suwnica smitha
Suwnica Smitha to niezwykle przydatne narzędzie do treningu siłowego, które pozwala na precyzyjne prowadzenie sztangi, izolację mięśni oraz bezpieczny trening | fot.: stock.adobe.com

Maszyna Smitha – w treningu: jak na niej ćwiczyć i co warto wiedzieć?

Maszyna Smitha to jedno z najpopularniejszych obecnie urządzeń do treningu. Maszyna ta wykorzystuje specjalne prowadzenie sztangi po linii prostej, co znacznie pomaga w zachowaniu dobrej techniki. W tym artykule opiszemy zalety i wady treningu na suwnicy Smith’a, omówimy jakie ćwiczenia można wykonywać na tym sprzęcie, na co warto zwrócić uwagę przy kupnie odpowiedniej maszyny.

Zalety treningu na suwnicy Smitha

 • Uniwersalność – różnorodność ćwiczeń, które można wykonywać na suwnicy Smitha.
 • Bezpieczeństwo – dzięki specjalnym blokadom na suwnicy Smitha, możliwość treningu bez pomocy asystenta.
 • Precyzyjne prowadzenie sztangi – mniej ryzyka kontuzji i większa stabilność.
 • Izolacja mięśni – możliwość skupienia się na jednym mięśniu bez udziału innych grup mięśniowych.

Wady treningu na suwnicy Smitha

 • Ograniczenie ruchu – Może to wpłynąć na ograniczenie możliwości ruchowych i brak rozwoju koordynacji ruchowej.
 • Brak wzmocnienia mięśni stabilizacyjnych – ponieważ suwnica Smitha zapewnia stabilizację, mięśnie stabilizacyjne nie są aktywowane tak bardzo, jak podczas wykonywania tych samych ćwiczeń z wolnymi ciężarami. Może to prowadzić do słabych mięśni stabilizacyjnych, co z kolei może wpłynąć na ryzyko kontuzji podczas innych ćwiczeń lub aktywności fizycznej.
 • Nieregularny ruch – podczas ćwiczeń na suwnicy Smitha, ruch nie jest całkowicie płynny, ponieważ obciążenie jest prowadzone wzdłuż jednej osi. Może to doprowadzić do tzw. asymetrii mięśniowej oraz zmniejszenia mobilności oraz stabilności.
trening na maszynie smitha
Trening na suwnicy Smitha może przynieść wiele korzyści, w tym poprawę siły i wytrzymałości mięśniowej | fot.: stock.adobe.com

Jakie ćwiczenia można wykonywać na suwnicy Smitha?

 • Wykroki – dzięki stabilności suwnicy Smitha, można skupić się na poprawnej technice ćwiczenia i uniknąć kontuzji.
 • Wspięcia na palce – idealne ćwiczenie na mięśnie łydek.
 • Przysiady – wykorzystując sztangę z blokadami na suwnicy Smitha, można bezpiecznie wykonywać przysiady z większym obciążeniem
 • Klasyczne ćwiczenia na klatkę piersiową, barki, tricepsy i bicepsy, takie jak np. wyciskanie leżąc.
maszyna smitha
Sprawdź, czy suwnica Smitha ma możliwość regulacji kąta nachylenia sztangi, co pozwoli na większą różnorodność treningu | fot.: stock.adobe.com

Co warto wiedzieć przed zakupem suwnicy Smitha?

 • Wybierz suwnicę Smitha z blokadami bezpieczeństwa, które pozwolą na natychmiastowe zablokowanie sztangi w przypadku problemów podczas ćwiczeń.
 • Wybierz suwnicę Smitha z odpowiednio dużą wagą maksymalną – w zależności od Twojego poziomu zaawansowania, lecz i tak wybierz te maszynę, która ma jej dużo aby nie musieć kupować następnej maszyny przy wzroście Twoich umiejętności.
 • Sprawdź, czy suwnica Smitha ma możliwość regulacji kąta nachylenia sztangi, co pozwoli na większą różnorodność treningu.

Podsumowanie

Suwnica Smitha to niezwykle przydatne narzędzie do treningu siłowego, które pozwala na precyzyjne prowadzenie sztangi, izolację mięśni oraz bezpieczny trening. Warto zwrócić uwagę na różnorodność ćwiczeń, jakie można wykonywać na suwnicy Smitha oraz na elementy bezpieczeństwa, takie jak blokady na sztangach. Wybierając ten sprzęt należy zwrócić uwagę na to, czy w maszynie znajdują się blokady bezpieczeństwa, czy spełnia ona wasze oczekiwania co do wagi maksymalnej oraz czy ma możliwość regulacji kąta nachylenia sztangi. Dzięki temu będziemy mogli dostosować ją do swoich potrzeb i zacząć trening siłowy w pełni bezpiecznie i efektywnie. Podsumowując, trening na suwnicy Smitha może przynieść wiele korzyści, w tym poprawę siły i wytrzymałości mięśniowej. Dzięki temu narzędziu możemy wykonywać różnorodne ćwiczenia, które umożliwiają izolację poszczególnych grup mięśniowych oraz poprawę techniki ćwiczeń. Przed zakupem suwnicy Smitha warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, takie jak bezpieczeństwo i regulacja, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru i będziemy mogli bezpiecznie i efektywnie ćwiczyć.

ASA

Sprawdź także

interwały

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców …