zbliżenie na gitarę elektryczną
oniżej przedstawiamy pięć propozycji książkowych, przedstawiających "ludzkie" oblicze naszych idoli, które powinien poznać każdy szanujący się fan rocka | fot.: stock.adobe.com

Najlepsze książkowe biografie muzyków rockowych

Muzyka rockowa niejedno ma oblicze. Niekiedy okazuje się, że ta najciekawsza strona gwiazd, które widzimy na co dzień na koncertach, w teledyskach czy na okładkach magazynów plotkarskich, podszyta jest traumą, cierpieniem i wieloma wyrzeczeniami, ale ma w sobie także blask zwykłych, przyziemnych spraw, z jakimi zmagają się na co dzień. Poniżej przedstawiamy pięć propozycji książkowych, przedstawiających „ludzkie” oblicze naszych idoli, które powinien poznać każdy szanujący się fan rocka.

5) „Blizna” Anthony Kiedis, Larry Sloman

Wydawnictwo Sonia Draga

Anthony Kiedis to wokalista jednego z najpopularniejszych w swoim czasie zespołów rockowych Red Hot Chilli Peppers. Wydana w 2004 roku autobiografia „Blizna” (oryg. „Scar Tissue„) to zapis młodzieńczych lat Kiedisa i jego stałego dążenia do jak najbardziej ekstremalnych przeżyć. Od czasów dzieciństwie jego życie było pełne narkotyków, imprez i seksu, a z czasem pragnienie dążenie do hedonistycznego stylu życia nie ucichło. To książka szczera, poruszająca i niezwykle barwna. Pozycja obowiązkowa dla fanów mocnych wrażeń oraz muzyków ze słonecznej Kalifornii.

A jeśli jeszcze nie macie dość tego najbardziej radosnego rockowego zespołu na świecie, całkiem poza konkursem sięgnijcie po:

Flea, Acid for the Children

Wspomnienia legendarnego basisty Red Hot Chili Peppers, Wydawnictwo Sine Qua Non

To zbiór wspomnień, anegdot (opowieść o wiekowej babci na koncercie to nie jedyna powalająca na kolana historia) i bardzo osobistych wspomnień jednego z najbardziej nietuzinkowych współczesnych muzyków świata. Opowiada przede wszystkim o tych doświadczeniach, które ukształtowały go jako artystę i jako człowieka. Wraz z Flea podróżujemy przez Miasta Aniołów lat 70. i 80., gdzie brud współegzystuje z przepychem, a zabawa jest chaotyczna i niebezpieczna. Ta niepozbawiona pewnego sentymentu historia porywa swoim rockowym szaleństwem.

4) „Pod ciężarem nieba” Charles R. Cross

Wydawnictwo InRock

Kto z nas nie pamięta smutku i żałoby, jaka ogarnęła fanów muzyki rockowej na początku kwietniu pamiętnego 1994 roku? To wtedy wokalista zespołu Nirvana, Kurt Cobain, popełnił samobójstwo, strzelając sobie z pistoletu w głowę. Książka „Pod ciężarem nieba” (oryg. Heavier Than Heaven) wydana w 2001 roku ukazuje życie i śmierć człowieka, który odmienił swoim działaniem wiele istnień. Autor, Charles R. Cross, opisuje sylwetkę muzyka bardzo wrażliwego, w którym walczy chęć przekazania swojej wizji jak największej liczbie osób, z ogólnym nieprzystosowaniem do bycia osobą publiczną. Wielu fanów krytykuje biografię, ze względu na nadzór, jaki miałam nad powstaniem książki Courtney Love. Mimo wszystko to bardzo dobra i ważna pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy fan grunge’u i Cobaina.

3) „Slash. Autobiografia” Anthony Bozza, Slash

Wydawnictwo Kagra Krzysztof Grausz

Wysoki cylinder, rozwiany włos i nieodłączna gitara – każdy kto choć odrobinę kojarzy Guns N’ Roses wie, o kim mowa. Slash był wieloletnim członkiem zespołu i, obok Axla Rose’a, jedną z barwniejszych postaci tej grupy muzycznej. W swojej książce słynny gitarzysta, bez owijania w bawełnę, opisuje początki powstania Guns N’ Roses, ich trasy koncertowe, niepokorne, szalone życie, pełne narkotyków, seksu i imprez oraz swój konflikt z wokalistą i swoje ostateczne odejście z zespołu. Dla wielbicieli muzyki rockowej spis wspomnień gitarzysty to prawdziwy skarb.

2) „Poniedziałkowe dzieci” Patti Smith

Wydawnictwo Czarne

Patti Smith, zwana matką chrzestną punk rocka, miała znaczący wpływ na sztukę i rozwój wielu zespołów rockowych. Oprócz tego prowadziła, i nadal prowadzi, życie pełne emocjonujących wrażeń, muzyki, miłości i poezji. Jej książka „Poniedziałkowe dzieci” wydana w Polsce w 2012 roku przez Wydawnictwo Czarne to historia związku z Robertem Mapplethorpem, ale także spis wydarzeń, jakie miały miejsce podczas jej podróży po Stanach Zjednoczonych. Na szczególną uwagę zasługuje jej opis pobytu w Nowym Jorku, w okrytym specyficzną sławą Hotelu Chelsea. Książka „Poniedziałkowe dzieci” to hołd dla miasta, przełomu lat 60 i 70 oraz opowieść o miłości dwojga młodych artystów.

1) „Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona” Jerry Hopkins, Danny Sugerman

Wydawnictwo InRock

Ranking nie mógłby obejść się bez przywołania sylwetki Jima Morrisona – poety, muzyka, legendy zespołu The Doors. Chociaż działanie w grupie przyniosło mu sławę i uwielbienie, Morrison całe życie czuł się niezrozumiany. Uważał się przede wszystkim za poetę, którego ograniczają zarówno kanony muzyki rockowej, jak i czasy, w których przyszło mu się urodzić. Książka jest próbą pokazania jak Morrison ze wszystkich sił starał się pokonać przeciwności i stać się artystą na miarę największych klasyków poezji.

JOK

Sprawdź także

dziewczyna czytająca książkę

Wiosenne premiery książkowe

Wiosna to czas, kiedy po zimowym przestoju rynek wydawniczy odżywa, kusząc czytelnika przeróżnymi pozycjami. Podobnie …