drzwi suwane
Idealnym rozwiązaniem w wąskich wnętrzach będą drzwi suwane (inaczej drzwi przesuwne) | fot.: Porta

Kilka wskazówek, jak urządzić wąski pokój

Niewymiarowe pomieszczenia, które można spotkać m.in. w wielu blokach, stanowią duże wyzwanie pod względem ich urządzania. Długi i wąski pokój jest jednym z nich, dlatego przed przystąpieniem do aranżacji tego typu wnętrza, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Wykorzystanie kilku sprytnych tricków, pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, a także wygospodarować więcej miejsca. Poniżej kilka z nich.

Jasna, jednolita kolorystyka

Nie od dziś wiadomo, że jasny kolor daje złudzenie, że pokój ma inne – większe proporcje. Śnieżna biel, jasny odcień szarości, delikatny błękit lub ciepły écru sprawdzą się w tym przypadku świetnie. Warto zrezygnować z wzorzystych tapet, ponieważ tego typu rozwiązania również wprowadzają do przestrzeni znaczne urozmaicenie, a w wąskim pokoju lepiej jednak postawić na minimalizm. Można natomiast wykorzystać poziome pasy na krótszej ścianie, które optycznie ją wydłużą. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie na dłuższej ścianie lustra, które również sprawi, że pokój wizualnie zyska kilka metrów kwadratowych więcej. Duże znaczenie ma także rodzaj materiału, jaki jest wykorzystywany do ułożenia podłogi. Jeżeli zdecydujesz się na deski, panele lub modne od wielu sezonów płytki imitujące właśnie panele, to radzimy, by były ułożone prostopadle do okna. Ci, którzy preferują płytki kwadratowe, warto, by postawili na modele o dużych rozmiarach, a dodatkowo błyszczące. Taka powierzchnia dobrze odbija światło, co również jest dobrą praktyką w małych i wąskich pokojach. Chcąc, by wszystko tworzyło profesjonalnie skomponowaną, harmonijną całość, warto również zwrócić uwagę, na to, by podłoga oraz drzwi tworzyły kolorystyczny duet i były utrzymane w podobnej tonacji.

Odpowiednie ustawienie mebli

W wąskich pokojach, każdy metr jest wręcz na wagę złota – źle zagospodarowany, może zburzyć całą koncepcję aranżacyjną. Radzimy, by masywne komody zastąpić szafą wnękową, a z regałów na książki i bibeloty, zrezygnować na rzecz wiszących lub wnękowych półek. Duże znaczenie ma także ustawienie mebli. Łóżko (w przypadku sypialni) lub kanapę należy ustawić równolegle do krótszej ściany. Rozwiązanie to sprawi, że przestrzeń nie będzie wyglądała przytłaczająco. Niezbyt dobrym wyborem będą też firanki i zasłony. Optycznie pomniejszają one przestrzeń, dlatego zamiast nich, warto sięgnąć po rolety. Jeżeli wąskim pomieszczeniem jest salon,  wówczas telewizor powinien koniecznie wisieć na ścianie – ustawianie go na szafce ograniczy dostępną do zaaranżowania przestrzeń. Pod wiszącym na ścianie odbiornikiem, można ustawić wąską szafkę, a obok kanapy – niewielki stolik kawowy na cienkich nogach. W sypialni z kolei można śmiało zrezygnować z szafki nocnej, na rzecz krótkich desek zamontowanych na ścianie – chodzi przecież o to, by w możliwe jak największym stopniu zrezygnować z mebli, które ograniczają przestrzeń (również optycznie).

Drzwi w wąskim pokoju

Ci, którzy w pozostałych pomieszczeniach posiadają klasyczne drzwi uchylne, powinni pamiętać, że w wąskim pomieszczeniu nie sprawdzą się one najlepiej. W końcu większość z nich otwiera się do wewnątrz, dlatego uchylone skrzydło zajmuje część przestrzeni w pokoju. Idealnym rozwiązaniem w wąskich wnętrzach będą drzwi suwane (inaczej drzwi przesuwne). Poniżej ich dwa rodzaje, ze względu na rodzaj konstrukcji, a co za tym idzie, także wygląd.

  • Drzwi przesuwne wewnątrzścienne – jak nazwa wskazuje, otwarte skrzydło jest całkowicie schowane w specjalnej kasecie konstrukcyjnej, która znajduje się w ścianie. Do podłogi z kolei jest przytwierdzony prowadnik skrzydła, po którym porusza się szyna z wózkami jezdnymi. W ten sposób drzwi przesuwają się bez najmniejszego oporu, a dodatkowo bardzo cicho.
  • Drzwi przesuwne naścienne – system przesuwny jest zamontowany na zewnątrz ściany oraz pokryty maskownicą. Dzięki temu, nie ma konieczności montowania systemu wewnątrz, co pozwala zaoszczędzić czas podczas montażu.

Drzwi przesuwne (takie jak np. https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-lamane-suwane) dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych (mahoń, orzech, dąb, biel, delikatny odcień szarości, piaskowiec i inne), z różnego rodzaju przeszkleniem oraz bez, a dzięki tej różnorodności, można z łatwością wybrać coś, co idealnie wpisze się w aranżację urządzanego, wąskiego pokoju.

Odpowiedni wybór kolorystyki wnętrza, a także znajdujących się w nim sprzętów i wyposażenia, pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca, a tym samym sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej funkcjonalne.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

kanapa rozkładana

Kanapy rozkładane – czy w dzisiejszych czasach warto je kupić?

Kanapy rozkładane należą do praktycznych mebli, które pozwalają na wspaniały odpoczynek. Czym sugerować się podczas zakupów …