canoe pływające po jeziorze Louise w Kanadzie
Niewątpliwie największym bogactwem Kanady jest jej przyroda. Na zdjęciu canoe pływające po jeziorze Louise | fot.: stock.adobe.com

W amerykańskim królestwie – co warto zobaczyć w Kanadzie?

Niewiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę, że nowoczesna i liberalna Kanada jest oficjalnie monarchią. Panuje tutaj znana i szanowana na całym świecie, rezydująca na stałe w Londynie, królowa brytyjska Elżbieta II. Nadto, kraj ten jest drugim największym obszarowo państwem naszej planety, posiadając jednocześnie populację niższą niż liczba ludności Polski. Wyróżnia się także bogatą i różnorodną kulturą, którą ukształtowały przez wieki wpływy brytyjskie, francuskie i indiańskie. Niestety, jeśli chodzi o turystkę, Monarchia Kanadyjska pozostaje w cieniu swojego południowego (i północnego) sąsiada, Stanów Zjednoczonych. A szkoda, bo Kanada ma naprawdę wiele do zaoferowania!

Góry i jeziora

Niewątpliwie największym bogactwem Kanady jest jej przyroda. Środkowa i północna część kraju pozostaje niemal nietknięta wpływami człowieka. Wśród perełek natury wartych zobaczenia w Kanadzie na wyróżnienie zasługuje jezioro Boya Lake. Położone jest na terenie lokalnego parku przyrody w prowincji Brytyjska Kolumbia. Otoczone lasem, odbijającym się w lazurowej tafli wody z miejsca wprawia w prawdziwy podziw i zachwyt. Korzystając z kajaku lub łódki, które można wypożyczyć za niewielką opłatą, płynąc środkiem jeziora jesteśmy w stanie zobaczyć jego dno. I to dosłownie! Bowiem woda tego akwenu należy do najczystszych na świecie, dzięki czemu jest niemal przezroczysta. Kanada to oczywiście również inne wspaniałe jeziora, często położone w pięknej scenerii, jak chociażby Moraine w prowincji Alberta, w którego przejrzystym lustrze wody odbijają się szczyty gór Canadien Rockies. I to właśnie rozległe pasma górskie są kolejną atrakcją Kanady. Wśród nich na uwagę zasługują Góry Skaliste, których szczyty osiągają wysokość nawet 4000 metrów nad poziomem morza. Bliskość kurortów narciarskich i mniejszych miasteczek z bogatą ofertą rozrywkową i gastronomiczną, na całym ich obszarze, powoduje, iż góry te przyciągają nie tylko miłośników turystyki wysokogórskie,j ale i osoby chcące wypocząć pośród scenerii monumentalnej przyrody.

Kanada jezioro Moraine
Kanada to oczywiście również inne wspaniałe jeziora, często położone w pięknej scenerii, jak chociażby Moraine w prowincji Alberta | fot.: stock.adobe.com

 

Niagara Falls

Położony na granicy Kanady z USA, wodospad Niagara jest jednym z największych na świecie. Z całą jednak pewnością większą atrakcja jest oglądanie wodospadu od strony kanadyjskiej. Tutaj bowiem znajduje się taras wraz z widokiem wprost na spadającą wodę leżącej naprzeciwko kaskady amerykańskiej. Szczególnie atrakcyjny jest pejzaż nocny Niagary, gdy kaskady są podświetlone różnokolorowymi smugami światła. Wzdłuż ujścia wodospadu możemy odbyć dwugodzinny spacer, bądź skorzystać z rejsu statkiem podpływającym pod same kaskady. Ponadto w pobliżu wodospadu znajduje się bardzo dobra infrastruktura turystyczna. Osoby żądne innych rozrywek mogą także skorzystać z kasyna, z którego okien widok pada wprost na Niagara Falls.

Kanada wodospad Niagara
Położony na granicy Kanady z USA, wodospad Niagara jest jednym z największych na świecie | fot.: stock.adobe.com

Toronto i Quebec City

Te dwa miasta zasługują na szczególną uwagę. Toronto położone w prowincji Ontario, przyciągnie każdego, kto poszukuje amerykańskiego blichtru i high fashion. W mieście tym znajduje się dosyć duże city z wysokościowcami, z których największy, First Canadian Place osiąga wysokość 298 metrów. Dużo wyższa jest natomiast znajdująca się przy Bremner Boulevard, wieża telewizyjna CN Tower osiągająca zawrotną wysokość ponad 553 metrów. Do czasów wybudowania Burdż Chalifa, CN Tower była największą budowlą na świecie. Turyści mogą skorzystać z tarasu widokowego oraz kafejek i restauracji, znajdującego się ponad 300 metrów nad powierzchnią ziemi. Z kolei Quebec City może poszczycić się iście francuskim szykiem i klimatem, co z racji na francuski charakter tego miasta, nie powinno dziwić. Jako jedno z niewielu amerykańskich miast posiada dzielnicę historyczną, przywodzącą na myśl historyczne centra europejskich miast. Vieux Quebec, o którym mowa zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Warto będąc w tym miejscu odwiedzić, między innymi osiemnastowieczny kościół Notre-Dame-des-Victoires.

CN Tower w Toronto
Do czasów wybudowania Burdż Chalifa, CN Tower była największą budowlą na świecie | fot.: stock.adobe.com

Kanada, warta odwiedzin!

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji Kanada oferuje dużo, naprawdę dużo więcej! Ciężko byłoby zmieścić wszystkie atrakcje tego państwa na jednej liście, czy w artykule. Pewnym jest, że każdy podróżujący do Kanady znajdzie tutaj coś, co go zainteresuje. Kraj ten dysponuje przepiękną, dziewiczą przyrodą, jednocześnie posiadając nowoczesne i dobrze funkcjonujące ośrodki miejskie, w których krzyżują się style amerykańskie z wpływami europejskimi. Najwyższą jednak wartością Kanady są ludzie, tworzący otwarte i przyjazne społeczeństwo. Tak więc, do zobaczenia w Kanadzie!

parlament w Ottawie Kanada
Ottawa to stolica Kanady, która wyróżnia się spośród innych miast sporą ilością atrakcji. Na zdjęciu parlament w Ottawie | fot.: stock.adobe.com
MSZ

Sprawdź także

Katarzyna Wężyk, Kanada. Ulubiony kraj świata

Katarzyna Wężyk, Kanada. Ulubiony kraj świata [recenzja]

Czy da się bez przynudzania opowiedzieć o drugim największym (po Rosji) państwie na świecie, w …