chłopiec na łóżku z książką
Zarażenie najmłodszych pasją czytelniczą wcale nie musi być trudne | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze nowości książkowe dla dzieci

Zachęcenie najmłodszych do czytania jest priorytetem wielu rodziców. Aby książki podobały się dzieciom, często muszą spełnić dość surowe wymagania. Maluchom nie przypadną do gustu historie, których fabuła nie będzie wystarczająco atrakcyjna. Oprócz uniwersalnych i ponadczasowych utworów zachwycających kolejne pokolenia czytelników, warto sięgnąć również po nowsze propozycje. Ich tematyka często nawiązuje do problemów lepiej znanych dzisiejszym dzieciom. Jakie nowości książkowe są zdecydowanie warte uwagi?

Propozycje dla przedszkolaków

W ostatnim czasie, tematyką często podejmowaną przez autorów książek dla dzieci jest sytuacja pandemii. Odnalezienie się wśród nowych zasad życia społecznego dla wielu maluchów może być trudne. Jedną z ciekawych propozycji jest książka „Kiedy nie możemy się przytulić„, której autorzy to Eoin McLaughlin i Polly Dunbar. Poprzez przygody przyjaznych zwierzątek, opowieść uczy, jak okazywać sobie miłość i czułość, kiedy konieczne jest zachowanie dystansu.

Dzieciakom lubiącym magiczne i zabawne historie, z pewnością spodoba się „Miejsce na miotle” wydawnictwa Tekturka. Żartobliwą bajkę o czarownicy stworzyli Julia Donaldson i Axel Scheffler. Dobrą propozycją dla starszych przedszkolaków będzie książka „Jano i Wito uczą mówić. Różowy rower„. Opowieść stworzona przez Wiolę Wołoszyn i Przemka Liputa nie tylko ułatwi naukę wymowy trudnych głosek, ale również pomoże rozwiązać istotne dylematy.

Powieści do samodzielnego czytania

Jedną z najgłośniejszych książkowych nowości jest „Ikabog” J. K. Rowling. Autorka popularnej na całym świecie serii przygód młodego czarodzieja postanowiła wydać opowieść, którą napisała kiedyś dla swoich dzieci. Książka zyskuje wiele pozytywnych opinii, a kierowana jest do grupy wiekowej pomiędzy 6. a 9. rokiem życia.

Ciekawą propozycją dla uczniów klas 1-3 może być również umożliwiająca poznanie innej kultury powieść „Dzieci z Hamamatsu” napisana przez Ka Mochi. Nowością pośród książek wspierających edukację emocjonalną jest „Wielka księga supermocy„. Autorzy – Susanna Isern i Rocio Bonilla starają się pokazać, że każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

W ostatnich miesiącach, na półkach księgarni ukazały się również nowe propozycje dla miłośników dzieł Martina Widmarka. „Nelly Rapp i kapitan Sinobrody” to najświeższa część przygód Upiornej Agentki. Fanów rozwiązywania zagadek z pewnością zainteresuje „Tajemnica filmu” z serii o „Biurze detektywistycznym Lassego i Mai„.

Zarażenie najmłodszych pasją czytelniczą wcale nie musi być trudne. Książki powinny być jednak odpowiednio dobrane do wieku i zainteresowań dziecka. Dzięki interesującej fabule i emocjonalnym przygodom, wszystkie maluchy pokochają literaturę. Współcześni autorzy starają się poszukiwać odpowiedzi na pytania nurtujące dzieci w różnym wieku. Poznając perypetie ulubionych bohaterów, pociechy mogą poznać strategie radzenia sobie z problemami. Wiele propozycji książkowych wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i emocjonalny oraz ułatwia naukę nowych rzeczy.

MRY

Sprawdź także

fantasy dla dzieci

Fantasy dla starszych dzieci i młodzieży

Choć mówi się, że obecnie młodzi ludzie niechętnie sięgają po książki, to przecież nie można …