Trądzik dorosłych
Trądzik w swojej najbardziej klasycznej odmianie jest chorobą skórną wywołaną przez zmiany hormonalne, które z kolei nasilają aktywność gruczołów łojowych. | fot.: Fotolia

Trądzik dorosłych – nowa choroba cywilizacyjna?

Problemy trądzikowe przez długi czas były przypisywane wyłącznie osobom młodym. Tymczasem obecnie tego typu kłopoty przytrafiają się nie tylko nastolatkom, ale i 20-, a nawet 30-latkom. Jakie są powody występowania przypadłości u dorosłych? Jak ją leczyć?

Trądzik w swojej najbardziej klasycznej odmianie jest chorobą skórną wywołaną przez zmiany hormonalne, które z kolei nasilają aktywność gruczołów łojowych. Zmiany cywilizacyjne spowodowały jednak, że zdecydowanie przestał być domeną młodzieży licealnej. Obecnie obserwuje się wypryski skórne zarówno u niespełna 10-letnich dzieci, jak i u ludzi dorosłych. Powody tego stanu rzeczy nie zostały jeszcze do końca zdiagnozowane, samo zjawisko jest bowiem dość nowe. Najczęściej jednak przyjmuje się, że trądzik dorosłych (ale także dzieci) to wina zanieczyszczeń środowiska, wysoko przetworzonej żywności czy wszechobecnych dodatków do pożywienia.

Trądzik u 30-latków? To stres!

W przypadku trądziku dorosłych niebagatelnymi czynnikami są także stres, używki, nieregularne odżywianie, brak równowagi pomiędzy czasem pracy a czasem na relaks, zbyt krótki sen. Nawet przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu znacząco wpływa na stan skóry.

Jednak to przepracowanie i napięcia powodują wzmożone wydzielanie hormonów stresu, czyli androgenów. Jeśli więc pacjent ma skłonność do powstawania trądziku, stres będzie nasilał to zjawisko. W przypadku osób z idealną dotąd cerą, długotrwały stres przyczyni się do powstawania niekorzystnych zmian.

A może to bakterie?

Drugim ważnym powodem powstawania trądziku dorosłych jest skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych. Wówczas do rozwoju zmian skórnych przyczyniają się bakterie, najczęściej propionibacterium acnes, corynebacterium acnes czy brevibacterium acnes. Wszystkie one przejawiają aktywność lipolityczną, a więc rozkładają tłuszcze (triglicerydy łoju). Ta aktywność z kolei łączy się z powstawaniem kwasów tłuszczowych, które następnie ulegających oksydacji. Cały ten proces prowadzi do pojawiania się stanów zapalnych objawiających się nieestetycznymi krostkami.

Trądzik dorosłych – charakterystyka

W przeciwieństwie do trądziku młodzieży, ta sama przypadłość u dorosłych nie występuje w strefie T, zmiany pojawiają się raczej na podbródku, żuchwie i szyi (tak zwana strefa U). Mają charakter bolesnych zmian zapalnych,  a stan skóry pogarsza się stopniowo i często na skutek stresu albo obniżonej kondycji psycho-fizycznej. Co ciekawe, tego typu problemy najczęściej dotykają kobiet.

Jak leczyć trądzik dorosłych?

W przypadku problemów wywołanych stresem, napięciem czy chronicznym zmęczeniem zewnętrzne leczenie będzie miało jedynie charakter objawowy. Pierwszym krokiem do walki o czystą skórę będzie tu raczej eliminacja niekorzystnych czynników.

Trądzik dorosłych to także bakterie, a współcześnie zarówno profesjonalni kosmetolodzy, jak i dermatolodzy dysponują szeroką gamą zabiegów zwalczających bakterie zasiedlające skórę z łojotokiem. Od łagodnego peelingu kawitacyjnego, przez zastosowanie bakteriobójczych prądów D’arsonwala, fototerapię, terapię laserową czy różnego rodzaju kwasy.

W pielęgnacji domowej warto postawić na przykład na naturalny kwas azelainowy, który hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, działa przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo i antybakteryjnie. Jego dodatkową zaletą jest zdolność do rozjaśniania skóry (także blizn potrądzikowych). Składnik ten można znaleźć w preparacie Skinoren, który jest lekiem dostępnym w aptece bez recepty. Preparat może być stosowany długotrwale, także w połączeniu z innymi kosmetykami oraz podczas wzmożonej ekspozycji na słońce. Pierwsze efekty widać zazwyczaj po około 4 tygodniach kuracji.

Trądzik dorosłych jest trudnym przeciwnikiem. Wymaga przede wszystkim kompleksowego podejścia do leczenia, ale i zmiany stylu życia na zdrowszy, mniej stresujący. Wówczas z pomocą przyjdą także nowoczesne metody terapii skórnych i maści czy kremy stosowane w pielęgnacji domowej.

Więcej o trądziku dorosłych poczytać można na stronie: http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/

OLI

Sprawdź także

dziewczyna wyciskająca krostkę na twarzy

Po trądziku ani śladu!

Trądzik jest bardzo nieestetyczną przypadłością, która dotyka wielu nastolatków. Niestety, nie kończy się wraz z …