trądzik różowaty kobieta w ręczniku na głowie
Jak troszczyć się o skórę z trądzikiem różowatym, naczynkami i rumieniem? Odpowiada dermatolog | fot.: materiał partnera

Trądzik różowaty, naczynka i rumień – zadbaj o skórę właściwie! Garść porad od dermatologa, doktora Łukasza Preibisza

Pielęgnacja skóry problematycznej nie jest najłatwiejszym zadaniem. By utrzymać ją w jak najlepszy stanie, trzeba poświęcić jej mnóstwo uwagi. Odnalezienie właściwego sposobu pielęgnacji może zająć sporo czasu, ale zdecydowanie warto się do tego przyłożyć. Jak troszczyć się o skórę z trądzikiem różowatym, naczynkami i rumieniem? Odpowiada dermatolog z Preibisz SkinDoctors, dr Łukasz Preibisz.

– Do mojego gabinetu zgłasza się wiele kobiet z problemem trądziku różowatego, rumienia czy też widocznych naczynek. Wspomnianych przypadłości bardzo ciężko byłoby pozbyć się na własną rękę, można wręcz powiedzieć, że jest to niemożliwe. Weźmy pod lupę np. trądzik różowaty – jest to przewlekła choroba skóry objawiająca się mocnym zaczerwienieniem twarzy, które utrzymuje się przez cały czas. Rosacea (trądzik różowaty) w zaawansowanym stadium objawia się dodatkowo widocznymi krostkami i grudkami podskórnymi – wyjaśnia dr Łukasz Preibisz. O ile problem trądziku różowatego zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, o tyle rumień czy widoczne naczynka pojawiają się także u mężczyzn. Jak radzić sobie ze wspomnianymi przypadłościami? Podpowiadamy!

Po pierwsze – wizyta u dermatologa

Jak już zostało wspomniane przez dr Preibisza – z omawianymi problemami bardzo ciężko poradzić sobie na własną rękę. I znowu posłużymy się przykładem trądziku różowatego – im mniej będziemy „eksperymentować” na tego typu skórze, tym lepiej. I właśnie dlatego warto umówić się na wizytę do dermatologa – specjalista nie tylko dokładnie oceni stan naszej skóry, ale również może zlecić wykonanie konkretnych badań, omówi z nami możliwości i sposoby leczenia, a także pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację.

dr Łukasz Preibisz
dr Łukasz Preibisz: Najgorsze, co możemy zaserwować skórze problematycznej, to eksperymenty pielęgnacyjne | fot.: materiał partnera

Właściwa pielęgnacja to podstawa!

Najgorsze, co możemy zaserwować skórze problematycznej, to eksperymenty pielęgnacyjne. – Z pewnością zauważyłyście już nie raz, że czasami wystarczy zmiana kremu (która wydaje się przecież błaha!), by problem dosłownie się zaognił. Skóra zmagająca się z problemem trądziku różowatego czy rumienia wymaga od nas, by pielęgnacja była jak najmniej skomplikowana – tak naprawdę im mniej produktów do pielęgnacji, tym lepiej. Kluczowe za to jest to, by te były dobrane idealnie – tłumaczy dr Łukasz Preibisz. I tutaj musimy nawiązać do wcześniejszego akapitu – bardzo pomocna będzie wizyta u specjalisty, który nauczy nas odpowiedniej pielęgnacji i dobierze właściwe kosmetyki – czasami będą to „zwykłe” dermokosmetyki, czasami maści i kremy dostępne na receptę. W przypadku trądziku różowatego bardzo ważne jest ograniczenie kontaktu z wodą kranową – do przemywania twarzy warto użyć tej przegotowanej, a do mycia warto sięgać po emulsje typu Cetaphil. Nie możemy również nie wspomnieć o stosowaniu właściwej ochrony przeciwsłonecznej – krem z wysokim filtrem to absolutna podstawa przez cały rok! Składniki aktywne najlepsze dla cery naczynkowej to przede wszystkim: witaminy K, C i E, pantenol, gliceryna, arbutyna oraz wyciąg z kasztanowca. Należy bezwzględnie unikać kosmetyków z alkoholem etylowym i mocnymi substancjami zapachowymi.

Zabiegi poprawiające wygląd skóry

Całe szczęście z problemami skórnymi wcale nie musimy się pogodzić. Oprócz wspomnianych już sposobów leczenia i łagodzenia objawów, warto rozważyć również skorzystanie z dobrodziejstwa medycyny estetycznej, która oferuje nam spory wachlarz zabiegów, które pomogą w pozbyciu się niepotrzebnych kompleksów. Tutaj kluczowa będzie konsultacja ze specjalistą – zabieg powinien być dobrany do stanu i potrzeb skóry. – Pamiętajmy, że nie zawsze procedura, która sprawdziła się u naszej znajomej sprawdzi się również u nas! – dodaje dr Preibisz.

Alma Harmony XL PRO DYE VL

Laser Alma Harmony XL PRO DYE VL to innowacyjne urządzenie, które służy do leczenie różnego rodzaju problemów skórnych – idealnie sprawdza się w przypadku rumienia, widocznych naczynek, a także przebarwień. Dzięki emisji światła z przedziału od 500 do 600 nm, skóra jest minimalnie narażona na ekspozycję innych długości światła, a tym samym zabieg staje się bezpieczniejszy, z mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Laser Alma Harmony XL PRO DYE VL niezwykle bezpieczny. Zastosowano w nim rozwiązania, dzięki którym zabiegi nie są bolesne – stopka chłodząca chroni naskórek przed oparzeniem i zwiększa komfort samego zabiegu. Laser działa w miejscu problemu, nie uszkadza skóry, a efekty są szybkie, długotrwałe i satysfakcjonujące – wymienia dr Łukasz Preibisz.

Laser IPL

Metoda IPL, choć kojarzona jest głównie z odmładzaniem skóry, świetnie sprawdza się w przypadku leczenia przebarwień, trądziku i widocznych naczynek czy rumienia. Dzięki zastosowaniu specjalnej nakładki, lekarz specjalista jest w stanie precyzyjnie naświetlić widoczne zmiany, a po kilku sesjach sprawić, by po prostu zniknęły. Podczas leczenia wymienionych problemów światło lasera jest absorbowane przez oksyhemoglobinę w żyłach krwi, powodując koagulację i uszkodzenie żył, a następnie ich rozpad i przefiltrowanie przez system limfatyczny. Jakich efektów możemy spodziewać się po zabiegu? Następuje szybsze gojenie się zaognionej skóry, redukcja krost, grudek i zaskórników, widoczne i odczuwalne zmniejszenie stanów zapalnych, ujednolicenie kolorytu skóry, zmniejszenie ilości widocznych naczyniaków i rumienia, a także… wzrost pewności siebie!– wymienia dr Preibisz.

Materiał partnera

Sprawdź także

ocena znamion

Diagnostyka znamion – temat, z którym nigdy nie należy zwlekać

O tym, kiedy należy zgłosić się do dermatologa opowiada dr Łukasz Preibisz.