Kurtka softshellowa to jeden z najczęściej wybieranych elementów sportowej garderoby. Podpowiadamy, czy jest to odzież, którą warto mieć w swojej szafie.
Softshell damski – co to jest?
Softshell damski to kurtka o fasonie kobiecym, która charakteryzuje się dużą lekkością i elastycznością. Ze względu na swój krój i użyte materiały, nie krępuje ruchów i daje pełną swobodę w niemal każdej aktywności. Zadaniem softshella jest zastąpienie dwóch warstw odzieży i ochrona przed wiatrem i deszczem o umiarkowanym natężeniu. Softshelle renomowanych marek posiadają dokładne oznaczenia pozwalające określić oferowany przez nie komfort cieplny (zakres temperatur) i stopień ochrony przed wilgocią.
Ze względu na swoją uniwersalność, softshelle znajdują zastosowanie w garderobie osób aktywnie uprawiających sporty, jak i tych sporadycznie udających się na dalsze piesze czy rowerowe wędrówki.
Zalety i wady softshella
Jak każde rozwiązanie, również kurtki softshellowe posiadają swoje dobre i złe strony. Rozpoczynając od zalet, warto wiedzieć, że softshelle męskie i kobiece:
- są bardzo lekkie i elastyczne
- chociaż wykonane są przeważnie z dwóch rodzajów materiałów (zewnętrznego wiatro i wodoodpornego oraz wewnętrznego tzw. polarowego fleece), o wiele mniej krępują ruchy niż klasyczny sweter i kurtka
- doskonale kumulują ciepło
- dobrze podkreślają sylwetkę i przylegają do ciała.
Softshelle nie są jednak pozbawione wad. Jest to głównie związane z ich stopniem przepuszczalności i komfortem cieplnym. Ponieważ kurtki tego typu najczęściej nie posiadają membrany, z pewnością nie są dobrym rozwiązaniem na ulewne deszcze czy bardzo intensywne opady śniegu. Aby zwiększyć ich wytrzymałość na wilgoć, niektórzy producenci decydują się na nałożenie na kurtkę dodatkowej warstwy hydrofobowej (DWR). Warstwa ta jednak wymaga okresowego odnawiania z pomocą specjalistycznych środków (do kupienia w każdym sklepie z odzieżą sportową).
Softshell czy hardshell – co wybrać?
Softshelle damskie i męskie sprawdzają się w trakcie aktywności na świeżym powietrzu w umiarkowanej temperaturze i przy średnio intensywnych opadach. W zestawieniu z bielizną termoaktywną mogą być używane nawet w bardzo niskich temperaturach. Nie sprawdzą się jednak w czasie intensywnych opadów – w takim przypadku lepszym rozwiązaniem będą kurtki hardshell. Należy pamiętać, że nie są one z kolei polecane dla osób bardzo aktywnych fizycznie, ponieważ kumulując ciepło, mają jednocześnie problem z jego odprowadzaniem, co może prowadzić do przegrzania. Do joggingu, wypraw górskich w standardowych i umiarkowanych warunkach, na piesze wędrówki po lesie zdecydowanie bardziej praktyczny okaże się softshell.
Materiał partnera zewnętrznego