grafika afty
Zranienia w obrębie jamy ustnej mogą powstawać w rozmaity sposób | fot.: materiał partnera

Uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej – czym są i skąd się biorą?

Uszkodzenia błony śluzowej to nic innego jak przerwanie ciągłości błony śluzowej w obrębie jamy ustnej. Często wiąże się to z zaczerwienieniem zranionego miejsca, uczuciem bólu, pieczenia i ogólnym dyskomfortem.

W jaki sposób dochodzi do uszkodzeń błony śluzowej?

Zranienia w obrębie jamy ustnej mogą powstawać w rozmaity sposób. Powodem może być zarówno uraz mechaniczny poprzez nadgryzienie podczas spożywania pokarmu, jak i niedopasowanie aparatu ortodontycznego lub protezy. Urazy mechaniczne mogą pojawiać się też poprzez podrażnienie błony śluzowej o ostrą krawędź zęba bądź o nawis wypełnienia. Mogą one pojawić się również w formie aft nawracających.

Uszkodzenia błony śluzowej mogą też wiązać się z nadmiernym rozrostem grzyba Candida albicans („kandydoza ostra rzekomobłoniasta”, tzw. pleśniawki). U dorosłych jest to często związane z obniżeniem odporności wynikającym z przewlekłej antybiotykoterapii.

Jak można wspomóc leczenie uszkodzeń?

Jeśli problem dotyczy aft, oprócz wizyty u specjalisty warto wprowadzić kilka zmian dotyczących diety i higieny jamy ustnej oraz zastosować środki wspomagające leczenie. W pierwszej kolejności dobrze jest zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć spożycie pokarmów, które mogą zaostrzyć bolesne objawy. Warto powstrzymać się od spożycia gorących, kwaśnych, pikantnych i słonych potraw.

W przypadku dbania o higienę jamy ustnej warto zrezygnować ze środków do płukania ust, będących na bazie alkoholu, który to może wzmagać uczucie pieczenia i utrudniać gojenie się rany. Środki na bazie popularnej chlorheksydyny przy długotrwałym stosowaniu z kolei mogą powodować przebarwienie języka i zębów.

Wśród preparatów chroniących przed bólem i wspomagających leczenie dobrym rozwiązaniem może być Anaftin żel, posiadający długi z aplikator, który pozwala na precyzyjne nałożenie żelu na zmianę chorobową. Konsystencja preparatu umożliwia długotrwałe utrzymanie się żelu na zmienionej chorobowo tkance. Szybko tworzy bioadhezyjną warstwę chroniącą przed dyskomfortem i bólem spowodowanym w wyniku podrażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych. Zawarty w żelu wyciąg z aloesu zwyczajnego i kwas hialuronowy wspomagają naturalny proces gojenia uszkodzonych tkanek. Należy pamiętać o tym, że po nałożeniu preparatu miejscowego należy powstrzymać się przez godzinę od jedzenia i picia od zastosowania, aby uzyskać lepszy efekt terapeutyczny.

Jeśli mimo zastosowanego leczenia zmiana nie goi się po upływie 14 dni, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/otolaryngologia/gardloikrtan/jama_ustna/97710,afty-nawracajace-nowe-fakty-o-dobrze-znanej-chorobie-komentarz
  2. https://www.anaftin.pl/produkty-anaftin/anaftin-zel/

Materiał partnera

Sprawdź także

dziewczynka myjąca zęby z tatą

Jak zachęcić przedszkolaka do mycia zębów? Oto patenty testowane na największych uparciuchach!

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda” – kto z nas nie …