kadr i kompozycja
Po pierwsze: kadr i kompozycja - niezależnie od tego czy decydujesz się na kompozycję zamkniętą, czy otwartą bądź jakąkolwiek inną, nie może być ona przypadkowa | fot.: stock.adobe.com

Jak zacząć przygodę z fotografią? Kilka praktycznych wskazówek

Istnieje wiele powodów, dla których chcemy robić lepsze zdjęcia. Może zależy nam na podniesieniu swoich kompetencji zawodowych np. w biznesie czy marketingu? Może chcemy zacząć karierę wolnego strzelca? Może zawsze marzyliśmy o wyrażaniu się poprzez fotografię artystyczną? A może po prostu chcemy ładniejsze zdjęcia na naszych social-mediach? Niezależnie od powodów każda osoba, zaczynająca swoją przygodę z fotografią, powinna się trzymać kilku podstawowych zasad.

Na co zwrócić uwagę przy robieniu zdjęcia?

Kadr i kompozycja

Po pierwsze: kadr i kompozycja – niezależnie od tego czy decydujesz się na kompozycję zamkniętą, czy otwartą bądź jakąkolwiek inną, nie może być ona przypadkowa. Pamiętaj, że fotografujesz coś konkretnego, a nie przestrzeń.


Poczytaj o różnych rodzajach kompozycji: otwartej, zamkniętej, symetrycznej, asymetrycznej, statycznej, dynamicznej, spiralnej, diagonalnej, horyzontalnej, wertykalnej i ćwicz je. Wkrótce zorientujesz się, które najbardziej lubisz stosować. Nieco wiedzy teoretycznej pozwoli Ci lepiej rozumieć teorię fotografii. Nawet jeżeli nie lubisz sztywnych ram i uważasz, że zasady są po to, by je łamać, pamiętaj, że najpierw trzeba je znać.

Szczegóły i drugi plan


Zwracaj uwagę na szczegóły, zdjęcia parku nie będą urokliwe, jeżeli w kadr załapie się przepełniony kosz na śmieci. Nawet małe detale mogą zupełnie zrujnować zamierzony efekt. Często wystarczy lekko zmienić swoje położenie, żeby wyszło zdjęcie, które widzimy w swojej wyobraźni.


A przede wszystkim trzymaj aparat prosto, obserwuj horyzont lub inne punkty odniesienia, krzywe fotografie są zazwyczaj nieestetyczne. Naturalnie w późniejszej obróbce można je wyprostować, wiąże się to jednak z uszczupleniem tego, co zawarliśmy w kadrze. Summa summarum może to zepsuć nawet dobrą kompozycję. Jeżeli taki jest Twój cel, operuj krzywiznami, jednak zawsze musi być to świadome.

zdjęcie golden hour
Przy robieniu zdjęć na świeżym powietrzu najlepsze będzie oświetlenie z samego rana przy wschodzie słońca lub krótko po nim oraz tuż przed jego zachodem | fot.: stock.adobe.com

Dobre światło

Po drugie: oświetlenie – dbaj o to, aby fotografia nie była prześwietlona lub za ciemna. Przy robieniu zdjęć na świeżym powietrzu najlepsze będzie oświetlenie z samego rana przy wschodzie słońca lub krótko po nim oraz tuż przed jego zachodem tzw. golden hour. Wówczas światło najładniej się rozprasza, tworząc miękki, subtelny, ciepły efekt.


Wbrew pozorom dni nieco pochmurne też są dobrym wyborem, światło jest wtedy również rozproszone, ale chłodniejsze. Zatem doskonale sprawdzi się do fotografii o nieco melancholijnym nastroju. Ważne tylko, aby było to zwykłe zachmurzenie, a nie ciężkie, ciemne chmury burzowe. Wówczas może być za ciemno i, co gorsza, niebezpiecznie.


Najgorszą porą dla fotografa jest południe: ostre, jaskrawe światło pada wtedy idealnie z góry, łatwo wówczas o prześwietlenie zdjęcia lub, w przypadku portretu, podkreślenie wszystkich, nawet najdrobniejszych zmarszczek i niedoskonałości.

pies na plaży zdjęcie
Dopiero po tym, gdy barwy są prawidłowe i naturalne, ale efekt wciąż Cię nie satysfakcjonuje pokombinuj przy kontrastach | fot.: stock.adobe.com

Na co zwrócić uwagę przy obróbce zdjęcia?

Dużą rolę odgrywają proporcje fotografii: najbardziej poleca się obrazy 4:3 lub 16:9 (lub odwrotnie). Mniejsze lub większe dysproporcje nie są miłe dla oka i znacznie trudniej nadać im sensowną kompozycję. Chyba, że stricte zależy nam na wykonaniu zdjęcia panoramicznego – tutaj z samego założenia stawiamy na szerokość kadru!

Jeżeli zdjęcie wyszło za ciemne lub mało wyraziste, dobrym pomysłem jest rozjaśnienie go, ale trzeba to zrobić umiejętnie. Operuj raczej na highlights niż brightness. Przesuwaj wartości ostrożnie, nawet jedna jednostka za dużo może prześwietlić zdjęcie. Dla podkręcenia lub złagodzenia cieni używaj suwaka shadows. Dopiero po tym, gdy barwy są prawidłowe i naturalne, ale efekt wciąż Cię nie satysfakcjonuje pokombinuj przy kontrastach.

Standardowym zabiegiem jest podkręcanie kontrastu, uważaj jednak, aby nie przesadzić. Wówczas Twoja praca straci harmonię barw i stanie się kiczowata.

Unikaj także nadużywania filtrów, bardzo łatwo z nimi przesadzić. Jeżeli je lubisz i tylko chcesz nadać zdjęciu określony nastrój, a nie zależy Ci na przerysowanym efekcie spróbuj je tonować i łagodzić. W wielu przypadkach mniej znaczy więcej.

Temat fotografii nie jest, wbrew pozorom, aż tak skomplikowany, Naturalnie na poziomie profesjonalnym wymaga wiedzy nt. soczewek, czasu naświetlenia, rodzajów klisz i wielu innych zagadnień, jednak dla osoby początkującej lub uprawiającej fotografię rekreacyjnie nie są to kwestie najistotniejsze. Dla laików czy hobbystów liczy się przede wszystkim uchwycenie chwili, nastroju i piękna, a do tego wystarczy się trzymać kilku prostych zasad i nauczyć się, nieco świadomiej patrzeć na świat.

MŻU

Sprawdź także

wywołane zdjęcie

Jak najlepiej przechowywać wywołane zdjęcia?

Zdjęcia to świetny sposób na uchwycenie wspomnień i podzielenie się nimi z przyjaciółmi, rodziną lub …