kobieta zgaga
Jeżeli poczujemy dyskomfort za mostkiem, warto sięgnąć po sprawdzony lek | fot.: materiał partnera

Zgaga i choroba refluksowa przełyku w pytaniach i odpowiedziach

Zgaga to częsta dolegliwość, która wynika z cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Zjawisko to występuje u większości ludzi, jednak nie każdy odczuwa przy tym ból i palenie za mostkiem. Zgaga to objawy choroby refluksowej przełyku – w znacznej większości przypadków jest to jednostka, której leczenie opiera się na zmianie nawyków żywieniowych.

Skąd bierze się zgaga?

Jest to ból zlokalizowany za mostkiem wynikający z podrażniania błony śluzowej przełyku przez kwaśne soki żołądkowe. Dolegliwość ta częściej występuje u kobiet ciężarnych (na skutek zmian hormonalnych), otyłych pacjentów (z powodu wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej) lub osób spożywających jednorazowo obfite i tłuste posiłki.

Czy zgaga jest groźna?

W większości przypadków jest to niegroźny objaw choroby refluksowej przełyku (GERD). Trzeba mieć jednak na uwadze, że zaniedbany i nieleczony problem może prowadzić do zniszczenia śluzówki przełyku i zastąpieniu tkanki nabłonkiem jelitowym. Mówimy wtedy o kondycji zwanej przełykiem Barretta – jest to stan przedrakowy, który może prowadzić do wystąpienia raka przełyku.

Jakie są typowe objawy zgagi i choroby refluksowej przełyku?

Są to:

  • ból i dyskomfort w klatce, opisywany jako palenie za mostkiem,
  • kaszel,
  • chrypka,
  • odbijanie,
  • kwaśny posmak w ustach.

Jak skutecznie zmodyfikować dietę, aby złagodzić zgagę?

  1. Jedz powoli, dokładnie przegryzaj i spożywaj mniejsze porcje.
  2. Postaraj się spożywać 4-5 mniejszych posiłków zamiast 3 dużych.
  3. Kolację jedz na 2-3 godziny przed zaśnięciem.
  4. Ogranicz produkty nasilające zgagę: czekoladę, ostre przyprawy, tłuszcze nasycone, cytrusy, produkty smażone.
  5. Pij między posiłkami, a nie tuż po – płyny zwiększają objętość treści w żołądku i ułatwiają jej nawrót.
  6. Zrezygnuj z używek: alkoholu, papierosów i mocnej kawy oraz herbaty – zmniejszają szczelność bariery między przełykiem a żołądkiem.

Czy każdy musi eliminować te same produkty?

Każdy organizm jest inny, dlatego początkowo wyeliminuj całą grupę produktów, które mają potencjał „refleksotwórczy” i następnie powoli wprowadzaj pojedyncze składniki do diety, żeby móc zaobserwować reakcję swojego organizmu.

Jak przygotowywać posiłki, żeby nie powodowały refluksu?

Zrezygnuj ze smażenia na rzecz gotowania, pieczenia oraz grillowania.

Jakie są skuteczne preparaty na zgagę?

Jeżeli poczujemy dyskomfort za mostkiem, warto sięgnąć po sprawdzony lek Rennie (https://www.rennie.pl/). Jest to kompozycja naturalnych substancji: wodorowęglanu wapnia i magnezu, które szybko neutralizują kwaśny odczyn soku żołądkowego i przynoszą ulgę.

Niektórzy na pojawiającą się zgagę zalecają wypicie szklanki mleka – nie polecamy jednak tego sposobu, ponieważ mleko po chwili ulgi powoduje zwiększenie produkcji soków trawiennych i finalnie nasila dolegliwości.

Bibliografia:

[1] – Interna Szczeklika – mały podręcznik 2020/2021; Gajewski Piotr, Szczeklik Andrzej; Medycyna Praktyczna; Kraków; 2020

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

serowo bekonowa keto bomba

Dieta ketogeniczna – co może jeść ketogenik?

Poszukiwanie idealnej diety zakończone? Czy to właśnie dieta ketogeniczna jest odpowiedzią na oczekiwania milionów ludzi …