food pairing
Foodpairing to trend, który który urozmaici Twoją kuchnię, otworzy ją na nowe smaki i sprawi, że gotowanie będzie naprawdę przygodą | fot.: StockAdobe.com

Czym jest foodpairing i jak doskonalić swoje kulinarne kompozycje?

Truskawki z parmezanem? Ogórki z gorzką czekoladą? A może pomidory z ginem? Choć słony karmel stał się popularny np. w postaci lodów i nikogo już nie szokuje, to są jednak takie połączenia smaków, które na pierwszy rzut oka nie mogą się udać, a jednak okazują się strzałem w dziesiątkę. Sztuka łączenia składników w nietypowe związki smakowe to foodpairing.

Czym jest foodpairing?

Foodpairing jest coraz popularniejszym trendem kulinarnym, w którym szuka się nowych wrażeń smakowych łącząc ze sobą nowatorsko składniki dotąd nie używane razem w przygotowywaniu potraw. Foodpairing z jednej strony jest przeciwstawieniem kuchni tradycyjnej, z drugiej strony poprzez swoje eksperymenty odświeża ją, unowocześnia i zyskuje jej nowych fanów. W foodpairingu szuka się ciekawych połączeń na zasadzie podobieństwa lub wprost przeciwnie – łączy się smaki kontrastowe. Foodpairing jest częścią kuchni kreatywnej (inaczej molekularnej), która wykorzystuje w gotowaniu naukowe odkrycia i dąży do uzyskania czystych, ale i niespotykanych smaków.

Twórcą idei foodpairingu i jego ojcem obwołano angielskiego szefa kuchni Hestona Blumenthala, który w swojej słynnej restauracji ,,The Fat Duck” zaczął łączyć słone smaki z czekoladą. Za przełomowe dla nowego trendu uznaje się odkrycie przez niego połączenia kawioru z białą czekoladą. Blumenthal razem z naukowcem Françoisem Benzim postanowili odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to niecodzienne połączenie smaków jest tak trafione. Uznali, że tajemnica tkwi w ich składzie (oba zawierają w zapachu podobną ilość amin – organicznych pochodnych amoniaku) i to sprawia, że stanowią tak smaczny duet.

Foodpairing – jak to się robi?

Odkrycie Blumenthala i Benziego wskazują, że w foodpairinngu należy kierować się zasadą podobieństwa: pasować będą do siebie te produkty spożywcze, które zawierają podobne składniki i aromaty, czyli mają podobny skład. Dlatego też ikony współczesnej gastronomii, które tworzą zgodnie z ideą foodpairingu zaczynają gotowanie od poznania składu używanych produktów, a nawet tworzą całe wykresy i rysunki, które ułatwiają łączenie różnych, niecodziennych produktów, których skład jest podobny. Obecnie rozrysowano ponad tysiąc połączeń różnych produktów żywnościowych.

Stąd wiemy, że np. ostrygi świetnie harmonizują z zieloną herbatą, kiwi i marakują, zielony groszek z kawą, a truskawki dobrze podać do jagnięciny. Produktem często wykorzystywanym w foodpairingu jest czekolada – wbrew pozorom świetnie wypada w zaskakujących połączeniach np. z sardynkami, prażoną cebulką, czy też z sosem sojowym. Czekolada jest zresztą jednym z ulubionych produktów wykorzystywanych przez fanów niecodziennych połączeń smakowych.

Foodpairing w Twojej kuchni – dlaczego warto?

Jednym z największych wrogów dobrej kuchni jest nuda. Monotonne gotowanie nuży kucharzy i odbiera apetyt tym, których karmią. Foodpairing wprowadza do kuchni świeżość, zaskakujące smaki i element emocji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że będąc częścią kuchni molekularnej foodpairing oznacza zdrową kuchnię wysokiej jakości, bez chemii, sztucznych dodatków i szkodliwych metod przyrządzania potraw. Zgodnie z tą ideą możesz przyrządzać zarówno potrawy, jak i napoje.

Foodpairing to trend, który który urozmaici Twoją kuchnię, otworzy ją na nowe smaki i sprawi, że gotowanie będzie naprawdę przygodą. Wykorzystuj więc doświadczenia kuchni molekularnej i swoją intuicję dla zaskakujących, kulinarnych kreacji. Tysiące smakowych połączeń ciągle czeka na odkrycie!

ASZ

Sprawdź także

jak dobrać jeansy

Jak dobrać dżinsy do sylwetki?

Dżinsy to ponadczasowy element garderoby, którego nie może zabraknąć w damskiej szafie. Pasują do wszystkiego …