Archwium dla tagu: Wydawnictwo Czarne

Wiosenne premiery książkowe

dziewczyna czytająca książkę

Wiosna to czas, kiedy po zimowym przestoju rynek wydawniczy odżywa, kusząc czytelnika przeróżnymi pozycjami. Podobnie jest i w tym roku. Na kolejne miesiące zapowiedziano już bowiem cały szereg nowości, z których każdy wybierze coś dla siebie. Reportaże, biografie, romanse czy też przeżywające w ostatnich latach apogeum popularności kryminały tylko czekają, …

Czytaj więcej »

Najlepsze książkowe biografie muzyków rockowych

zbliżenie na gitarę elektryczną

Muzyka rockowa niejedno ma oblicze. Niekiedy okazuje się, że ta najciekawsza strona gwiazd, które widzimy na co dzień na koncertach, w teledyskach czy na okładkach magazynów plotkarskich, podszyta jest traumą, cierpieniem i wieloma wyrzeczeniami, ale ma w sobie także blask zwykłych, przyziemnych spraw, z jakimi zmagają się na co dzień. …

Czytaj więcej »

Dwa kraje, dwa reportaże, dużo dobrej lektury

reportaż Indie i Meksyk

Pisarstwo reportażowe, zarówno w skali naszej rodzimej literatury, jak też literatury od dłuższego czasu przeżywa prawdziwy rozkwit. Właściwe w każdym kolejnym roku pojawia się co najmniej kilkanaście niezwykle ważnych a zarazem świetnie napisanych książek reportażowych, obok których trudno przejść obojętnie. Na co jednak dokładnie się zdecydować w tym istnym zalewie …

Czytaj więcej »

Bo jestem kobietą, czyli „Kwiaty w pudełku”

Karolina Bednarz, Kwiaty w pudełku Wydawnictwo Czarne, 2018

Kwiaty w pudełku Karoliny Bednarz to książka o współczesnej Japonii. Zwyczajach, kulturze pracy, odmiennościach. Nie znajdziemy w niej jednak zabawnych historii z kategorii: dziwne i szokujące różnice kulturowe. To wstrząsający reportaż przedstawiający sytuację japońskich kobiet, które mogą jedynie marzyć o zdobyczach współczesnego feminizmu.  Japonia? Kraj gejsz, kobiet przebranych za dziewczynki, mangi, …

Czytaj więcej »

Stasiuka raporty z kraju i ze świata

Andrzej Stasiuk, Kroniki beskidzkie i światowe, Wydawnictwo Czarne,

Miłośnicy prozy Stasiuka, a zwłaszcza jego felietonów, będą zachwyceni. Oto bowiem Czarne wydało wybór najciekawszych tekstów autora publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Krótkie prozy i felietony, dwu-trzystonicowe migawki, obrazy utkane z chwil, spotkań, refleksji, spraw małych i dużych, jak w kalejdoskopie składają się na obraz Polski tu i teraz. Andrzej …

Czytaj więcej »

Gorgonowa powraca [Cezary Łazarewicz, Koronkowa robota]

Cezary Łazarewicz, Koronkowa robota

Rita Gorgonowa, a właściwie „Gorgonowa” od kilkudziesięciu lat funkcjonuje w świadomości Polaków jako uosobienie czystego zła. Co więcej, przedwojenna sprawa tajemniczej, pięknej i wyniosłej morderczyni po dziś dzień wywołuje emocje. Raz na jakiś czas powraca także pytanie: czy naprawdę zabiła nastoletnią Lusię? No cóż, najprawdopodobniej zabiła. Co więc wnosi książka …

Czytaj więcej »

Opowieści o habaneros: Hawana. Podzwrotnikowe delirium

Mark Kurlanski: Hawana. Podzwrotnikowe delirium

Hawana to opowieść o „najbardziej romantycznym mieście na świecie” i w tym stwierdzeniu zawiera się wszystko, co w swej bezgranicznej fascynacji chciał oddać autor. Mark Kurlansky: Hawana. Podzwrotnikowe delirium Przełożył Tomasz Fiedorek Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018 Mark Kurlansky, reporter, dziennikarz i pisarz, do Hawany powracał przez 30 lat. Obserwował zmiany obyczajowe i …

Czytaj więcej »

Bernard Heinrich, Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków

Są doskonale widoczne szczególnie zimą, kiedy odcinają się od śnieżnego krajobrazu. Głośne, niepokojące, nieodgadnione, piekielnie inteligentne – przez wieki ze względu na swój kolor i zachowanie miały służyć ciemnym mocom wespół z nietoperzami czy czarnymi kotami. Kruki, bo o nich mowa, są magiczne, ale na całkiem inny, naukowy sposób. Książka …

Czytaj więcej »