Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego - Zdjęcie z planu
Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego - Zdjęcie z planu | fot.: Netflix

Seryjni mordercy: potwory w popkulturze

Socjologia, psychologia, popkultura – wszystko to splata się w fascynującej i mrocznej sferze zainteresowania seryjnymi mordercami. Te postacie, jakże odległe od codziennego doświadczenia przeciętnego człowieka, wciąż wydają się przyciągać naszą uwagę jak magnes. Czy wynika to z naszej naturalnej ciekawości ku temu, co nieznane i niebezpieczne? A może jest to efekt lustra, w którym chcemy zobaczyć najmroczniejsze aspekty ludzkiej natury? Którekolwiek pytanie by nas nie nurtowało, jedno jest pewne – seryjni mordercy, mimo swojej przerażającej roli w społeczeństwie, zdobyli miejsce na podium popkultury. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tym, którzy stali się szczególnie popularni, a ich historie zna prawie cały świat.

Ted Bundy – Jednym z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii jest Ted Bundy. Ten przystojny, charyzmatyczny mężczyzna był odpowiedzialny za co najmniej 30 morderstw na młodych kobietach w latach 70-tych XX wieku. Jego historia była tematem wielu filmów i książek, a także popularnego serialu dokumentalnego na Netflixie „Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego.

Jeffrey Dahmer – Dahmer, znany również jako „Kanibal z Milwaukee”, był odpowiedzialny za morderstwo 17 mężczyzn i chłopców pomiędzy 1978 a 1991 rokiem. Jego przerażające zbrodnie obejmowały gwałt, morderstwo, nekrofilię i kanibalizm. Jego historia była przedstawiona w filmie „My Friend Dahmer” i serialu „Dahmer on Dahmer”. Na Netflix zaś pojawił się kontrowersyjny serial Dahmer — Potwór: Historia Jeffreya Dahmera.

Jeffrey Dahmer Netflix
W latach 1978–1991 Jeffrey Dahmer dokonał siedemnastu odrażających morderstw. Serial „Dahmer — Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” przedstawia szczegóły tych horrendalnych zbrodni oraz ich defaworyzowane społecznie ofiary i środowiska, z których pochodziły | fot.: Netflix

John Wayne Gacy – Gacy, który często bywał przebrany za klauna na dziecięcych imprezach, został skazany za morderstwo co najmniej 33 młodych chłopców i mężczyzn. Jego zbrodnie, które miały miejsce w latach 70-tych, zszokowały Amerykę. W 2003 roku na jego podstawie powstał film „Gacy”.

Charles Manson – Chociaż technicznie rzecz biorąc, Manson sam nie zabił nikogo, nakłonił swoją sektę, „Rodzinę Mansonów”, do przeprowadzenia serii morderstw w 1969 roku. Jego historia stała się ikoną popkultury, a jego twarz pojawiła się na wielu okładkach albumów i koszulkach.

Zodiak – Seryjny morderca Zodiak, który działał w późnych latach 60. i wczesnych 70. w północnej Kalifornii, nigdy nie został złapany. Wysyłał do mediów kryptogramy, które miały rzekomo zawierać informacje o jego tożsamości, ale tylko jeden został do tej pory rozszyfrowany. Jego historia była tematem filmu „Zodiak” w reżyserii Davida Finchera.

Aileen Wuornos – Jest jedną z niewielu kobiet, które zdobyły miano seryjnej morderczyni. Wuornos, która pracowała jako prostytutka, została skazana za zabójstwo siedmiu mężczyzn w latach 1989-1990 na Florydzie. Jej historia została przedstawiona w filmie „Monster” z Charlize Theron w roli głównej.

Richard „The Night Stalker” Ramirez – Ramirez terroryzował Los Angeles w latach 80-tych, dokonując serii brutalnych napadów i morderstw. Jego historia stała się tematem popularnego serialu dokumentalnego na Netflixie Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer / Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę

NightStalker
Miniserial dokumentalny Netflix „Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” opowiada nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię tego, jak jeden z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii Ameryki został doprowadzony przed oblicze wymiaru sprawiedliwości | fot.: Netflix

David Berkowitz, „Son of Sam” – Berkowitz zszokował Nowy Jork w latach 70-tych, dokonując serii strzelanin, które doprowadziły do śmierci sześciu osób i raniły siedem innych. Jego przerażające listy do policji i mediów przyczyniły się do wzrostu jego wątpliwej sławy.

Gary Ridgway, „Green River Killer” – Ridgway jest jednym z najbardziej bezwzględnych seryjnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnym za śmierć co najmniej 49 kobiet w stanie Waszyngton w latach 80-tych i 90-tych. Jego historia była tematem wielu filmów i seriali dokumentalnych.

Harold Shipman – Ten brytyjski lekarz generalny, znany również jako „Dr Death”, był odpowiedzialny za śmierć co najmniej 218 swoich pacjentów. Shipman tym samym staje się jednym z seryjnych morderców z największą liczbą potwierdzonych ofiar. Shipman, który działał głównie w Wielkiej Brytanii, był odpowiedzialny za śmierć wielu swoich pacjentów, wśród których większość stanowiły starsze kobiety.

Alexander Pichushkin, „The Chessboard Killer” – Ten rosyjski seryjny morderca celował w starszych mężczyzn w Moskwie. Pichushkin twierdził, że zabił 64 osoby, w jednej z najdłuższych serii morderstw w historii. Jego zbrodnie zostały przedstawione w wielu rosyjskich i międzynarodowych filmach i serialach dokumentalnych.

Te i wiele innych historii seryjnych morderców przyciągają uwagę mediów i publiczności na całym świecie. Mimo iż ich zbrodnie są przerażające i odrażające, nie da się ukryć, że fascynują one wielu ludzi. Czy to ze względu na psychologiczne aspekty, które próbujemy zrozumieć, czy z powodu mrocznej strony ludzkiej natury, której nie da się zignorować, seryjni mordercy na zawsze zostaną częścią naszej kultury, zarówno w formie faktów historycznych, jak i elementów popkultury.

REDo