dziewczynka myjąca zęby z tatą
Idealna szczotka dla przedszkolaka powinna mieć okrągłą główkę i miękkie włosie, a także wygodny uchwyt dostosowany do małych rączek | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zachęcić przedszkolaka do mycia zębów? Oto patenty testowane na największych uparciuchach!

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda” – kto z nas nie nucił przeboju Fasolek, będąc przedszkolakiem? Ten ponadczasowy kawałek nie schodzi z rodzicielskich list przebojów. Co jednak, gdy wesoła piosenka nie pomaga i nasz kilkulatek wcale nie pali się do mycia zębów? Podpowiadamy, jak dbać o mleczaki i nauczyć malucha prawidłowych nawyków poprzez zabawę.

Dobierz szczoteczkę i pastę do wieku dziecka

Idealna szczotka dla przedszkolaka powinna mieć okrągłą główkę i miękkie włosie, a także wygodny uchwyt dostosowany do małych rączek. Pamiętaj, że maluch powinien mieć własną pastę – taką, która zawiera odpowiednią ilość fluoru chroniącego mleczne zęby przed próchnicą. Wybierz szczoteczkę z osłonką podróżną. Dzięki temu maluch chętnie zabierze ją na noc do kolegi lub na weekend do dziadków.

Pokaż dziecku, że mycie zębów to świetna zabawa!

  • Kolorowa szczoteczka do zębów z wesołymi zwierzątkami (np. Jordan Step 3-5 lat) zachęci do mycia zębów każdego kilkulatka. Dodatkową atrakcją będzie klepsydra odmierzająca czas (zobaczysz, że tym razem dwie minuty zlecą, jak z bicza strzelił).
  • Twoje dziecko ciągle przymierza Twoje buty lub chce pić tylko z Twojego ulubionego kubka? Wykorzystaj to, że maluch uwielbia Cię naśladować i zorganizuj rodzinne mycie zębów.
  • Pokaż dziecku, że jego ulubieni bohaterowie też myją zęby. Na rynku dostępnych jest wiele tytułów poruszających tę tematykę. Możesz sięgnąć po takie pozycje jak „Nawet smok musi myć zęby” wydawnictwa Czelej lub po uwielbianą przez maluchy świnkę Peppę i „Zęby pana dinozaura” wydawnictwa Media Service Zawada.
  • Pozwól maluchowi wcielić się w rolę instruktora – niech pokaże swoim ulubionym misiom, lalkom czy dinozaurom, jak prawidłowo należy myć zęby. Jak dobrze się spisze, może nagrodzi go sama wróżka zębuszka? Kto wie, może następnego dnia rano pod poduszką znajdzie naklejkę, kolorową gumkę do włosów lub inny drobiazg?
Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

uśmiechnięta dziewczyna z długimi blond włosami

Najczęstsze przyczyny podrażnienia jamy ustnej

Podrażnienia jamy ustnej należą do wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości, powodujących znaczny dyskomfort. Bardzo często są spowodowane …