aparat do zdjęć
W świecie technologii mobilnych sam moduł aparatu to jednak nie wszystko - bardzo ważne jest oprogramowanie i algorytmy dokonujące obróbki zdjęć | fot.: stock.adobe.com

Najlepsze fotosmartfony do 2000 zł

Jednym z podstawowych zadań smartfonu jest robienie zdjęć – dobry aparat fotograficzny to zatem ważny aspekt, jaki należy rozważyć przy wyborze nowego urządzenia. W świecie technologii mobilnych sam moduł aparatu to jednak nie wszystko – bardzo ważne jest oprogramowanie i algorytmy dokonujące obróbki zdjęć. To oznacza, że marketingowe sztuczki producentów w postaci dodawania kolejnych i zwiększania rozdzielczości matryc nie zawsze mają realne przełożenie na rzeczywistą jakość produkowanych fotografii. Aby wybrać dobry smartfon do zdjęć najlepiej jest więc polegać na opiniach użytkowników oraz niezależnych testach prowadzonych przez dziennikarzy technologicznych. Wytypowaliśmy kilka urządzeń, które można kupić w cenie nie przekraczającej 2000 zł, a które oferują bardzo wysoką jakość zdjęć.

Realme 8 Pro – ogromna matryca to nie wszystko

Wydany na początku 2021 roku Realme 8 Pro nadal jest ciekawym wyborem dla osób poszukujących niedrogiego i solidnego fotosmartfonu. Wyróżniającym go atutem jest duży sensor aparatu o bardzo wysokiej rozdzielczości wynoszącej aż 108 megapikseli. Choć rozdzielczość nie ma bezpośredniego przełożenia na jakość zdjęcia, to w przypadku Realme algorytm korzysta z niej, by zredukować szumy i znacząco poprawić ostrość fotografii. W dodatku dzięki tak dużej rozdzielczości możliwe jest bezstratne przybliżanie obrazu, nieraz bardzo przydatne w codziennych sytuacjach. Smartfon jest ponadto wyposażony w obiektyw szerokokątny o polu widzenia 119 stopni oraz niewielki obiektyw do zdjęć makro, który traktować można jako ciekawostkę. To wszystko, w połączeniu z dobrym ekranem superAMOLED, pojemną baterią i pełnym zestawem multimediów w cenie 1300-1400 złotych czyni z niego opcję wartą rozważenia. 

Samsung Galaxy A52 – tańszy brat fotograficznych tytanów

Smartfony z serii Samsung Galaxy S od lat słyną z doskonałej jakości zdjęć, wyznaczając standardy w świecie mobilnej fotografii. Niestety, te flagowe modele koreańskiego producenta są bardzo drogie, osiągając ceny rzędu kilku tysięcy złotych. To sprawia, że nie każdy użytkownik może sobie na nie pozwolić. Z odsieczą przychodzą tu jednak tańsze propozycje Samsunga, w tym szczególnie dobrze przyjęty Galaxy A52. Podobnie jak Realme 8 Pro, również ten telefon oferuje sporą rozdzielczość zdjęć (64 megapiksele) oraz jest wyposażony w dodatkowy obiektyw szerokokątny. Jego dodatkowym atutem jest najwyższej klasy wyświetlacz i wodoodporna obudowa, chroniąca przed przypadkowymi zachlapaniami. To wszystko w cenie około 1600-1800 złotych.

Redmi Note 11 Pro – solidna propozycja

Smartfonem posiadającym ten sam sensor, co Realme 8 Pro, jest produkt bardziej znanej w Polsce marki – Redmi Note 11 Pro. Urządzenie, poza wysokiej jakości aparatem, wyposażone jest w duży wyświetlacz oraz jeden z najszybszych systemów ładowania na rynku – dołączona do zestawu ładowarka ma moc aż 67 watów. To pozwala na naładowanie baterii do pełna w około pół godziny, zapewniając energię na cały dzień użytkowania.

Poszukując dobrego smartfonu do robienia zdjęć, nie należy kierować się wyłącznie renomą marki ani suchą specyfikacją techniczną. Warto zapoznać się z recenzjami i testami, a najlepiej samemu obejrzeć interesujący nas model w jednym ze sklepów stacjonarnych. Znajomość podstawowych parametrów fotograficznych z pewnością też pomoże dokonać odpowiedniego wyboru. 

AMA

Sprawdź także

części do smartfona

Części do telefonów – oryginalne czy używane?

Telefon komórkowy przeciętnie jest nam w stanie posłużyć przez 2-3 lata, nawet w przypadku częstego …