lek na afty
Podstawą leczenia aft jest wyeliminowanie czynnika drażniącego, który doprowadził do ich powstania | fot.: materiał partnera

Lek na afty – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Afty to bolesne zmiany występujące w obrębie jamy ustnej. Problem ten może dotknąć każdego bez względu na wiek – nawet dzieci. Towarzyszą mu dolegliwości bólowe, które utrudniają spożywanie pokarmów i picie pokarmów, a w niektórych przypadkach nawet mówienie. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje aft: małe, duże i opryszczkowate. Zdecydowanej większości, bo aż 80% wszystkich przypadków, dotyczą te pierwsze, czyli pojedyncze lub mnogie nadżerki o wielkości do 10 mm. Po upływie 7-14 dni samoistnie znikają, nie pozostawiając blizny. Teoretycznie można więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż problem sam się rozwiąże. Biorąc pod uwagę jednak to, że nadżerki potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie, warto spróbować zwalczyć je szybciej. Co na aftę najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy!

Afta – leczenie. Jak wybrać dobry preparat na afty?

Podstawą leczenia aft jest wyeliminowanie czynnika drażniącego, który doprowadził do ich powstania. Odpowiedzialny za rozwój dolegliwości może być np. uraz mechaniczny, skaleczenie lub otarcie, ale również nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy choroby zębów, dlatego w pierwszej kolejności trzeba znaleźć przyczynę i ją usunąć.

Gdy czynnik drażniący zostanie wyeliminowany, można skupić się na leczeniu nadżerki. Dobry lek na afty powinien spełniać 5 podstawowych założeń:

  • być łatwy w użytkowaniu,
  • wykazywać kompleksowe działanie,
  • mogły go stosować osoby w różnym wieku,
  • działać na różne typy aft,
  • można go było kupić bez recepty.

Zatem wybierając preparat na afty na języku czy na gardle trzeba upewnić się, że spełnia wszystkie wymienione kryteria.

Skuteczny i sprawdzony lek na afty – jaki wybrać?

Leczenie aft powinno skupiać się przede wszystkim na jak najszybszym złagodzeniu dolegliwości bólowych, które sprawiają największy problem. Co istotne, nie ma konieczności umawiania się na wizytę do lekarza, a dowolny lek na afty na gardle czy w obrębie jamy ustnej można kupić bez recepty w aptece. Jednym z preparatów, po który można sięgnąć w takiej sytuacji jest Sachol. Co warto o nim wiedzieć?

Na jakie problemy działa Sachol?

Sachol na afty to uznany i powszechnie stosowany żel stomatologiczny wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalnie. Odkaża bolesne miejsce, likwidując drobnoustroje i nie dopuszczając do nasilenia dolegliwości. Przynosi ulgę już od pierwszego zastosowania i wspiera proces gojenia.

Preparat dzięki temu, że wykazuje kompleksowe działanie, sprawdza się na afty u dzieci i dorosłych, w tym wszelkiego rodzaju owrzodzenia i nadżerki, ale także na stany zapalne błony śluzowej i jamy ustnej, zapalenia dziąseł i choroby przyzębia. Może być bezpiecznie stosowany u dorosłych, ale preparatu leczniczego Sachol nie powinno się podawać dzieciom poniżej 3. roku życia.

Jak leczyć afty z pomocą preparatu Sachol?

Lek na afty Sachol powinno się stosować dokładnie w taki sposób, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Niewielką ilość żelu należy nanieść bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce, tak aby przykryć całą zmianę, unikając bezpośredniego kontaktu z aplikatorem. Nie powinno się dotykać językiem naniesionego produktu przez co najmniej 2 minuty, co pozwoli mu utworzyć ochronną warstwę i jak najdłużej utrzymać się na zmianie.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowanie zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Afta na dziąśle lub pod językiem – o czym trzeba pamiętać podczas leczenia?

Preparat na afty złagodzi ból, jednak oprócz stosowania produktu warto przestrzegać dodatkowo kilku zasad, by przyspieszyć gojenie. Postaraj się przez jakiś czas ograniczyć spożywanie słonych i kwaśnych posiłków, które mogą dodatkowo podrażniać powstałe zmiany. To samo tyczy się ciepłych i zimnych pokarmów. Staraj się spożywać posiłki w postaci płynnej lub półpłynnej.

Połóż duży nacisk na higienę jamy ustnej. Myj zęby delikatnie, tak aby nie urazić zmienionego chorobowo miejsca. Jeśli masz podejrzenie, że nawracające afty są wynikiem choroby jamy ustnej, koniecznie zgłoś się po pomoc do dentysty.

Materiał partnera