Ból brzucha
Nie należy tylko ignorować pewnych objawów, które mogą okazać się kluczowe dla naszego zdrowia | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Niepokojące objawy z przewodu pokarmowego, które mogą sugerować chorobę

Choroby układu pokarmowego są bardzo popularne na całym świecie i stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w przychodniach lekarskich. Wiele z nich ma zwykle podłoże czynnościowe, czyli ustępujące z czasem zaburzenie w funkcjonowaniu określonego narządu. Z kolei choroby na tle organicznym dotyczą poważnych zmian i mogą na trwałe upośledzać pracę organizmu. Jednak zdecydowaną większość chorób wykrytych na wczesnym etapie można szybko wyleczyć. Nie należy tylko ignorować pewnych objawów, które mogą okazać się kluczowe dla naszego zdrowia.

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Jest to patologia, która należy do tzw. objawów alarmujących, czyli wymagających pilnej diagnostyki lekarskiej. Ponad 80% krwawień z przewodu pokarmowego dotyczy krwawienia z górnego odcinka, czyli dwunastnicy, żołądka i przełyku. Krew zazwyczaj oddawana jest wraz z treścią wymiotów i może być żywoczerwona lub przypominać fusy do kawy. Ich wystąpienie sugerować może pęknięcie wrzodów żołądka, dwunastnicy albo pęknięcie żylaków przełyku. Obfite krwawienia stanowią zagrożenie dla życia, dlatego jak najszybciej powinny być zaopatrzone przez wykwalifikowany personel medyczny.

Krew w stolcu

Krwawienie z odbytu może występować w postaci świeżej krwi lub jej skrzepów, co sugeruje miejsce wystąpienia dolegliwości. Źródłem żywoczerwonego krwawienia może być odbyt, natomiast ciemnych skrzepów dalszy odcinek jelita. Wśród dolegliwości mogących wywołać takie objawy na pierwszym miejscu znajdują krwawienia z uchyłków, hemoroidy, zmiany zapalne, polipy oraz rak jelita grubego.

Utrudnione połykanie

Występuje również pod pojęciem dysfagii i głównie wiąże się z patologiami w obrębie przełyku. Utrudnione połykanie to objaw, którego pod żadnym pozorem nie można ignorować. Zdarza się, że jest pierwszym symptomem nowotworu, którego wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie. Pod uwagę należy też brać: ucisk na przełyk z zewnątrz (guz), choroby układu nerwowego (udar, stwardnienie rozsiane), choroby nerwów (w przebiegu cukrzycy), choroby tarczycy przebiegające z powiększeniem gruczołu.

Zgaga

Zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem, to jeden z najczęstszych objawów wśród osób dorosłych. Wywołana jest cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku i podrażnienia błony śluzowej, która go wyściela. Zazwyczaj jest to typowy objaw choroby refluksowej przełyku, ale może także towarzyszyć popularnej i niegroźnej niestrawności. Ponadto należy podkreślić, że refluks wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia, natomiast jeżeli pojawi się dyspepsja Iberogast powinien pomóc w złagodzeniu objawów.

Wodobrzusze

Jest to nagromadzenie dużej ilości płynu (>150 ml) w obrębie jamy brzusznej. Niestety w większości przypadków sugeruje poważne dolegliwości takie jak: nadciśnienie wrotne w przebiegu marskości wątroby, niedobory białkowe, niewydolność serca, choroby nowotworowe i upośledzony odpływ płynu z naczyń limfatycznych. Stopniowe powiększanie się obwodu brzucha w krótkim czasie, połączone z dyskomfortem, bolesnością i nudnościami może sugerować rozpoznanie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Choroby związane z otyłością

Tych dolegliwości dotąd nie kojarzyłeś z otyłością. A jednak!

Często dokucza ci zgaga? Od pewnego czasu gorzej widzisz? Mocno się pocisz i nie ma …