zbliżenie na rower
Jeśli rowery są tą aktywnością, którą chcecie zarazić swoje młodsze i starsze pociechy, dobrze jest zainwestować w porządny sprzęt | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na świeżym powietrzu?

Wszechobecna technologia kusi nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Najmłodsi spędzają przed szklanym ekranem komputera, telewizora, tabletów i smartfonów coraz więcej czasu, a wiele jest dzieci, które jedynie w ten sposób potrafią zapełniać sobie wolny czas. Lekarze, psychologowie i nauczyciele biją na alarm. Rodzice, często w dobrej wierze, pozwalają dzieciom na „chwilę luksusu”, a potem nie wiedzą jak wyciągnąć dziecko ze szklanej pułapki.

Rozwiązaniem jest oczywiście spędzanie czasu na świeżym powietrzu! Oczywiście to już nie te czasy, kiedy dzieciakom wystarczał trzepak na podwórku i kijek. Organizując dziecku czas na dworze musisz być konkurencją dla kolorowego, szybkiego i atrakcyjnego świata z ekranu. Doskonałym sposobem będzie rower, deskorolka, hulajnoga lub fajny plac zabaw.

Spędzaj czas razem z dzieckiem!

Nie wystarczy zachwalać zalet spędzania czasu na świeżym powietrzu, nie masz się co łudzić, że tkwiąc z nosem w smartfonie Twoje dziecko zapała miłością do aktywności fizycznej. Świeć przykładem, pokazuj dziecku swoją aktywność i sposób na zagospodarowanie czasu wolnego.

Dzieci są oczywiście dość ruchliwe, więc ciągłe dostarczanie atrakcji będzie gwarantem sukcesu, ale warto wybrać sobie jeden rodzaj aktywności fizycznej (np. rowery) jako sport rodzinny. Na rowery możecie wybrać się całą rodziną, bo to sport dla każdego. Z maluchami przejażdżki nie będą zapewne długie, ale przy starszych dzieciach możecie zwiedzać okolicę, pojechać na lody czy choćby zabrać rowery na wakacje i potraktować to jako formę zwiedzania. W tej ostatniej opcji najlepiej sprawdzić w Internecie jakie miejsca będą najfajniejsze na rowerowe eskapady. Najprościej to zrobić wpisując w wyszukiwarce hasło: gdzie na rowery w Polsce. Wiele mam i tatusiów dzieli się na blogach swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem!

Jak wybrać rowery dla rodziny?

Jeśli rowery są tą aktywnością, którą chcecie zarazić swoje młodsze i starsze pociechy, dobrze jest zainwestować w porządny sprzęt. Zakup nowych rowerów i ich wybór będzie frajdą dla całej rodziny. Nic tak nie motywuje dziecka do jazdy jak nowy, wymarzony rower – najlepiej w ulubionym kolorze! Wybierz dobrze wyposażony sklep rowerowy, który będzie miał w ofercie różne rowery dla dorosłych i dzieci oraz przydatne akcesoria. Nieoceniona będzie przymiarka i porada wykwalifikowanego personelu, który doradzi jaki bagażnik na rowery, jaki fotelik czy kask wybrać.

By zachęcić dziecko do rodzinnych rowerowych eskapad daj mu możliwość wyboru. Niech sprawdzi jaki rower będzie najwygodniejszy, wybór jest spory: dziecięce rowery miejskie, sportowe czy BMX.

Jak rowery mogą uratować świat! Spędzaj czas i edukuj…

Spędzanie czasu z dzieckiem, zwłaszcza na świeżym powietrzu, ma też charakter edukacyjny. Możesz nauczyć dziecko szacunku do przyrody, obserwacji otaczającego świata, przepisów rowerowych czy choćby dbałości o bezpieczeństwo. W trakcie przejażdżki rowerowej warto porozmawiać też z dzieckiem o zdrowym stylu życia i jego wpływie na ciało oraz o zdrowym odżywianiu.

Co szczególnie ważne w obecnych czasach, warto uświadomić dziecko, że rowery są nie tylko fajną forma spędzania wolnego czasu, ale też drogą do lepszego świata i prezentem dla Ziemi. Młodsze i starsze dzieci szybko zobaczą, że nie trzeba uruchamiać samochodu, by dojechać na niedzielny obiad do babci czy na plac zabaw!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

bikefitting

Czym jest bikefitting i jakie korzyści płyną z takiej usługi?

Lubisz jeździć rowerem, ale po kilkunastu kilometrach bolą Cię plecy lub kolana? A może odczuwasz …