laptop z przeglądarką Mozilla Firefox
Choć ustępuje Google Chrome pod względem szybkości, cechuje ją bardzo dobra synchronizacja danych (np. zakładek) między wieloma urządzeniami oraz duża dostępność | fot.: stock.adobe.com

Przegląd popularnych przeglądarek internetowych. Jaki program wybrać do surfowania po sieci?

Przeglądanie stron internetowych jest obecnie stałym elementem dnia większości z nas. Lubimy wiedzieć, co się dzieje na świecie lub u znajomych. Przeglądamy wiadomości sportowe, nawiązujemy znajomości. Możemy wszystko. Jednak nie zawsze jest to wygodne. Jednym z kluczy do komfortowego przeglądania sieci jest odpowiednia przeglądarka. Szczególnie że użytkownicy sieci mogą mieć różne preferencje, a jak wiadomo, nie wszystkim można dogodzić. Część osób martwi się o wyciek danych personalnych, innych interesuje prosty interfejs, a niektórym zależy wyłącznie na szybkości działania.

Krótkie zestawienie pozwala zapoznać się z najczęściej używanymi przeglądarkami. Zdecydowanie króluje w nich propozycja firmy Google, ale nie jest to jedyny wybór. Warto zapoznać się z każdą z nich, by zdecydować się na taką, która będzie odpowiedzią na wszystkie potrzeby.

Google Chrome – sprawdzony wybór

Najpopularniejsza przeglądarka, która równie dobrze sprawdza się na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Google Chrome przoduje lub jest blisko pierwszego miejsca w większości rankingów ekspertów oraz użytkowników. Wpływ na to ma m.in. dobra optymalizacja, która przekłada się na szybkość działania.

Przeglądarkę można dostosować do swoich potrzeb dzięki licznym rozszerzeniem. Dużym plusem jest również łatwość w korzystaniu z innych usług amerykańskiego potentata jak: dokumenty Google oraz Google Drive.

Mozilla Firefox – druga po Bogu

Kolejna przeglądarka, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Choć ustępuje Google Chrome pod względem szybkości, cechuje ją bardzo dobra synchronizacja danych (np. zakładek) między wieloma urządzeniami oraz duża dostępność. Działa na systemach Windows, macOS, Linux, Android i iOS.

To także gwarancja prostego interfejsu oraz wysoki poziom zabezpieczeń. Firefox od lat pozostaje w czołówce i cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników.

Opera – bezpieczeństwo i ciekawe rozwiązania

Przeglądarka zajmująca trzecie miejsce na podium. Posiada większość funkcji konkurentów i zapewnia dobry stosunek funkcjonalności do wydajności. Opera ma wbudowane rozszerzenie blokujące reklamy, a możliwość skorzystania z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) pozwala na lepszą ochronę prywatności. Co prawda rozwiązanie to ma swoje ograniczenia i ustępuje płatnym odpowiednikom, trudno jednak przejść obok tej funkcji obojętnie.

Microsoft Edge – druga młodość IE

Dla wielu osób jest to jedynie kolejna wersja przeglądarki Internet Explorer, którą obleczono w nową skórę i nadano inną nazwę. Microsoft Edge niesłusznie cierpi z powodu złych opinii, ponieważ pod względem wydajności niewiele ustępuje najpopularniejszym programom. Jej szybkość działania może zostać jeszcze ulepszona po przejściu na silnik Chromium, z którego korzysta większość przeglądarek. Na znaczną przebudowę Microsoft Edge musimy jednak jeszcze poczekać.

Brave – prywatność przede wszystkim

Stosunkowo świeża przeglądarka, która powoli, acz konsekwentnie buduje bazę użytkowników (prawie 9 milionów osób). Brave jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie prywatność. Już na starcie oferuje m.in. blokowanie reklam i żądań plików cookies oraz wyłącza samoczynne włączanie się filmów. Nie ma więc potrzeby instalowania kolejnych rozszerzeń.

Ponadto Brave umożliwia uruchomienie dwóch trybów prywatnych. Pierwszy z nich nie różni się zbytnio od opcji oferowanej przez konkurencję. Natomiast drugi wykorzystuje tzw. Tor, który szyfruje wszystkie dane, tak by nie miał do nich dostępu nawet administrator sieci.

Z wyborem odpowiedniej przeglądarki jest jak z zakupem każdego sprzętu. Najpierw powinniśmy się zastanowić nad naszymi potrzebami, a następnie sprawdzić, które narzędzie się do nich dopasuje. Najlepszym wyborem dla większości osób będą Google Chrome oraz Firefox. W tym przypadku nie chodzi jedynie o ich popularność. To rozbudowane i uniwersalne produkty o łatwym do przyswojenia interfejsie.

W przypadku sprecyzowanych potrzeb warto rozważyć Operę oraz Brave. Zadowoleni z nich będą użytkownicy zmęczeni reklamami oraz stawiający na bezpieczeństwo w sieci. Obie przeglądarki są funkcjonalne i przyjemne w obsłudze.

Warto wspomnieć, że w zestawieniu nie została uwzględniona przeglądarka Safari, która dostępna jest dla użytkowników urządzeń firmy Apple. Została pominięta ze względu na jej ograniczoną dostępność. Dla posiadaczy sprzętów amerykańskiego giganta jest jednak znakomitym wyborem. Wykorzystuje nie tylko podobne rozwiązania jak konkurencja, ale i dobrze współpracuje z funkcjami oferowanymi przez Google i Microsoft.

KKA

Sprawdź także

Peter Grimes

Peter Grimes – premiera na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Przed nami Peter Grimes Benjamina Brittena pod batutą Michała Klauzy i w reżyserii Mariusza Trelińskiego …