produkty bez laktozy
Półki i całe działy z produktami bez laktozy można zwykle znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz internetowych ze zdrową żywnością | fot.: materiał partnera

Dieta bez laktozy – czym zastąpić mleko i jogurty?

Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy muszą zrezygnować z wielu popularnych artykułów spożywczych. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z nabiału – wystarczy zamienić go na produkty bez laktozy.

Co to jest nabiał?

Nabiał to nic innego jak mleko oraz jego różnorodne przetwory. Do tej grupy należy mleko krowie, kozie i owcze, a także produkty mleczne, które się z nich wytwarza, czyli jogurty, sery, kefiry, śmietana oraz inne produkty fermentowane. Nabiał może być spożywany samodzielnie albo wykorzystany jako dodatek do różnych dań (zarówno na śniadanie i kolację, jak i na obiad), a także sosów czy deserów.

Wartości odżywcze nabiału

Niezwykle trudno byłoby zrezygnować całkowicie ze spożywania produktów mlecznych, ponieważ mleko i jego odmiany można znaleźć w wielu potrawach. Poza tym mleko oraz jego przetwory stanowią bogate źródło wielu cennych składników odżywczych, które są niezbędne w codziennej diecie. Nabiał zawiera białko, tłuszcz, witaminy, minerały oraz laktozę. W przypadku nietolerancji laktozy nie trzeba dziś rezygnować z ulubionych produktów – wystarczy zdecydować się na produkty bez laktozy, takie jak mleko bez laktozy, jogurty, serki wiejskie i twarogowe, czekolady, batoniki i słodycze z czekoladą, lody, masło, śmietana oraz bita śmietana, ale i pieczywo, sosy, gotowe dania w słoiku itd.

Czym jest laktoza?

Laktoza to cukier mleczny. To właśnie ten składnik sprawia, że mleko ma lekko słodki smak i dodaje nam energii. Na laktozę składa się glukoza i galaktoza – dwucukry proste. Laktoza jest ważnym elementem pokarmu, ponieważ umożliwia szybkie i właściwe wchłanianie wapnia przez organizm. Niestety, niektóre osoby nie trawią prawidłowo laktozy, czego efektem są wzdęcia, biegunka, gazy, bóle brzucha, uczucie przelewania się w jelitach i ogólne złe samopoczucie po spożyciu nabiału. Jednak spożywanie mleka bez laktozy i innych produktów tego rodzaju nie pozwala dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości wapnia – należy więc uzupełnić swój codzienny jadłospis o inne produkty z tym składnikiem. Sporo wapnia zawierają płatki owsiane, orzechy, nasiona, zarodki pszenne, soja, szpinak, fasola czy kapusta włoska.

Dieta bez laktozy – po jakie produkty sięgać?

Wybierając takie rozwiązanie jak dieta bez laktozy nie trzeba rezygnować z ulubionych płatków śniadaniowych, kawy z mlekiem, budyniu czy naleśników. Wystarczy wybrać odpowiednie produkty bez laktozy, aby nie musieć zmieniać drastycznie swoich nawyków żywieniowych. Należy jednak do codziennego menu wprowadzić wapń w innej formie niż nabiał z laktozą. Co zatem powinno się znaleźć w jadłospisie osób, które nie tolerują laktozy?

  • mleko bez laktozy;
  • napoje roślinne – migdałowe, ryżowe, owsiane, kokosowe, sojowe;
  • jogurty wegańskie – sojowe i kokosowe;
  • masło bez laktozy;
  • sery wegańskie lub bez laktozy;
  • mleczko kokosowe;
  • śmietana kokosowa;
  • lody wegańskie;
  • produkty oznaczone na opakowaniu symbolem przekreślonej butelki mleka.

Produkty bez laktozy sklep

Półki i całe działy z produktami bez laktozy można zwykle znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz internetowych ze zdrową żywnością. Produkty bez laktozy sklep Organic24.pl to miejsce, w którym można znaleźć wiele różnorodnych artykułów spożywczych pozbawionych laktozy, takich jak mleko, napoje roślinne czy masło, ale również i gotowe dania, słodycze i desery czy sosy. Nietolerancja laktozy nie wpływa więc dziś znacząco na nawyki żywieniowe osób z nietolerancją – wystarczy wybrać właściwy produkt, aby móc przygotować ulubione naleśniki i desery czy zjeść płatki śniadaniowe.

Materiał partnera

Sprawdź także

Kawa

Czego jeszcze nie wiesz o swojej kawie?

Rocznie Polacy wypijają 98 litrów kawy, a najchętniej wybierają mleczne. Zdaniem baristów podczas przygotowaniu napoju …