dziewczyna czytająca książkę
Wiosna to czas, kiedy po zimowym przestoju rynek wydawniczy odżywa, kusząc czytelnika przeróżnymi pozycjami. Podobnie jest i w tym roku | fot.: stock.adobe.com

Wiosenne premiery książkowe

Wiosna to czas, kiedy po zimowym przestoju rynek wydawniczy odżywa, kusząc czytelnika przeróżnymi pozycjami. Podobnie jest i w tym roku. Na kolejne miesiące zapowiedziano już bowiem cały szereg nowości, z których każdy wybierze coś dla siebie. Reportaże, biografie, romanse czy też przeżywające w ostatnich latach apogeum popularności kryminały tylko czekają, by znaleźć się na półkach i uświetnić czas wolny swoim czytelnikom.

Reportaż ma twarz kobiety!

Marzec będzie czasem reportażu. To wtedy Wydawnictwo Czarne – znane chyba wszystkim wielbicielom tego gatunku – wypuści na rynek kolejne tomy słynnej kolekcji Reportaż. Na półkach w księgarniach znajdzie się m.in. książka Anny Sawińskiej „Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej”. Temat ten, choć często poruszany, w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem. Autorka skupiła się przede wszystkim na roli kobiety w społeczeństwie koreańskim. Sawińska kilkanaście lat spędziła w Seulu, miała więc okazję zaobserwować powoli zmieniający się świat Koreanek. Nierówność, przemoc domowa, szowinizm i silna presja to tylko niektóre z problemów, z jakimi wciąż muszą borykać się kobiety w Korei. Po więcej informacji warto sięgnąć do książki. To dzięki niej poznamy świat, który jest dla nas w dalszym ciągu zupełnie obcy.

Na kobietach skupił się również Mariusz Surosz, choć tym razem bohaterkami książki stały się panie pochodzące z Czech. „Ach, te Czeszki!” to zbiór 8 reportaży, ukazujących indywidualne losy poszczególnych kobiet na tle wydarzeń, rozgrywających się w ówczesnej Czechosłowacji. Książka jest więc nie tylko próbą przedstawienia bohaterek, ale również i zmian, jakie dokonały się na przestrzeni lat u naszych południowych sąsiadów.

Czas na Myśliwskiego

Koniec marca przyniesie prawdziwą gratkę dla miłośników dzieł Wiesława Myśliwskiego, a tych z pewnością nie brakuje wśród czytelników zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. 21 marca, nakładem wydawnictwa ZNAK, ukaże się dzieło „W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy”. Impulsem do powstania tej wyjątkowej książki są 90-te urodziny autora. Znajdą się w niej teksty publicznych wystąpień, jak i wywiady, które zostały wybrane przez samego solenizanta. Dzieło stanowi swoisty przekrój życia Myśliwskiego i przybliża czytelnikowi sylwetkę jednego z najbardziej wybitnych polskich twórców. To nie tylko obowiązkowa pozycja w biblioteczce wielbicieli biografii, ale również niezwykle ciekawa lektura dla każdego, komu polska kultura nie jest obojętna.

Wiosenny dreszczyk grozy

Najbliższe miesiące przyniosą również liczne nowości wydawnicze spod znaku skomplikowanej zagadki. W księgarniach ukażą się książki zaskakujące nagłymi zwrotami akcji i nieoczekiwanymi zakończeniami. Swoje dzieło wyda m.in. Artur Żurek. Jak obiecuje wydawca, „Powrotny z Wrocławia”, zapełni długie wieczory ciekawą historią o przeszłości, determinującej teraźniejsze wydarzenia. Wiosną nastąpią również wznowienia dzieł prawdziwych mistrzów gatunku! Do sprzedaży wróci m.in. „Głód” Grahama Mastertona oraz „Lśnienie” Kinga. Tych autorów z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Dreszczyk emocji gwarantowany!

To tylko niektóre nowości, jakie zapowiadają wydawnictwa na nadchodzący wiosenny czas. Spośród wielu możliwości, każdy z pewnością znajdzie dla siebie lekturę, która uprzyjemni wiosenne roztopy i skróci oczekiwanie na letnie upały.

MWA

Sprawdź także

książki pod choinkę

Książki pod choinkę – kilka propozycji

Rok 2022 obfitował w wiele ciekawych i niebanalnych, książkowych premier. Mimo postępującej inflacji, Polacy wciąż …