Rower stacjonarny a różnorodność mechanizmu oporowego – który wybrać?

Trening na rowerze stacjonarnym to bardzo efektywna aktywność fizyczna. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Uprawianie sportu nie musi oznaczać aktywności outdoorowej. Miłośnicy ćwiczeń pod dachem mogą udać się na siłownię lub po prostu zakupić odpowiedni sprzęt do domu. Taki trening w domowym zaciszu może być niezwykle przyjemny, bowiem nie ma wokół obcych ludzi, a urządzenie dostępne jest o każdej porze dnia. Obecnie wiele osób decyduje się na zakup własnego sprzętu treningowego. Do najpopularniejszych produktów zaliczyć można rower stacjonarny. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości model?

Trening na rowerze stacjonarnym to bardzo efektywna aktywność fizyczna. Doskonale wzmacnia mięśnie nóg, pośladków czy brzucha. Dodatkowo wpływa na kondycję, pozytywnie oddziałuje na pracę serca, obniża poziom „złego” cholesterolu czy wspiera układ odpornościowy. Osoby zmagające się z nadmiernymi kilogramami także powinny skorzystać z roweru. Z całą pewnością jest to sport bezpieczniejszy od biegania, bowiem nie obciąża tak stawów i kręgosłupa. Ponieważ rower stacjonarny to dość rozbudowany sprzęt, należy dobrze przemyśleć jego zakup. Jaki rower stacjonarny najlepiej spełni swoje zadanie?

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru, jest jego konstrukcja. To właśnie ona determinuje, do jakich zastosowań przeznaczony jest dany model. Właściwie dobrany rower stacjonarny pozwoli na jego długą i skuteczną eksploatację. Nie bez znaczenia jest także poziom zaawansowania użytkownika – inny rower wybiorą bowiem profesjonalni kolarze, inny przyda się początkującym amatorom sportu. Jakie rodzaje rowerów stacjonarnych można znaleźć w sklepach?

  1. Rowery pionowe – odpowiednie dla początkujących użytkowników. Można z nich korzystać, przyjmując pozycję wyprostowaną lub lekko pochyloną w zależności od preferencji. Są wygodne i dobre do regularnych, ale nie nazbyt częstych treningów.
  2. Rowery poziome – to produkty dość specyficzne, na których ćwiczy się w pozycji leżącej lub półleżącej. Mają pedały umieszczone z przodu urządzenia oraz oparcie przy siodełku. Idealne dla osób mających problemy z kręgosłupem.
  3. Rowery spinningowe – to rowery dla bardziej zaawansowanych użytkowników, także dla profesjonalnych sportowców. Korzysta się z nich, siedząc w pozycji bardzo pochylonej.

Mechanizmy oporu

Każdy rower stacjonarny dysponuje konkretnym mechanizmem oporu. Jego wybór jest niezwykle istotny, dlatego warto poznać wszystkie możliwości. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w prosty model mechaniczny. Aby zwiększyć opór w takim rowerze, należy poruszyć pokrętło. Główną wadą takich rowerów jest brak precyzji w ustalaniu poziomu oporu oraz duża głośność. Kolejną opcją jest rower stacjonarny magnetyczny, bardzo cichy, a także umożliwiający dokładne ustawianie oporu. Jego wadą jest jedynie większa cena. Najdroższe produkty to rowery elektromagnetyczne z silnikiem, bardzo rozbudowane i oferujące zaawansowane funkcje. Najlepiej sprawdzą się w rękach profesjonalnego sportowca.

Wiele osób zastanawia się, jaki rower stacjonarny najlepiej wybrać do domu. Jeśli jego głośność nie ma znaczenia, wówczas można zaopatrzyć się w najtańszy model mechaniczny. Gdy jednak komuś zależy na treningu o późnych godzinach, lepiej postawić na rower magnetyczny lub elektromagnetyczny. Wprawnym sportowcom poleca się rowery spinningowe, natomiast osobom chcącym schudnąć czy poćwiczyć od czasu do czasu – wygodne rowery pionowe.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

interwały

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców …