Zwrot samochodu do wypożyczalni – wszystko co musisz wiedzieć

Procedura zwrotu pojazdu do wypożyczalni nie jest skomplikowana. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Procedura zwrotu pojazdu do wypożyczalni nie jest skomplikowana. Warto jednak poznać pewne niuanse, które są zapisane w wielu regulaminach firm wynajmujących auta. Znając je można nie tylko uniknąć kłopotów, ale również zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Gdzie zwrócić samochód?

Samochód wynajęty z wypożyczalni najlepiej oddać w tym samym miejscu, z którego został zabrany. Niekiedy można też odstawić pojazd do innej filii tej samej firmy. Warto wiedzieć, że wiele wypożyczalni umożliwia oddanie pojazdu w miejscu określonym przez klienta, aczkolwiek taki odbiór samochodu wymaga dodatkowej opłaty. Ponadto chęć zwrotu pojazdu w innym niż siedziba wypożyczalni, miejscu musi być zgłoszony jak najwcześniej -najlepiej już podczas odbierania pojazdu.

Kiedy oddać samochód?

Najlepiej w godzinach otwarcia wypożyczalni. Zazwyczaj możliwe jest również oddanie pojazdu poza godzinami pracy, jednak jak się można spodziewać wiąże się to z dodatkową opłatą.

Czysty czy brudny?

Samochód powinien zostać zwrócony w takim stanie w jakim został odebrany. Jeśli podczas użytkowania przez Ciebie został zabrudzony z zewnątrz lub w środku, to przed oddaniem go do wypożyczalni dobrze byłoby go wyczyścić. Musisz wiedzieć, że wiele firm bierze dodatkową opłatę za sprzątanie i czyszczenie pojazdu. Zazwyczaj jest ona nieco wyższa aniżeli umycie auta w myjni.

Pełny czy pusty bak?

Podobnie jak z czyszczeniem pojazdu jest też z jego tankowaniem. Klient wyjeżdża z wypożyczalni samochodem zatankowanym do pełna i tak też powinien go oddać. Jeśli auto nie będzie zatankowane, wówczas tankowanie będzie doliczone do rachunku. Warto przy tym wiedzieć, że ceny paliwa tankowanego przez wypożyczalnię nie są cenami rynkowymi, ale liczone ryczaltem. Tym samym często zdarza się, że takie tankowanie pojazdu kosztuje więcej niż na stacji benzynowej.

O czym warto pamiętać?

Wypożyczalnia samochodów wynajmując pojazd blokuje na koncie klienta pieniądze na poczet kaucji. Pieniądze te są zwracane jeśli pojazd wróci do wypożyczalni w dobrym stanie. Jeśli zaś okaże się, że jest np. uszkodzony, brudny albo niezatankowany wówczas z wpłaconej kaucji mogą zostać pobrane pieniądze w celu przywrócenia auta do poprzedniego stanu. W wypożyczalni Exel, zgodnie z informacją znajdującą się na stronie www.exel.gda.pl, nie ma blokowania środków na koncie, wystarczy posiadać kartę kredytową lub zostawić niewielką kaucję w gotówce. Bardzo ważne jest zatem dokładne obejrzenie pojazdu przed wynajęciem go. Jeśli zauważymy np. rysy czy zadrapania na karoserii albo podarty pokrowiec na fotelach koniecznie należy zgłosić to pracownikowi wynajmującemu samochód. Można też zrobić zdjęcie aby mieć dowód, że pojazd miał tego rodzaju usterki już podczas wynajmowania go. W trakcie oddawania auta należy zrobić podobnie. Dokładnie obejrzeć pojazd wraz pracownikiem wypożyczalni, aby potwierdzić jego dobry stan. Jeśli oddajesz pojazd poza godzinami pracy wypożyczalni albo w innym miejscu niż jej siedziba, pamiętaj też, aby zrobić kilka zdjęć dokumentujących stan auta. Dziś zrobienie takich zdjęć jest bardzo proste, choć zajmuje kilka chwil. Warto jednak je mieć, ponieważ mogą pomóc np. wtedy, gdy dostaniesz od wypożyczalni informację o uszkodzeniu pojazdu.

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę Exel – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. Pomorskiego.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Elegancki mężczyzna prowadzi wynajęty samochód

Coraz więcej osób wybiera wypożyczenie auta

Posiadanie własnego samochodu niewątpliwie wiąże się z licznymi zaletami i udogodnieniami. Jednak najpierw trzeba odpowiednio …