osocze bogatopłytkowe w ortopedii
Osocze bogatopłytkowe PRP odciągane jest do osobnej strzykawki i jego kilka mililitrów wstrzykiwane pacjentowi w odpowiednie miejsce | fot.: stock.adobe.com

Zabieg PRP – osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe PRP, uzyskiwane z krwi pacjenta, ma szerokie zastosowanie w medycynie regeneracyjnej. Znajdują się w nim czynniki wzrostu wspomagające regenerację tkanek, co sprawia, że zabieg PRP jest z powodzeniem stosowany w ortopedii. Przyczynia się do regeneracji tkanki chrzęstnej i kostnej, więzadeł, ścięgien czy mięśni i pozwala leczyć problemy zdrowotne określane jako „kolano skoczka” czy „łokieć tenisisty”.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe PRP (ang. Platelet Rich Plasma) jest autologicznym preparatem krwiopochodnym, pobieranym z krwi żylnej pacjenta. Dzięki temu podczas zabiegu PRP nie ma ryzyka alergii i nietolerancji oraz zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby czy HIV. Opisywany zabieg jest innowacyjny, określany jako przełomowa metoda leczenia wielu schorzeń. W ortopedii pomaga w leczeniu zespołów bólowych kończyny dolnej i górnej. Zalicza się do nich m.in.

  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • zaburzenia zrostu kostnego,
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
  • zespół cieśni podbarkowej,
  • tendinopatie stożka rotatorów barku,
  • torbiele łąkotek,
  • ostrogi piętowe,
  • „kolano skoczka” i „kolano biegacza”,
  • „łokieć tenisisty” i „łokieć golfisty”.

Zalety i przeszkody zabiegu PRP

W celu regeneracji uszkodzonych tkanek w wyżej wymienionych schorzeniach wybawieniem okazuje się osocze bogatopłytkowe PRP, które zawiera niezbędne w leczeniu czynniki wzrostu. Zabieg PRP nie generuje wysokich kosztów, jest bezpieczny oraz łatwy w przygotowaniu i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Należy jednak pamiętać, że powinien on zostać przeprowadzony w ściśle określonych warunkach. Problemami, jakie mogą być zauważalne podczas przygotowania do zabiegu, są: przygotowanie osocza, standaryzacja stężeń płytek krwi, określenie właściwej dawki iniekcyjnej oraz sporządzenie protokołu rehabilitacyjnego.

Na czym polega leczenie czynnikami wzrostu PRP?

Pierwszym krokiem w leczeniu osoczem bogatopłytkowym PRP jest pobranie pacjentowi krwi żylnej, najczęściej z żył kończyny górnej. W tym momencie pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej lub siedzącej. Otrzymaną krew przenosi się do specjalnego pojemnika do otrzymywania PRP, który następnie umieszczany jest w wirówce. Wirowanie krwi pozwala uzyskać trzy warstwy płynowe:

  • erytrocyty,
  • koncentrat,
  • osocze.

Osocze bogatopłytkowe PRP odciągane jest do osobnej strzykawki i jego kilka mililitrów wstrzykiwane pacjentowi w odpowiednie miejsce. Po trwającym ok. 30-40 minut zabiegu, w czasie którego zachodzi naturalny proces regeneracji tkanek, na miejsce wkłucia zakładany jest jałowy opatrunek, a ponadto jest ono unieruchamiane. Ból może być bowiem odczuwany jeszcze kilka dni po zabiegu – w tym czasie należy przyjmować leki przeciwbólowe lub zimne kompresy, a także przepisane przez lekarza leki przeciwzakrzepowe – przynajmniej do pierwszej wizyty kontrolnej.

Zabieg PRP przeprowadzany jest pod kontrolą USG, szczególnie u pacjentów, którzy zmagają się z ostrogą piętową, mających rozcięgno otoczone znaczną tkanką tłuszczową. Sam zabieg oraz wcześniejszą konsultację można umówić u ortopedy DP MED.


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieca szyja

Sposoby na odmłodzenie okolic szyi w gabinecie kosmetologicznym

Upływający czas pozostawia swoje piętno na ciele człowieka. Jednakże są obszary, na których oznaki starzenia …