książki post apo
Książki postapokaliptyczne, ukazujące świat po katastrofie, to opowieści o przetrwaniu, nadziei i ludzkiej determinacji | fot.: stock.adobe.com

Post apo: co czytać?

Książki postapokaliptyczne nie są z reguły łatwe w odbiorze – przedstawiają bowiem świat po globalnej, totalnej katastrofie, po której swoje miejsce odnaleźć musi na nowo niewielka grupa głównych bohaterów. Kryzysy pogłębiają się, zagrożenia stają się coraz bardziej niebezpieczne, a surowców niezbędnych do przetrwania zaczyna brakować. 

Niemniej jednak, książki post apo są jednocześnie niezwykle wciągające i angażujące – i od rozpoczętej lektury naprawdę trudno się oderwać. Zwłaszcza w przypadku czterech poniżej wymienionych propozycji. Każda z opisywanych poniżej propozycji jest inna i trafi w inny gust – warto jednak z pewnością przeczytać je wszystkie. 

Metro 2033, Dmitry Glukhovsky

Dmitry Glukhovsky to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych autorów powieści postapokaliptycznych. W swoim dorobku ma naprawdę wiele udanych tytułów, my jednak proponujemy zacząć przygodę z jego twórczością od “Metro 2033”, książce przez wielu uważanych za najważniejsze dzieło autora.

Jest rok 2033. W wyniku atomowej zagłady wyginęła większość ludzkości. W moskiewskim metrze ukrywa się prawdopodobnie jedyna grupa ocaleńców z katastrofy, próbująca wieść, na tyle, na ile to możliwe, normalne życie. Powstają tu państwa i religie, toczą się konflikty i wojny. Pojawia się jednak zupełnie nowe niebezpieczeństwo, które może zniszczyć ten skrawek cywilizacji. Młody mężczyzna imieniem Artem wybrany zostaje do niebezpiecznego zadania: musi przestać się na stację Polis i ostrzec wszystkich przed katastrofą, zanim będzie za późno.

Bastion, Stephen King

Stephen King kojarzy się nam przede wszystkim z klasycznymi horrorami, jednak nie stroni także od twórczości post-apo. Klasyczną powieścią Kinga utrzymaną w tych klimatach jest napisany w roku 1978 “Bastion”.

Tym razem świat nie kończy się w wyniku atomowej eksplozji. Zagłada ludzkości jest o wiele cichsza i bardziej przerażająca – mowa bowiem o broni biologicznej. To jednak nie wszystko – szybko okazuje się, że ludzie, którzy przetrwali początkową katastrofę, doświadczać zaczynają tajemniczych wizji, zwiastujących pojawienie się wysłanników Dobra oraz Zła. Ludzie, w których pandemia rozbudziła wszystkie najgorsze możliwe instynkty, szybko dzielą się na dwa sprzeczne, rywalizujące ze sobą obozy. Od tego, która ze stron konfliktu wygra, zależy los planety.

Droga, Cormac Mccarthy

Powieść napisana przez McCarthy’ego dość znacząco różni się od dwóch poprzednich. Jest zdecydowanie bardziej kameralna, jeszcze mroczniejsza i bardziej “brudna” w odbiorze, a przeżycia i odczucia bohaterów są przedstawione w niezwykle realistyczny sposób – do tego stopnia, że sami czujemy się, jak gdybyśmy byli uczestnikami dramatu.

Książka opowiada o rozpaczliwej podróży pewnego ojca i syna przez niemal całkowicie wymarły, pusty świat, którego każdy zakątek zdaje się na nich czyhać. Ludzi takich, jak obecnie, prawdopodobnie już dawno nie ma – jedyną pamiątką po naszej cywilizacji jest porzucona przez kogoś w dawnych latach puszka coli. Wszędzie panuje mrok, a dookoła wałęsają się żądni krwi kanibale. Dokąd droga, w którą się wybrali, ostatecznie zaprowadzi ojca i syna?

Stacja jedenasta, Emily St. John Mandel

Tym razem przedstawiamy książkę nieco bardziej nieoczywistą, wymagającą pełnej uwagi i zrozumienia poruszanych na jej stronach kwestii. Apokalipsa wygląda tu nieco inaczej, niż w opisywanych powyżej tytułach – głównie ze względu na to, iż fakt zniknięcia cywilizacji nie oznacza tu zniknięcia wszystkiego, co z nią związane.

Dwadzieścia lat temu w mieście, które zamieszkiwała Kirsten Raymonde rozpoczęła się pandemia zmutowanego wirusa grypy, który w kilka tygodni wybił większość ludzkości. Kirsten, choć przetrwała, straciła bardzo wiele. Obecnie jeździ wraz z grupą muzyków od osady do osady, próbując utrzymać się na powierzchni i ocalić to, co pozostało jeszcze z pojęć takich, jak muzyka, sztuka, czy człowieczeństwo. Wkrótce dociera wraz z zespołem do Świętej Debory Nad Wodami,- i spotyka groźnego Proroka, który zagraża całemu świeżo odbudowującemu się społeczeństwu. 

ŁKL

Sprawdź także

zamglona lampa Alladyna

„Dżinn” – nowe wydanie, starzy bohaterowie, jak czyta się Mastertona w 2020 roku?

„Dżinn” to kolejna powieść ukazująca losy jasnowidza Harry’ego Erskine’a, który ma talent do pakowania się …