kobieta z pięknym uśmiechem
Dzięki odpowiedniej i regularnej higienie można ograniczyć do minimum powstawanie ubytków czy też zniwelować kłopot stanów zapalnych dziąseł | fot.: materiał partnera

Jak wzmocnić zęby? Sposoby na piękny uśmiech

Zęby służą człowiekowi przez całe życie. Należy zatem odpowiednio o nie dbać, zarówno w warunkach domowych, jak i poprzez regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Poznaj sposoby na mocne, zdrowe zęby oraz piękny uśmiech.

Codzienna higiena jamy ustnej w domu

Stan uzębienia zależy od wielu czynników. Pomijając predyspozycje genetyczne, w zaciszu własnego domu można zrobić naprawdę wiele, aby zapobiec nieprzyjemnym wizytom u stomatologa czy problemom z jamą ustną. Dzięki odpowiedniej i regularnej higienie można ograniczyć do minimum powstawanie ubytków czy też zniwelować kłopot stanów zapalnych dziąseł.

Podstawową czynnością jest codzienne szczotkowanie jamy ustnej. Stomatolodzy zalecają, by trwało to minimum 3 minuty, bez względu na rodzaj szczoteczki. Warto jednak wiedzieć, że włoski szczoteczki (zarówno zwykłej, jak i elektrycznej) nie są w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych, gdzie zazwyczaj osadzają się resztki pokarmu przyczyniające się do powstawania kamienia nazębnego. Rozwiązaniem jest nić dentystyczna, którą zaleca się stosować po każdym myciu zębów. Nić skutecznie oczyszcza zęby z namnażających się bakterii. Higienę jamy ustnej dobrze jest zakończyć płukaniem dedykowanym płynem, który przywraca w ustach odpowiednie pH, usuwa osad oraz zwalcza nieświeży oddech.

kobieta szczotkująca zęby
Higiena jamy ustnej domowymi sposobami może być niewystarczająca | fot.: materiał partnera

Wprowadzenie odpowiedniej diety

Nie od dziś wiadomo, że wapń ma zbawienny wpływ na zęby. Stosowanie „białej diety”, czyli produktów opartych na nabiale, skutecznie wpływa na stan uzębienia, wzmacniając jego strukturę. Zaleca się więc spożywanie mleka, twarogów, jogurtów naturalnych oraz kefirów, aby zapobiec niedoborom wapnia.

W trosce o stan jamy ustnej należy wyeliminować z diety produkty zawierające cukier, a także te, które zawierają substancje barwiące. Spośród wielu do najpopularniejszych zalicza się kawa, herbata oraz wino, które negatywnie wpływają na kolor szkliwa. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi zielona herbata, która dostarcza cennego fluoru, korzystnie wpływając na zęby. Jako ciekawostkę warto dodać, że truskawki mają właściwości wybielające zęby, a marchew oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Do codziennej diety należy włączyć także brokuł, ponieważ zawiera związki organiczne, w tym koenzym Q10, który chroni zęby przed paradontozą.

Profilaktyka pod okiem specjalisty

Zdecydowanie nie warto czekać do chwili, aż stan uzębienia da o sobie znać w postaci uporczywego bólu. Zaleca się regularne wizyty u stomatologa, który oceni stan uzębienia i dziąseł, a także zaproponuje zabiegi wzmacniające. Profilaktyka powinna opierać się na wizytach, które odbywają się co pół roku. Osobom ze skłonnością do próchnicy zaleca się przegląd zębów nawet co 3 miesiące.

Jakie zabiegi wzmacniają zęby? Z pewnością będzie to skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, a także fluoryzacja, której celem jest ochrona i wzmocnienie szkliwa.

Higiena jamy ustnej domowymi sposobami może być niewystarczająca, dlatego regularny kontakt ze stomatologiem pozwoli utrzymać zdrowe i piękne zęby.

Partnerem materiału jest DentoCentrum – ortodonta Kraków.

Materiał partnera

Sprawdź także

stomatologia bonding

Bonding stomatologia – zalety i wady zabiegu

W stomatologii estetycznej można znaleźć mnóstwo różnych zabiegów. Jednym z nich jest bonding stomatologia. Jak …