Woodstock Aleksander Doba
Aleksander Doba niespodziewanie zmarł, zdobywając Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki | fot.: Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Aleksander Doba – żegnaj wspaniały podróżniku

„Afryka dzika!” – to właśnie te słowa wykrzykiwał jeden z najsłynniejszych polskich podróżników, niedługo przed swoją śmiercią. Aleksander Doba niespodziewanie zmarł, zdobywając Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki. Towarzyszyło mu dwóch wyspecjalizowanych przewodników, a sam podróżnik miał nie zgłaszać żadnych problemów zdrowotnych.

Aleksander Doba wyprawy

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 roku. Wychował się w Swarzędzu. Był absolwentem Politechniki Poznańskiej i zdobył tytuł inżyniera, był słynnym polskim podróżnikiem i kajakarzem oraz pierwszym człowiekiem, któremu udało się trzykrotnie przepłynąć Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej), polegając jedynie na sile swoich mięśni. Dokonał tego przemieszczając się kajakiem, wyprawa zajęła mu 99 dni. Najtrudniejsza okazała się dla niego trasa obrana w 2017 roku, przemierzył 8109 km i tym wyczynem zakończył swoje przygody z oceanem. 

Aleksander Doba i jego osiągnięcia

Doba od najmłodszych lat był ogromnym pasjonatem sportu, latał szybowcem, był świetnym kolarzem a nawet skakał ze spadochronem – udało mu się oddać 14 skoków. Jednak jego największą prawdziwą miłością był kajak. Zaczął pływać kajakiem w Klubie Kajakowym „Police”. Jego pierwszym, wielkim, znanym sukcesem było przepłynięcie z Przemyśla do Świnoujścia, pokonał Polskę po przekątnej. Dokonał tego w 13 dni. Opłynął Morze Bałtyckie, zaczynając i kończąc podróż w Policach w 1999 roku. W 2000 roku podjął wyprawę za północne koło podbiegunowe do samego Narwiku, zajęło mu to sto jeden dni i pokonał dystans 5350 kilometrów. W 2004 roku po raz pierwszy postanowił przepłynąć Ocean Atlantycki, jednak wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Udało mu się także spłynąć szlakiem Amazonki. Wszystkie wyprawy Transatlantyckie Doba pokonał bez żadnej pomocy z zewnątrz, był wyposażony w sprzęty, niezbędne do przeżycia np. odsalarkę wody, akumulator czy panel słoneczny. 7 metrowy kajak był tak zaprojektowany, aby chronił Aleksandra przed zatonięciem czy wywróceniem się. Podczas pierwszej wyprawy pokonał dystans 5394 km, podczas drugiej – 12 tys. 427 km. W 2012 roku została wydana jego książka „Olo na Atlantyku”

Olek Doba nagrody

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W swoim życiu wiele razy został doceniony i nagrodzony za swoje niepodważalne osiągnięcia, oto kilka z nagród:

– 2012 rok – „Dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa nr 6

– 2012 rok – „Podróżnik im. Tony’ego Halika”

– 2015 rok – „Podróżnik roku”

– 2015 rok – nagroda „Kolosa”

W 2018 roku udało mu się trafić na okładkę, znanego prawie na całym świecie New York Times Magazine. 

KSŁ

Sprawdź także

Appalachian Trail trekking

9 najciekawszych szlaków trekkingowych świata

Wytrawni piechurzy, dla których sportowe wędrówki są sposobem na życie, wymieniają je jednym tchem. Najdłuższe, …