Nożyce do strzyżenia
Każdy długowłosy pies potrzebuje regularnego strzyżenia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Maszynka do strzyżenia psa – dlaczego warto ją kupić? Która sprawdzi się najlepiej?

Każdy długowłosy pies potrzebuje regularnego strzyżenia. Jest to podstawowy zabieg, który pozwala na zachowanie właściwej higieny. Maszynki do strzyżenia psów są łatwo dostępne i kosztują niewiele.

Jak wybrać maszynkę do strzyżenia psa?

Maszynka do strzyżenia psa pozwala na przycięcie sierści do wybranej przez właściciela długości. Większość sklepów zoologicznych i internetowych oferuje szeroki wybór tych urządzeń w bardzo przystępnych cenach. Najtańsze maszynki można dostać za około 70 złotych. Znaleźć można zarówno modele specjalistyczne, jak i uniwersalne. Najlepiej wybrać te z wymiennymi ostrzami. Warto jednak długość ostrzy dopasować do wymagań psa.

  • Ostrze 3,2 mm idealnie nadaje się dla gęstej sierści o średniej długości.
  • Ostrze 6,3 mm sprawdzi się u czworonogów ze średniej długości sierścią.
  • Ostrze 9,5 mm zalecane jest w przypadku bardzo długiej, gęstej i skołtunionej sierści.

Dlaczego wybór maszynki z kilkoma wymiennymi ostrzami jest tak ważny? Skracanie sierści przy uszach, pyszczku czy w innych newralgicznych częściach ciała ostrzem jednego rodzaju może być kłopotliwe. Istnieją także osobne maszynki do wykańczania strzyżenia, chociaż są one częściej stosowane w profesjonalnych salonach fryzjerskich dla zwierząt aniżeli w warunkach domowych.

Inną kwestią jest wybór rodzaju zasilania. Na rynku są dostępne dwa rodzaje: sieciowe i akumulatorowe. Znacznie wygodniejsze są te drugie, jednak należy pamiętać o ich stałym zasilaniu.

Wady i zalety maszynki do strzyżenia psa

Maszynki do strzyżenia psów mają wady i zalety. Do niekwestionowanych zalet zalicza się łatwą dostępność oraz dużą oszczędność. Szacuje się, że jedna wizyta u psiego fryzjera kosztuje tyle samo, co maszynka do strzyżenia psów. Wadą jest konieczność zdobycia określonych umiejętności po to, aby efekt był zadowalający. W większości przypadków początki z maszynką do strzyżenia psów są dosyć trudne. Można wówczas wesprzeć się nożyczkami, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla maszynek. Warto pamiętać, że do strzyżenia psów nie zaleca się używać zwykłych maszynek dla ludzi. Włosy i zarost człowieka znacznie różnią się strukturalnie od psiej sierści, dlatego strzyżenie standardowymi maszynkami może nie być efektywne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

legowisko dla psa

Wybór legowiska dla czworonoga

Psy trzymane w domu bardzo chętnie wskakują na kanapę, ale powinny mieć wyznaczone własne legowisko, …