zachód słońca nad Gibraltarem
Połowę obszaru Gibraltaru zajmuje 400-metrowa wapienna skała, a po drugiej stronie udało się pomieścić lotnisko, które pełni również funkcję autostrady i miejsca spacerów, port morski, bloki mieszkalne, a nawet rezerwat przyrody | fot.: stock.adobe.com

Gibraltar – tam, gdzie Europa spotyka się z Afryką

Imperium, nad którego posiadłościami nigdy nie zachodzi słońce – tak mówiono o Wielkiej Brytanii w chwalebnej epoce kolonialnej. Jednym z najjaskrawszych tego przykładów jest Gibraltar, terytorium o powierzchni zaledwie 7 km kwadratowych położony w najbardziej strategicznym miejscu na planecie, czyli u wyjścia z Morza Śródziemnego do Oceanu Atlantyckiego – gdzie Europa styka się z Afryką.

Połowę obszaru Gibraltaru zajmuje 400-metrowa wapienna skała, a po drugiej stronie udało się pomieścić lotnisko, które pełni również funkcję autostrady i miejsca spacerów, port morski, bloki mieszkalne, a nawet rezerwat przyrody. Turyści z całego świata przyjeżdżają na półwysep, aby zobaczyć Afrykę z krańca Europy, przemierzać 50-kilometrowe podziemne tunele, obserwować ptaki i delfiny, zmierzyć się z bardzo rzadkimi i bardzo aroganckimi makakami berberyjskimi i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca. Co zatem warto zobaczyć na Gibraltarze?

Tunele z czasów Wielkiego Oblężenia  

W skale Gibraltaru zostały wykute kilometry podziemnych tuneli. Pierwsze z nich powstały podczas Wielkiego Oblężenia Gibraltaru w latach 1779-1783. Ich budowę rozpoczęto pod koniec oblężenia na polecenie gubernatora Gibraltaru, generała Eliota. Podczas zwiedzania tych tuneli turyści często są zaskoczeni faktem, iż komnaty skalne są wytworem natury, a nie rak ludzkich. 

tunel Gibraltar
W skale Gibraltaru zostały wykute kilometry podziemnych tuneli | fot.: stock.adobe.com

Muzeum Gibraltaru 

Muzeum Gibraltaru to miejsce, dzięki któremu można zapoznać się z bogatą kulturową, wojskową i naturalną historią tego miejsca. W czasie zwiedzania poznajemy historię od czasów Kartaginy do dnia dzisiejszego. W muzeum znajdują się oddzielne sale poświęcone historii naturalnej i prehistorycznej Gibraltaru. W podziemiach turyści mogą obejrzeć ruiny dawnej łaźni arabskiej, która była również wykorzystywana przez wojsko brytyjskie jako boksy dla koni. 

St. Michael’s Cave

St. Michael’s Cave to niesamowita jaskinia krasowa położona na Gibraltarze. W jej skład wchodzą dwie mniejsze jaskinie oraz rozległa sieć tuneli. Wejście do St. Michael’s Cave znajduje się w szczytowej części Skały Gibraltarskiej na wysokości około 300 m. Głębokość St. Michael’s Cave wynosi 62 metry.

St. Michael’s Cave
St. Michael’s Cave – jedna z dwóch najbardziej popularnych jaskiń Gibraltaru | fot.: stock.adobe.com

Moorish Castle

Moorish Castle to fortyfikacja zbudowana prawdopodobnie już w VIII wieku, która została stworzona z rozmaitych budynków, bram, murów fortyfikacyjnych. Dziś nie pełni już roli wojskowej, choć część budowli jest przeznaczona na więzienie. Najbardziej reprezentatywną częścią zamku jest obecnie niedostępna Tower of Homage. To jedna z największych atrakcji Gibraltaru.

Moorish Castle
Moorish Castle – zamek jest jedną z największych atrakcji na Gibraltarze | fot.: stock.adobe.com

Stare Miasto i Klasztor Main Street

Jednym z najciekawszych obszarów Gibraltaru jest stare miasto, które zajmuje północno-zachodnią część terytorium i znajduje się blisko lotniska. Jest to rodzaj splotu wąskich uliczek z tradycyjnymi brytyjskimi pubami i klimatem Morza Śródziemnego. Za główny plac w tej okolicy uważany jest plac Kazamatów, który szczyci się dużą ilością słonecznych tarasów, na których można napić się piwa i skosztować pysznego jedzenia.

Main street Gibraltar
Main Street i okoliczne place i ulice, częściowo dostępne tylko dla pieszych | fot.: stock.adobe.com

Klasztor Main Street to jeden z najstarszych budynków na Gibraltarze, którego historia sięga 1531 roku. Pierwotnie służył jako rezydencja franciszkanów. Jednak po 1728 roku klasztor ten został przekształcony w oficjalną rezydencję gubernatora Gibraltaru. Klasztor ten jest jednym z najczęściej odwiedzanych budynków użyteczności publicznej w Europie. Do dziś krąży o nim legenda, że po korytarzach tego klasztoru przechadza się Szara Dama, czyli hiszpańska zakonnica, którą ojciec zamurował żywcem w jednym z pomieszczeń.

Przylądek Europa i rezerwat przyrody 

Europa Point znajduje się w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Gibraltaru. Z tego miejsca roztacza się widok na północne wybrzeże Maroka, które znajduje się zaledwie 21 kilometrów, po drugiej stronie cieśniny. 

skała gibraltarska
Większość Skały Gibraltarskiej zajmuje rezerwat przyrody (Upper Rock Nature Reserve), w którym żyje m.in. około 250 małp magotów | fot.: stock.adobe.com

Na całej długości Gibraltaru rozciąga się rezerwat, który jest domem dla populacji małp berberyjskich tzw. Magotów, a także lisów rudych, nietoperzy, pająka Gibraltar leucoweb, pięciu gatunków jaszczurek i sześciu gatunków węży. Roztacza się stąd wspaniały widok na Hiszpanię, Afrykę od południa), aż po pasma górskiego Atlas.

ASI