perfumy szafranowe
Szafran, czyli jedna z najbardziej ekskluzywnych przypraw na świecie | fot.: materiał partnera

Perfumy o zapachu szafranu

Szafran to jedna z najcenniejszych przypraw na całym świecie – przeważnie stosujemy ją w kuchni, przez co mało osób wie, że roślina ta używana jest również w perfumerii. Jej wyjątkowy zapach, przywodzący na myśl złocisty miód i suszone drewno, stanowi wyrazisty akcent w wielu perfumach pochodzących z krajów Półwyspu Arabskiego.

Szafran, czyli jedna z najbardziej ekskluzywnych przypraw na świecie

Szafran kojarzony jest przede wszystkim ze swojego charakterystycznego, nieco cierpkiego smaku oraz zapachu przywodzącego na myśl świeżo skoszoną trawę. Szafran uprawny wyrasta z bulwy, na szczycie której pojawiają się piękne, fioletowe kwiaty swoim wyglądem przypominające krokusy. Aby wyprodukować zaledwie kilogram tej cennej przyprawy, należy zebrać ogromną liczbę kwiatów – aż sto pięćdziesiąt tysięcy! To właśnie z tego względu cena szafranu jest wysoka. Jest to powód, dlaczego na świecie roślinę tę nazywa “Królem Przypraw” oraz “Czerwonym Złotem”. Warto zauważyć, że szafran stosuje się nie tylko jako przyprawę – od czasów starożytnego Egiptu używa się go również w produkcji perfum. Ich zapach jest drzewny, orientalny, z żywicznymi nutami. Tej wyjątkowej woni nie da się pomylić z niczym innym!

Orientalny, kuszący zapach szafranu

Szafran w perfumach bardzo często kojarzy się z miodem, z delikatną nutą goryczki. Wyczuwalne są również akcenty orientalne: drzewne oraz żywiczne. Perfumy pachnące szafranem uważa się za wyjątkowo luksusowe. Żeby zyskać najbardziej wyrafinowaną woń, kwiaty muszą być zebrane, gdy słońce dopiero zacznie świtać. Wtedy otwierają się kielichy kwiatów, a wydzielany przez nie zapach jest najpiękniejszy. Ciekawostką może być to, że w perfumerii ten niezwykle cenny składnik często zastępowany jest syntetyczną substancją, przypominającą swoją wonią absolut szafranu. Zamiennik ten posiada nieco bardziej ostry i skórzany zapach – dla amatora jest on jednak prawie niemożliwy do rozróżnienia.

Na rynku obecnie znaleźć można wiele ciekawych perfum zawierających w sobie te rzadkie nuty zapachowe. Wśród nich z pewnością należy wspomnieć Gharaam od firmy Swiss Arabian. Woń szafranu miesza się tutaj z delikatnym jaśminowym akcentem. Jest to zapach wyrafinowany, choć właściwy do noszenia w ciągu dnia, ponieważ nie jest zbyt ciężki, ani duszący. Dla osób poszukujących bardziej wyrazistych perfum interesującą opcją może okazać się Oud Royal od Armani Prive. To opcja zdecydowanie mocniejsza i bardziej zawiesista, zachwycająca swoimi dymnymi akcentami.

Materiał partnera

Sprawdź także

perfumy sense dubai

Elegancki zapach Bliskiego Wschodu: jakie nuty skrywają perfumy arabskie?

Bliski Wschód pachnie baśnią, tajemnicą i przepychem. Właśnie takie wonie kryją się we flakonach z …