lawenda na tarasie
Lawenda jest dekoracyjna i niezwykle pachnie | fot.: stock.adobe.com

Sprawdzone rośliny na słoneczny taras

Zielony taras jest obowiązkowym miejscem letnich spotkań. Aby mógł  zachwycić swym pięknem,  musimy zadbać o niego już teraz. Kwiecień jest idealnym momentem, do rozpoczęcia prac w ogrodzie.

Jakie rośliny idealnie sprawdzą się na słonecznym  tarasie

Wybierajmy kwiaty, które będą kwitły od wiosny do jesieni. W ofercie sklepów  ogrodniczych znajdują się zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie. Coraz popularniejsze stają się rośliny zimozielone, które upiększą nas taras nie tylko  latem, ale i w okresie mrozów.

Decydując się na rośliny, które posadzimy na ekspozycji słońca, musimy pamiętać o ich częstym podlewaniu, gdyż pozbawione cienia mogą szybko uschnąć. Możemy też wybrać rośliny, które dobrze znoszą przesuszenie. Wszystko zależy od tego, ile czasu chcemy poświecić na dbanie o rośliny posadzone na tarasie.

Do popularnych odmian należą:

  • Petunie, cascadie, surfinie. To obficie kwitnące rośliny, które doskonale czują się w miejscach nasłonecznionych. Wymagają częstego podlewania i nawożenia,
  • Fuksje, które wymagają żyznego i wilgotnego podłoża. Najlepiej czują się w miejscu z rozproszonym światłe. Nie jest to roślina jednoroczna. W okresie zimowym należy przenieść ja do ciepłego pomieszczenia,
  • Werbeny, które charakteryzują długie, opadające pędy,
  • Lawenda lubiąca suche podłoże, nie tylko wpłynie na walory estetyczne tarasu, ale posiada szczególną właściwość, która przypadnie go gustu wszystkim ceniącym sobie wypoczynek na tarasie. Zapach wytwarzany przez lawendę odstrasza ćmy oraz komary,
  • Sanwitalia rozesłana, zwana polegnatką, jej kolorowe, zwisające pędu mogą osiągnąć długość 30 cm. Roślina kwitnie długo, co jest jej dużą zaletą. Doskonale sprawdza się jako roślina zadarniająca.
  • Bugenwilla, to pnącze o zdrewniałych pędach. Nie należy go grupy roślin jednorocznych, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się jej pięknem w kolejnych sezonach, jest jednak dość kapryśna i trzeba poświęcić jej sporo uwagi.

W jaki sposób dbać o rośliny na tarasie?

Po zakupie roślin na taras, należy je czym prędzej przesadzić do większych pojemników, bądź wcześniej przygotowanego gruntu. Pojemniki, w których dotąd znajdowały się rośliny, nie nadają się do długiej uprawy, gdyż szybko zabraknie im niezbędnego do wzrostu pokarmu.

Niezwykle ważne jest nawożenie roślin wystawionych na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Rośliny charakteryzujące się dużym kwitnieniem, potrzebują częstego nawożenia, które dostarczy im składników niezbędnych do wzrostu. Dobrze odżywione kwiaty, odwdzięczą się intensywnymi kolorami kwiatostanów. Do wyboru mamy nawozy płynne, granulkach, pałeczkach oraz proszku.

Rośliny na słoneczny taras – jak przygotować ogród

Prace nad tarasem powinniśmy rozpocząć już teraz. Po uprzątnięciu zeschłych roślin, suchych liści oraz niepotrzebnych przedmiotów, konieczne jest przygotowanie gruntu, spełniającego wymogi dla poszczególnych gatunków roślin, które chcemy posadzić w ogrodzie. Znaczna część kwiatów jednorocznych powinna zostać rozsadzona do doniczek już teraz, by wraz z końcem kwietnia przesadzić sadzonki do ogrodu.

SNO

Sprawdź także

romantyczny balkon surfinie

Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na słonecznym balkonie?

Coraz więcej mówi się o korzyściach płynących z samodzielnej uprawy roślin. Codzienny kontakt z naturą, …