Zioła
Odpowiednio dobrane kompozycje ziół doskonale oczyszczają oraz koją dolegliwości związane z chorobami skóry. | fot.: stock.adobe/279photo

Jak leczyć trądzik? Oto zioła, które Ci pomogą!

Wielu z nas boryka się z problemem nieestetycznych zmian powstałych na twarzy w wyniku trądziku. Niejednokrotnie zalecane przez lekarzy kuracje antybiotykowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i nie poprawiają wyglądu skóry. Czy istnieje skuteczny, a jednocześnie mało inwazyjny dla zdrowia całego organizmu sposób na leczenie trądziku?

Trądzik – czym jest spowodowany?

Aby podjąć efektywne leczenie trądziku, konieczne jest odpowiednie zdiagnozowanie rodzaju choroby skóry. Trądzik na twarzy może bowiem być spowodowany różnymi czynnikami i pojawić się u każdego, niezależnie od wieku. Bardzo często zaskórniki lub pryszcze doskwierają młodym osobom, zwłaszcza nastolatkom. Podskórne grudki, przyjmujące następnie formę ropnych krost, tworzą stan zapalny skóry, który szybko przenosi się na kolejne części twarzy. Przyczynami trądziku młodzieńczego są z reguły nadmierna ilość bakterii oraz wysoki poziom androgenu we krwi, dlatego też jest on nazywany trądzikiem hormonalnym. Nieleczony łojotok może prowadzić do powstania trwałych blizn i widocznych przebarwień, więc nie powinno się nigdy lekceważyć nawet pierwszych objawów choroby.

Z kolei trądzik u dorosłych niejednokrotnie jest wynikiem długotrwałego stresu oraz nieodpowiedniej diety. Na wzmożony proces wydzielania łoju wpływają niezdrowe pokarmy, takie jak między innymi fast foody, stymulujące wzrost insuliny we krwi. Dodatkowo do wystąpienia zapalenia skóry przyczyniają się nienaturalne kosmetyki, zawierające w swoim składzie liczne składniki alergizujące.

Jednym z rodzajów chorób skóry u dorosłych jest tak zwany trądzik różowaty, charakteryzujący się wyraźnym zaczerwienieniem, krostkami oraz pajączkami. Dotyka on przeważnie osób o jasnej karnacji lub cerze naczynkowej. Rozwój trądziku różowatego przyspiesza wysoka temperatura otoczenia, promieniowanie UV, czy problemy z tarczycą.

Warto również wiedzieć o tym, że podobne dolegliwości skórne pojawiają się w pierwszych tygodniach życia u niemowląt. Przyczyny trądziku niemowlęcego nie zostały jednoznacznie określone przez lekarzy, jednak wedle najbardziej prawdopodobnych teorii powoduje go przegrzewanie noworodka, które ma zapobiegać infekcjom i przeziębieniu.

Jak wyleczyć trądzik?

Po rozpoznaniu rodzaju i przyczyn trądziku, dermatolog zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej w przypadku trądziku o silnym przebiegu stosuje się terapię antybiotykową, która ma zlikwidować zakażające skórę bakterie. Kuracja zostaje ponadto wzmacniania maściami, zawierającymi pochodne witaminy A, na przykład izotretinoiną. Kilkumiesięczne terapia wymaga stałej kontroli oraz przestrzegania określonych poleceń lekarza. Kobiety w okresie leczenia trądziku nie powinny planować ciąży, istotne jest także systematyczne sprawdzanie poziomu cholesterolu w przypadku osób posiadających groźne zmiany miażdżycowe. Dużo mniej inwazyjnym, a równie skutecznym sposobem na pozbycie się trądziku jest kuracja wykorzystująca dobroczynne właściwości ziół.

Zioła na trądzik

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć naturalnie trądzik, koniecznie zapoznaj się z poradami doświadczonych zielarzy. Spośród dostępnych na rynku preparatów roślinnych wiele skutecznie wspomaga terapię antybiotykową lub łagodzi stany zapalne skóry. Jakie zioła leczą trądzik szybko i bez niepożądanych skutków ubocznych?

Odpowiednio dobrane kompozycje ziół doskonale oczyszczają oraz koją dolegliwości związane z chorobami skóry. Zbawienne działanie przynoszą tabletki na trądzik, które zawierają wyciągi z fiołka, dziurawca, nagietka oraz czarnego bzu. Aby poprawić wygląd cery, warto również sięgnąć po ziołowe preparaty wspomagające prawidłowy metabolizm. Zostały one wzbogacone w sole mineralne z liści pokrzywy oraz kwasy organiczne z kłącza perzu, dzięki czemu pozwalają skórze odzyskać idealną gładkość – radzi specjalista z zielarni klimuszko.pl.

Trądzik to popularna choroba skóry, dotykająca nie tylko młodzież w okresie dojrzewania, lecz także osób dorosłych, a nawet niemowląt. W znalezieniu przyczyny trądziku oraz właściwej kuracji z pewnością pomoże nam dermatolog. Jednak dla zwiększenia efektywności leczenia najlepiej zastosować dodatkowo zioła na trądzik, które w naturalny sposób oczyszczają skórę i łagodzą stany zapalne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sadzonki roślin

Sklep ogrodniczy z sadzonkami online – internetowe zakupy do Twojego domu i ogrodu

Zakupy internetowe stały się codziennością. Co jednak w przypadku zakupu sadzonek i roślin z internetowego …