b-complex
Choć witaminy z grupy B występują w różnorodnych produktach spożywczych, w społeczeństwie często można zaobserwować niedobory niektórych z nich | fot.: materiał partnera

Witamina B complex – kompleksowe wsparcie organizmu

Witamina B complex to zestaw witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To kompleks ośmiu składników odgrywających różne, niezwykle ważne role w ustroju.

Choć witaminy z grupy B występują w różnorodnych produktach spożywczych, w społeczeństwie często można zaobserwować niedobory niektórych z nich. To może natomiast prowadzić do wystąpienia niepożądanych objawów i rozwoju wielu chorób. Dlatego warto mieć świadomość, gdzie występują konkretne witaminy z grupy B i jak oddziałują one na organizm, aby w razie potrzeby móc skorzystać z odpowiednich suplementów diety.

Czym jest witamina B complex?

Witamina B complex to kompleksowy zestaw witamin z grupy B, który zawiera osiem cennych substancji, a mianowicie:

  • tiaminę, zwaną witaminą B1,
  • ryboflawinę, znaną jako witamina B2,
  • niacynę, określaną mianem witaminy B3,
  • kwas pantotenowy, nazywany także witaminą b5,
  • pirydoksynę, znaną jako witamina B6,
  • biotynę, określaną także witaminą B7,
  • kwas foliowy, zwany witaminą B9,
  • kobalaminę, nazywaną także witaminą B12.

Witaminy z grupy B to substancje rozpuszczalne w wodzie, które muszą być dostarczane do organizmu wraz z codzienną dietą lub w formie suplementów diety.

Niektóre z witamin z tej grupy organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować w niewielkich ilościach, jednak nie są to porcje wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na dany mikroskładnik.

Źródła witamin z grupy B w codziennej diecie

Witaminy z grupy B występują w wielu różnych produktach spożywczych, zarówno tych pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Do źródeł mikroskładnika można zaliczyć m.in.:

  • mięso i podroby,
  • ryby,
  • drożdże,
  • jaja,
  • suche nasiona roślin strączkowych,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • warzywa m.in. brokuły, brukselkę, szpinak, jarmuż czy natkę pietruszki,
  • owoce m.in. banany, jabłko, truskawki.

Właściwości i znaczenie witamin z grupy B w organizmie człowieka

Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Warunkują pracę niemal każdej komórki ciała, a tym samym oddziałują na właściwe działanie narządów i układów wewnętrznych. Ich odpowiednia podaż determinuje także dobre samopoczucie i może zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

W organizmie nie powinno zabraknąć ani jednej z witamin wchodzących w skład grupy B. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie suplementów diety, takich jak witamina B complex, która dostarcza do ustroju wszystkie witaminy z grupy B.

Skupiając się jednak na pojedynczych składowych, warto wyszczególnić ich funkcje i znaczenie dla organizmu człowieka.

Witamina B1

Witamina B1 znana jest także jako tiamina. To substancja, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a także przyczynia się do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego.

Dodatkowo tiamina pełni rolę koenzymu w licznych reakcjach enzymatycznych, a jej prawidłowy poziom w ustroju wspiera koncentrację i sprawność umysłową.

Witamina B2

Witamina B2 określana jest mianem ryboflawiny. To związek, który przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Dodatkowo uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów oraz w cyklach biochemicznych.

Jej działanie pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także na wzrok. Ryboflawina uczestniczy w syntezie hemoglobiny i dba o prawidłowy stan błon śluzowych.

Witamina B3

Witamina B3, czyli niacyna to związek organiczny, który uczestniczy w procesie oddychania komórkowego, a co więcej, jest niezbędny do powstawania hormonów płciowych, takich jak testosteron, progesteron czy estrogeny.

Ponadto niacyna przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i wspiera kondycję skóry. Jej odpowiednia podaż może zmniejszać uczucie zmęczenia i znużenia.

Witamina B5

Witamina B5, znana jako kwas pantotenowy to substancja wspierająca syntezę i metabolizm hormonów steroidowych, a także witaminy D, A i niektórych neuroprzekaźników. Uczestniczy w procesach regeneracji skóry i wpływa na pigmentację włosów, a tym samym zapobiega ich przedwczesnemu siwieniu.

Kwas pantotenowy jest także odpowiedzialny za produkcję przeciwciał i wspiera pracę układu immunologicznego.

Witamina B6

Witamina B6 określana mianem pirydoksyny uczestniczy w produkcji przeciwciał i wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu. Ponadto pomaga w prawidłowej syntezie cysteiny i wspiera pracę układu nerwowego.

Jest także niezbędna do produkcji hemoglobiny i pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie białek i kwasów tłuszczowych.

Witamina B7

Witamina B7, nazywana także biotyną to mikroskładnik odpowiedzialny za dobą kondycję włosów, skóry i paznokci. Przeciwdziała procesom siwienia i łysienia, a co więcej, wspiera utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych.

Uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych, m.in. w glukoneogenezie. Wspiera także układ nerwowy i metabolizm energetyczny.

Witamina B9

Witamina B9 (kwas foliowy) to mikroskładnik niezbędny szczególnie w diecie kobiet w ciąży. Odpowiednia podaż kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej i pozytywnie wpływa na rozwój płodu oraz masę urodzeniową dziecka.

Dodatkowo witamina B9 uczestniczy w procesie podziału komórek i wspiera produkcję krwi. Jest istotna dla utrzymania odpowiedniego stężenie homocysteiny w ustroju i wspiera pracę układu nerwowego. Wspomaga także układ immunologiczny i zwiększa ochronę przed patogenami.

Witamina B12

Witamina B12, zwana także kobalaminą to związek organiczny, który uczestniczy w licznych reakcjach biochemicznych i jest niezbędny m.in. w procesie powstawania erytrocytów czy leukocytów. Odgrywa ważną rolę w przemianach homocysteiny i przyczynia się do powstawania aktywnych metabolitów kwasu foliowego.

Wspiera także metabolizm białek i węglowodanów. Może zmniejszać również uczucie zmęczenia.

Niedobory witaminy B complex w ustroju

Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, w związku z czym muszą być na bieżąco dostarczane do ustroju, gdyż nie są magazynowane w organizmie.

Niedobór niektórych witamin z grupy B jest częstym zjawiskiem, np. niedobór kobalaminy. Wśród innych związków z tej grupy zdarza się natomiast rzadko, np. niedobór tiaminy czy ryboflawiny.

Na niedostateczną podaż witaminy B complex narażone są osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, a także ci, którzy stosują nieprawidłową dietę, ubogą w warzywa i owoce, a bogatą w cukry proste.

Niedobór witamin z grupy B można także zaobserwować wśród osób nadużywających alkoholu i w gronie palaczy. Osoby narażone na długotrwały stres czy wykonujące regularnie intensywne wysiłki fizyczne również mogą cierpieć na niedostateczną podaż związku. Ponieważ źródłem witaminy z grupy B często są produkty odzwierzęce, niski poziom mikroskładnika można stwierdzić także wśród stosujących diety roślinne.

Niedobór każdej z witamin z grupy B może objawiać się nieco inaczej, lecz uogólniając, niedostateczny poziom mikroskładnika w diecie może przyczynić się do:

  • pogorszenia samopoczucia,
  • uczucia zmęczenia,
  • senności,
  • drażliwości,
  • pogorszenia kondycji włosów – stają się łamliwe i nadmiernie wypadają,
  • złego stanu skóry – staje się sucha, blada, mogą pojawić się zaczerwienienia i wypryski,
  • kiepskiej kondycji paznokci – stają się kruche i łamliwe,
  • bólów i skurczów mięśni,
  • spadku odporności, a tym samym zwiększenia podatności na infekcje.

Nadmiar witamin z grupy B w organizmie

Przedawkowanie witamin z grupy B jest mało realne, gdyż są to witaminy rozpuszczalne w wodzie, a ich nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Ponadto w przypadku spożywania nadmiernych dawek mikroskładnika, zmniejsza się jego absorpcja.

Przyjmując jednak długotrwale duże porcje suplementów diety bogatych w witaminy z grupy B, można zaobserwować wystąpienie niepożądanych objawów, takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy brak apetytu.

W takim wypadku może dojść również do wystąpienia reakcji uczuleniowych. Dlatego też przyjmując preparaty bogate w witaminę B complex, warto stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu produktu.

Suplementacja witamin z grupy B – czy warto?

Wśród zdrowych osób, które stosują zbilansowaną dietę, pokrywającą zapotrzebowanie na wszystkie makro- i mikroskładniki, nie ma potrzeby dodatkowego przyjmowania suplementów diety.

Jednak wśród osób, które wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminy z grupy B, np. wśród wegetarian i wegan, osób stosujących nieprawidłową dietę, narażonych na długotrwały stres czy w gronie osób starszych, warto rozważyć włączenie suplementów diety do codziennego jadłospisu, aby uzupełnić braki mikroskładników w diecie i poprawić samopoczucie.

Zamiast przyjmować kilka jednoskładnikowych preparatów, warto wykorzystać witaminę B complex i w formie jednego suplementu diety dostarczyć do organizmu wszystkie cenne witaminy z grupy B. Przykładowy produkt zawierający kompleks witamin B znaleźć można pod adresem: https://ostrovit.com/pl/products/ostrovit-witamina-b-complex-90-tabletek-16713.html

Materiał partnera

Sprawdź także

witaminy dla kobiet

Które witaminy dla kobiet są najważniejsze? Przewodnik po suplementach diety

Witaj w przewodniku po suplementach diety. Dzisiejszy temat dotyczy kobiet, które są jednym z najważniejszych …