Mężczyzna u fryzjera
Najbardziej ogólny podział wyróżnia maszynki profesjonalne i amatorskie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na co zwrócić uwagę, kupując maszynkę do strzyżenia?

Maszynka do strzyżenia idealnie nadaje się dla tych, którzy nie mają czasu, pieniędzy lub z jakichś innych przyczyn wolą nie chodzić do fryzjera. Jest to zatem niezwykle przydatne urządzenie, które na pewno spodoba się osobom na co dzień noszącym krótką fryzurę. Przed zakupem dobrze jednak byłoby zapoznać się z istotnymi informacjami, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu.

Maszynka do strzyżenia – profesjonalna i amatorska

Najbardziej ogólny podział wyróżnia maszynki profesjonalne i amatorskie. Pierwsze z nich przeznaczone są przede wszystkim do salonów fryzjerskich, z kolei drugie – do użytku domowego. Podstawowa różnica między nimi opiera się na wytrzymałości sprzętu i co za tym idzie – oczywiście cenie. Maszynki profesjonalne, ze względu na  to, że są bardzo często używane muszą być wykonane z trwalszego i bardziej odpornego na eksploatację materiału. W domowych warunkach możemy sobie pozwolić na używanie sprzętu nieco mniej wytrzymałego, zyskując na niższej cenie.

Maszynka do strzyżenia – sieciowa i akumulatorowo-sieciowa

Kryterium na którym oparty jest kolejny podział dotyczy rodzaju zasilania maszynki. Te sieciowe działają wyłącznie po podłączeniu do kabla. Jest to mniej wygodne rozwiązanie, gdyż ogranicza nasze ruchy i wymaga korzystania ze sprzętu tylko w miejscach, gdzie mamy dostęp do prądu. Istnieją jednak również zalety tego typu  rozwiązania – maszynka działa zawsze z taką samą siłą i jest lżejsza. Mimo to bardziej poleca się maszynki akumulatorowo-sieciowe, gdyż korzystając z nich mamy większą swobodę ruchu, możemy korzystać z nich, gdzie tylko chcemy i w chwili wyczerpywania się akumulatora zawsze pozostaje kabel, po którego podłączeniu wraca moc. Ciekawym rozwiązaniem, w które wyposażone są niektóre maszynki, jest wyświetlacz, pokazujący ile czasu pozostało do wyczerpania się baterii bądź też dioda informująca o niedługim czasie, który pozostał do rozładowania się sprzętu.

Maszynka do strzyżenia – parametry i funkcje

Zanim kupimy maszynkę do strzyżenia musimy również zwrócić uwagę na to, jakie posiada parametry. Niezwykle istotny jest zakres długości strzyżenia. Dostępne są maszynki z czterema różnymi długościami, ale są i takie, które zawierają ich nawet piętnaście. Różne są także sposoby obsługiwania długości strzyżenia – w jednych maszynkach zmienia się nakładki i grzebyki, w innych służy do tego specjalne pokrętło. Kolejnym parametrem jest szerokość ostrza (występują od 30 mm do 46 mm). Przy zamiarze kupna maszynki akumulatorowej nie można pominąć sprawdzenia przewidywanego czasu pracy bez podłączenia do sieci (dostępne od 40 minut do 100 minut) oraz przewidywanego czasu ładowania baterii (maszynki do strzyżenia wyposażone w funkcję szybkiego ładowania po godzinnym ładowaniu mogą pracować nawet przez półtorej godziny; dla porównania, niektóre maszynki po kilkunastogodzinnym ładowaniu działają najwyżej przez 40 minut).

Maszynka do strzyżenia – ostrze

Ostrze można nazwać sercem maszynki do strzyżenia, a zatem jest to bardzo ważny element. Aby urządzenie długo i dobrze nam służyło ostrze musi być wykonane z trwałego materiału (najlepsze są ostrza tytanowe, stalowe lub ceramiczne).

Polecamy sprawdzić następujące produkty: http://www.rowenta.pl/Pages/catalog/Hair-Care/Hair-clippers.aspx

Materiał partnera zewnętrznego