dziewczyna wyciskająca krostkę na twarzy
Trądzik jest wywołany nadmiernym łojotokiem, którego sprawką są zmiany hormonalne w ciele młodego człowieka | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Po trądziku ani śladu!

Trądzik jest bardzo nieestetyczną przypadłością, która dotyka wielu nastolatków. Niestety, nie kończy się wraz z osiągnięciem dojrzałości – przebarwienia po trądziku są problemem wielu kobiet i mężczyzn, którzy już dawno przestali dojrzewać, a ich twarz wciąż pokrywają blizny i zaczerwienienia.

Dlaczego trądzik pozostawia ślady?

Trądzik jest wywołany nadmiernym łojotokiem, którego sprawką są zmiany hormonalne w ciele młodego człowieka. Na skutek nadmiernej tłustości skóry, jej pory zatykają się, a bakterie z zewnątrz czynią w skórze szkodę, doprowadzając do podrażnień, swędzenia, wywołując stany zapalne. Trądzik często bywa rozdrapywany, co prowadzi do nadkażeń i trudno gojących się ran. Gdy wreszcie hormony wrócą do normy, skóra może już nigdy nie być taka sama. Utworzą się na niej blizny i przebarwienia po trądziku. Blizny powstają na skutek utraty części tkanki. Z kolei przebarwienia tworzą się na zagojonej ranie w postaci czerwonego wykwitu – z reguły utrzymują się przez kilka miesięcy, a potem znikają.

Czy można się uchronić przed przebarwieniami?

Bardzo ważna jest pielęgnacja cery już na etapie istnienia trądziku. Należy unikać palenia papierosów, picia alkoholu, kawy oraz stosowania ostrych przypraw, a także jedzenia nadmiaru słodyczy. Ważne jest odpowiednie nawilżenie – stosowanie lekkich kremów oraz picie dużych ilości wody. Aby nie powstawały przebarwienia po trądziku, należy unikać także promieniowania UV, czyli zabezpieczać skórę kremem z filtrem SPF 50.

Dobre kosmetyki na przebarwienia po trądziku

Najważniejsze to nie dopuszczać do krost i wyprysków trądzikowych przez dokładne oczyszczanie skóry i unikanie dotykania jej palcami, a także właściwą dietę. Jeśli jednak pokażą się one, nie wolno ich rozdrapywać, a jedynie smarować odpowiednimi kosmetykami. Gdyby z kolei powstają blizny i przebarwienia po trądziku, należy zastosować specjalne dermokosmetyki. Wspomagają one odbudowę naskórka i przyspieszają gojenie, a tym samym również wpływają na likwidację przebarwień.

Do dyspozycji mamy ponadto szeroki wybór zabiegów kosmetycznych, takich jak peelingi enzymatyczne, mikrodermabrazja czy zabiegi laserem. Są one o tyle skuteczne, że pobudzają proces powstawania kolagenu i wypełniają ubytki w skórze, a także wspomagają redukcję wszelkich zmian naskórka – w tym przebarwień. Warto z nich korzystać, ponieważ pomogą przywrócić naturalny koloryt i dobry wygląd.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

piękna brunetka z przebarwieniami

Zima – idealny moment na walkę z przebarwieniami skóry

Bywają przyczyną kompleksów, wstydliwym defektem skóry, który chcemy zakryć przed całym światem. Mowa oczywiście o …