mniszek lekarski
W mniszku lekarskim obecna jest tzw. inulina, czyli substancja, która podczas spożywania posiłku spowalnia proces wchłaniania się cukru do krwi, jednak obniża również indeks glikemiczny każdego spożytego pokarmu, dzięki czemu nie trzeba odmawiać sobie wielu ulubionych produktów żywnościowych | fot.: Fotolia

Mniszek lekarski z leczniczego punktu widzenia

Mniszek lekarski zwany potocznie również dmuchawcem lub mleczem to roślina, która przez większość osób uważana jest za niepotrzebny chwast rosnący przy drogach, na łąkach oraz w niejednym ogródku, jednak tak naprawdę wykazuje ona szereg cennych dla zdrowia właściwości, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Na lepszą pracę układu pokarmowego

Mniszek lekarski sprawdza się bardzo dobrze przy dolegliwościach dróg żółciowych, ponieważ wspomaga wytwarzanie żółci, a także ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. Warto również wiedzieć o tym, iż substancje czynne wchodzące w skład tej rośliny wpływają w pewnym stopniu na czynności wydzielnicze trzustki, usprawniając tym samym proces trawienia. W medycynie naturalnej na szeroką skalę wykorzystuje się różnego rodzaju przetwory z mniszka, ponieważ pomagają zwalczać takie dolegliwości jak zastój żółci w pęcherzyku żółciowym czy też niedobór soku żołądkowego. Osoby zmagające się natomiast z problemami trawiennymi takimi jak zaparcia lub wzdęcia powinny sięgnąć pod odwar przygotowywany z korzenia mniszka lekarskiego, ponieważ taki napój działa moczopędnie i odtruwająco, dzięki czemu poprawia metabolizm, ułatwiając tym samym proces trawienia.

W walce z cukrzycą i na problemy z układem moczowym

W mniszku lekarskim obecna jest tzw. inulina, czyli substancja, która podczas spożywania posiłku spowalnia proces wchłaniania się cukru do krwi, jednak obniża również indeks glikemiczny każdego spożytego pokarmu, dzięki czemu nie trzeba odmawiać sobie wielu ulubionych produktów żywnościowych. Napar z mniszka lekarskiego warto zatem włączyć do codziennego menu, zarówno w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi, jak i profilaktycznie, aby uchronić się w przyszłości od jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, czyli cukrzycy. Mniszek lekarski to bogactwo wielu składników odżywczych, które w połączeniu ze sobą działają moczopędnie, usprawniając pracę wątroby oraz nerek poprzez szybsze usunięcie zalegających w tych organach substancji toksycznych. W medycynie naturalnej mniszek polecany jest ponadto jako środek pomocniczy w walce z otyłością, obrzękami oraz reumatyzmem, dlatego też, jeśli zmagasz się z takimi problemami, zacznij wypijać leczniczy napar z mniszka lekarskiego.

Wspomaga odchudzanie i wpływa niezwykle korzystnie na skórę

Jak zostało wcześniej wspomniane, w skład mniszka lekarskiego wchodzi inulina, która nie tylko pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, ale również wspomaga odchudzanie. Inulina wykazuje zdolność hamowania łaknienia, dzięki czemu po posiłku uczucie sytości pozostaje na kilka długich godzin, zapobiegając tym samym podjadaniu. Mniszek lekarski może być stosowany nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie, ponieważ przyspiesza proces gojenia się różnego pochodzenie ran, a także pomaga zwalczać takie skórne problemy, jak brodawki i kurzajki pojawiające się najczęściej na dłoniach oraz stopach. Można go również stosować przy trądziku, jednak nie należe przesadzać z jego ilością, ponieważ może wysuszyć skórę.

KPA

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …