Jak dopasować płaszcz i kurtkę do figury?

Niezależnie od tego jaką masz sylwetkę i jaka garderoba do ciebie pasuje, pamiętaj, że najważniejsze jest to, żebyś dobrze czuła się w noszonym płaszczu lub kurtce. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wygodne, ciepłe i nieprzemakalne, czy może właściwie dobrane do sylwetki? Najlepiej wszystko na raz! Podpowiadamy, jak właściwie dobrać płaszcz i kurtkę zarówno do swoich potrzeb i zasobów portfela, jak i własnej figury.

Jednym z największych wyzwań, z  jakimi muszą uporać się kobiety nim nadejdzie sroga zima, jest wybór właściwego okrycia wierzchniego. Kurtka, czy płaszcz? Jeżeli zaś to drugie, to na jaką długość i fason się zdecydować? Najlepiej byłoby oczywiście kupić płaszcz i kurtkę, ale nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Czasami też nie wiemy, jakie okrycie wierzchnie lepiej ułoży się na naszym ciele. Jeżeli podobnie jak wiele kobiet masz problem z tym, co będzie dobrze pasowało do twojej sylwetki – przeczytaj nasz poradnik, a z pewnością dokonasz mądrego wyboru.

Figura typu jabłko

Jest to jeden z najpopularniejszych typów figury. Charakteryzuje się masywną górną częścią ciała, czyli szerokimi ramionami, dużym biustem, brzuszkiem oraz szczupłymi nogami. Z jednej strony ten typ sylwetki jest nieco ograniczający, ale z drugiej strony jest wiele fasonów i rodzajów płaszczy czy kurtek, które ukryją mankamenty takiej figury. Przede wszystkim płaszcze powinny być krótkie, żeby odsłonić ładne nogi, którymi mogą poszczycić się panie o figurze jabłka. Najlepiej wybrać taki w stylu oversize, ale zwężający się ku dołowi. Jeśli wybierasz płaszcz o dopasowanym kroju, zwróć uwagę, żeby był tylko lekko taliowany. W żadnym wypadku nie kupuj okryć wierzchnich, które rozszerzają się na biodrach. Taki fason zniekształca sylwetkę. Kurtka powinna kończyć się na biodrach.  Raczej należy unikać wszelkich pasków w talii i wybierać taki fason, który ma tylko jeden rząd guzików. Płaszcze dwurzędowe, mocno poszerzają sylwetkę optycznie.

Figura typu gruszka

Aby zrównoważyć szerokie biodra, które są domeną gruszek, powinno się wybierać płaszcze o kroju trapezowym, które nie opinają bioder. Ważnym elementem zimowego okrycia dla gruszek, powinien być duży kołnierz lub obszerny kaptur, który można rozciągnąć na ramiona. Zrównoważy on szerokie biodra, dodając objętości w górnej części ciała. Można wybrać także płaszcz lub kurtkę z poduszkami na ramionach. Kurtki powinny być lekko rozszerzane na biodrach i mieć pasek w talii. Kołnierz również jest mile widziany. Gruszki mogą sobie pozwolić na dwa rzędy guzików. Płaszcz dla kobiet o figurze gruszki powinien kończyć się na wysokości kolan.

Figura typu kolumna

Kobiety o tej figurze charakteryzują się raczej chłopięcymi kształtami, dlatego strojem trzeba wyciągnąć z niej to, co jest ukryte. Najważniejsze jest podkreślenie talii i uwydatnienie bioder. Najlepsze są w tym wypadku płaszcze o kroju litery A, czyli zwężane w talii i rozszerzane na biodrach. Warto zwrócić uwagę na płaszcze dwurzędowe, które bez szkody dla sylwetki poszerzą nieco jej górną część. Dobrze będą wyglądały także kurtki w stylu żakietu, z poduszkami w ramionach i lekko rozkloszowane w okolicach bioder, ale nie dłuższe niż ich granica. Idealna długość płaszcza to kilka centymetrów przed kolano. Wojskowe kurtki, które posiadają kieszenie w okolicach biustu, tez doskonale się sprawdzają się przy sylwetce tego typu.

Figura typu klepsydra

Uchodzi za sylwetkę idealną. Warto zatem podkreślić piękną talię płaszczem do kolan przewiązanym paskiem. Może być to także płaszcz zapinany na jeden guzik, który ustali środek ciężkości w tej części ciała, w której będzie umiejscowiony. Lepiej unikać wszelkich form typu oversize, które niepotrzebnie powiększą zgrabną sylwetkę. Jeśli płaszcz będzie zapinany na więcej niż jeden guzik, powinien mieć ich tylko jeden rząd. Kurtki dla klepsydr mogą mieć w zasadzie dowolny fason, warto jednak unikać klasycznych puchówek, które niepotrzebnie je “napompują”.

Figura typu kielich

Kobiety o figurze kielicha, czyli o szerokich ramionach i wydatnym biuście, ale wąskich biodrach i zgrabnych nogach, powinny unikać dużych kołnierzy i poduszek w ramionach. Płaszcz powinien mieć wcięcie w talii, które można podkreślić paskiem. Pasują im raczej jednorzędowe płaszcze z mocno rozkloszowanym dołem, dla zrównoważenia szerokich ramion. Kurtki typu bombki, czyli lekko przedłużone z mocno rozkloszowanym dołem, będą idealne dla kobiet o sylwetce kielicha.

Niezależnie od tego jaką masz sylwetkę i jaka garderoba do ciebie pasuje, pamiętaj, że najważniejsze jest to, żebyś dobrze czuła się w noszonym płaszczu lub kurtce. Nic na siłę!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta w beżowym płaszczyku

Pora na szykowną stylizację na wiosenne dni

Kiedy tylko zimowa aura odchodzi do przeszłości, zastanawiamy się nad tym, co będziemy na siebie …