Czy zgaga jest groźna?

Zgaga to zjawisko polegające na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dolegliwości takie jak wzdęcia, zgaga, odbijanie czy inne problemy gastryczne są niezwykle powszechne. Wiele osób tak już do nich przywykło, że nie uważa ich za coś, co wymagałoby poważnego leczenia. Czy jednak na pewno dolegliwości te są czymś naturalnym i nie dają poważniejszych skutków? Jest zupełnie inaczej. Każdy z tych objawów na dłuższą metę może wyrządzić złe skutki dla zdrowia, a szczególnie groźna jest zgaga.

Kwas w przełyku niepożądany!

Zgaga to zjawisko polegające na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W treści tej znajduje się nie tylko spożyty i wstępnie strawiony pokarm, ale też pewna ilość kwasu solnego, który w żołądku służy do zapoczątkowania procesu trawienia pokarmów. Ma on drażniący wpływ na delikatny nabłonek, którym wyściełany jest przełyk, skąd właśnie cofaniu się kwaśniej treści żołądka do przełyku towarzyszy odczucie pieczenia i palenia..

Kiedy zgaga jest silna, może nawet pojawić się silny ból za mostkiem, niejednokrotnie trudny do odróżnienia z symptomami choroby wieńcowej czy nawet zawału serca! Poza tym kwas może podrażniać przełyk ale też górne drogi oddechowe, do tego stopnia, że odczuwa się tego skutki – chrypkę, kaszel, podrażnienie i drapanie w gardle czy nawet jego ból – jeszcze przez kilka dni. Nietrudno wyobrazić sobie, co dzieje się, gdy zgaga pojawia się często i zawsze jest tak samo silna. Może to realnie uszkodzić przełyk i doprowadzić do poważnych zmian, łącznie z nowotworowymi. Niepozorna zgaga zatem może w skrajnych przypadkach dawać bardzo złe konsekwencje. Nigdy zatem nie wolno jej bagatelizować, gdy zaś pojawia się bardzo często, należy sprawdzić, czy nie jest to oznaka refluksu.

Jak zapobiegać zgadze?

Widać zatem, że ze zgagą nie ma żartów, najlepiej więc jest jej zapobiegać. Nie jest to jednak łatwe, o czym najlepiej świadczy fakt, iż dolegliwość ta jest ogromnie powszechna. Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie doświadczyłaby charakterystycznego palenia w przełyku. Znaczenie ma przede wszystkim regularność posiłków, unikanie spożywania ich w pośpiechu oraz wystrzeganie się aktywności fizycznej tuż po jedzeniu. Pochylanie się bezpośrednio po posiłku może spowodować, że treść pokarmowa mechanicznie przesunie się do przełyku.

Ważne jest też, by nie zwlekać z leczeniem zgagi. Niestety nie ma skutecznych naturalnych sposobów na tę przypadłość, nie działają na nią zioła, a często stosowane picie wody jest nieefektywne. Konieczne jest więc, by mieć pod ręką dobry lek, który niezwłocznie zablokuje wydzielanie kwasu w żołądku, a więc usunie przyczynę zgagi. Tylko ten sposób daje pewność skutecznego pozbycia się tej niemiłej przypadłości i zapobiegnięcia jej złym skutkom.

Poznaj fakty i mity o zgadze -> http://www.controloccontrol.pl/zgaga/fakty-i-mity-o-zgadze

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Choroby związane z otyłością

Tych dolegliwości dotąd nie kojarzyłeś z otyłością. A jednak!

Często dokucza ci zgaga? Od pewnego czasu gorzej widzisz? Mocno się pocisz i nie ma …