stosowanie retinolu
Jeśli nie chcesz zrazić się do retinolu, to musisz stopniowo przyzwyczajać swoją skórę to tego składnika | fot.: materiał partnera

Jak prawidłowo stosować retinol?

Starzenie się skóry to naturalny proces, ale nie musisz mu się poddawać. W końcu jeszcze dłużej możesz cieszyć się jędrną, napiętą oraz zdrową skórą. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią pielęgnację. Retinol to niezastąpiony element kuracji przeciwstarzeniowej, dlatego znajdziesz go w tak wielu kosmetykach. Musisz tylko wiedzieć, jak należy go prawidłowo stosować.

Jak działa retinol?

Retinol dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu bardzo łatwo przenika warstwę rogową naskórka. W mniejszym stopniu przedostaje się do skóry właściwej oraz do tkanki podskórnej. Dzięki temu retinol wyróżnia się tak pozytywnym działaniem np.:

  • wzmacnia funkcję ochronną naskórka,
  • poprawia strukturę warstwy rogowej,
  • ma korzystny wpływ na funkcje regulacyjne skóry,
  • przyspiesza procesy odnowy i regeneracji skóry,
  • stymuluje powstawania kolagenu i elastyny,
  • zapobiega degradacji kolagenu,
  • pobudza produkcję nowych naczynek krwionośnych.

Poszczególne właściwości retinolu sprawiają, że skóra odzyskuje młody wygląd, jest nawilżona, elastyczna i jędrna. Dodatkowo reguluje to produkcję gruczołów łojowych, co jest tak ważne w przypadku prawidłowej pielęgnacji tłustej oraz problemowej skóry twarzy.

Jak prawidłowo stosować retinol?

Jeśli nie chcesz zrazić się do retinolu, to musisz stopniowo przyzwyczajać swoją skórę to tego składnika. Częstym błędem jest aplikacja substancji o wysokim stężeniu – to może zakończyć się podrażnieniem. Dlatego kurację przeciwstarzeniową rozpocznij od kosmetyków z retinolem o najmniejszym stężeniu – najlepiej mniejszym niż 1%.

Pamiętaj o cierpliwości, bo efekty stosowania retinolu zazwyczaj są widoczne dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach.

Odpowiednie nawilżenie skóry

W pierwszych tygodniach aplikowania retinolu skóra może być zaczerwieniona i przesuszona. To może być sygnał na to, że musisz nieco zmniejszyć dawkę kosmetyku. Niekiedy skóra nawet się łuszczy, ale to tylko przejściowy etap. Musisz też zadbać wtedy o dobre nawilżenie, żeby nie doszło do podrażnień oraz zmian skórnych.

Stosowanie kremu z filtrem UV

Pamiętaj o tym, że retinol to substancja fotouczulająca, dlatego podczas kuracji odmładzającej niezbędna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna. Zwłaszcza na początku konieczne są kremy z wysokim SPF – najlepiej 50.

Regularne, ale nie codzienna pielęgnacja

Na początku aplikowania retinolu nie należy stosować go codziennie, ponieważ może to skutkować podrażnieniem, zaczerwienieniem oraz przesuszeniem. Dlatego nakładaj kremy bądź sera 2-3 razy w tygodniu. Kontroluj też ilość kosmetyku – nie powinno go być zbyt wiele.

Materiał partnera

Sprawdź także

Braciak Geniusz

Jacek Braciak zagrał Stalina

Aktor przyznaje, że lubi grać postaci skomplikowane, niejednoznaczne czy też mające jakieś zaburzenia psychiczne. Ucieszył …