Skanery do skanowania negatywów i slajdów
Skanery do skanowania negatywów i slajdów dostępne są w dwóch typach urządzeń. Mogą pracować jako samodzielne sprzęty, które nie potrzebują do wykonania skanu podłączania do komputera| fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze skanerów do negatywów?

Skanery do negatywów kolorowych i czarno-białych pozwalają na zarchiwizowanie zbiorów fotografii tradycyjnych. Dzięki temu można zapisać niepowtarzalne wspomnienia czy ulubione kadry z dawnych czasów. Taki skaner przyda się także tym, którzy współcześnie wciąż pasjonują się fotografią tradycyjną. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, na co warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu skanera do negatywów i slajdów.

Skaner do negatywów i slajdów – jak wybrać?

Zastanawiając się, jaki wybrać skaner do negatywów, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Kluczowe są: głębia kolorów, rozdzielczość skanowania negatywów i slajdów (optyczna), format skanowania, szybkość skanowania, a także to, w jaki sposób takie urządzenie komunikuje się z komputerem i w jaki sposób się je obsługuje. Zajmiemy się tymi zagadnieniami w kolejnych akapitach.

Głębia kolorów skanera do negatywów

Najprościej rzecz ujmując, im wyższa głębia kolorów, tym lepiej. Większość urządzeń oferuje głębie kolorów 48-bit, co pozwala na wierne odwzorowanie kolorystyki. Tańsze urządzenia zapewniają głębie kolorów 24-bit, która choć ograniczona, będzie wystarczająca do prostej archiwizacji.

Rozdzielczość skanera do skanowania negatywów

Podobnie jak w przypadku głębi kolorów obowiązuje ta sama zasada – im więcej, tym lepiej. Najbardziej zaawansowane modele oferują rozdzielczość skanowania nawet 10 000 dpi, pozwalając na profesjonalne skanowanie negatywów. Proste modele zapewniają rozdzielczość skanu 3468×2312 pikseli, co wciąż daje całkiem dobry wynik dla zastosowań amatorskich.

Format skanowania w skanerze do negatywów kolorowych i czarno-białych

Przy wyborze skanera do slajdów i negatywów warto zastanowić się, jakie archiwa chce się wykonać. Najprostsze urządzenia będą oferowały przykładowo skanowanie tylko negatywów formatu 35 mm, natomiast bardziej zaawansowane modele pozwolą także na skanowanie negatywów średnioformatowych, slajdów czy bezpośrednio odbitek np. w formacie 10×15 cm. Wybór będzie więc uzależniony od tego, jakiego typu materiałami światłoczułymi posługuje się dany fotograf czy fotografka.

Prędkość skanowania negatywów małoobrazkowych i średnioformatowych

Archiwizując zdjęcia tradycyjne, ważny jest także czas tej operacji. W przypadku bardzo dużych zbiorów zdjęć, czy w sytuacji, gdy w ciągu tygodnia wykonuje się wiele fotografii na tradycyjnych materiałach światłoczułych, istotne będzie to, aby proces skanowania przebiegał możliwie sprawnie. Parametr ten jest jednak uzależniony od zaawansowania urządzenia. W tańszych skanerach trzeba liczyć się z nieco dłuższymi czasami skanu negatywu, ale warto pamiętać, że obecnie dla większości urządzeń jest to raczej szybka czynność.

Interfejs skanera do negatywów

Skanery do skanowania negatywów i slajdów dostępne są w dwóch typach urządzeń. Mogą pracować jako samodzielne sprzęty, które nie potrzebują do wykonania skanu podłączania do komputera. Posiadają wbudowane wyświetlacze LCD, które dają podgląd skanowanego zdjęcia. Drugą grupą są skanery do negatywów, które należy podłączyć do komputera tak jak tradycyjne skanery płaskie.

Materiał partnera zewnętrznego