pędzle
Samodzielna nauka może być dobrym rozwiązaniem, jednak nikt rzetelnie nie oceni Twoich prac, od nikogo nie otrzymasz cennych wskazówek | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Szkoła malarstwa i rysunku, czyli solidny kurs na Akademię Sztuk Pięknych!

Na wielu uczelniach możemy spotkać kierunki artystyczne. Wbrew pozorom, są one dość często wybierane przez przyszłych studentów. Na rynku pracy możemy zaobserwować coraz większe zapotrzebowanie na artystów grafików, designerów, projektantów gier czy architektów wnętrz. Zanim jednak potencjalny student dostanie się na takie studia, powinien bardzo dobrze przygotować się do egzaminów lub, jeśli uczelnia wymaga inaczej, popracować nad swoją teczką z portfolio. Ciekawym rozwiązaniem może się okazać szkoła rysunku, która nieco naprowadzi uczniów na odpowiednie drogi, a przy okazji pozwoli jeszcze lepiej wyszlifować talent. 

Szkoła rysunku i jej wybór — najważniejsze informacje

Wybór szkoły rysunkowej bardzo często podyktowany jest miejscem zamieszkania. Mało kto zapisuje się do szkoły na drugim końcu kraju, jeśli zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Generowałoby to zbyt duże koszty, zwłaszcza że zazwyczaj na takie zajęcia przed studiami zapisują się uczniowie liceów czy techników szukający swojej drogi. 

Warto bardzo dokładnie rozejrzeć się po okolicy i zdecydować się na jedną z lepszych szkół, do których dojazd nie będzie stanowił poważnego problemu. Dobrze byłoby poznać opinie kursantów, którzy wcześniej korzystali z konkretnej szkoły i sprawdzić, czy placówka zapewnia indywidualny i dostosowany do potrzeb wszystkich kursantów przebieg procesu nauczania. W profesjonalnej szkole zajęcia powinny być wyraźnie podzielone na te dla amatorów, jak i bardziej zaawansowanych uczniów. 

Rodzaje kursów dostępne w najlepszych szkołach rysunku

Szkoły rysunku z reguły nie skupiają się wyłącznie na jednym typie kursu. Ich rozbudowana oferta skierowana jest do wszystkich osób, które choć trochę są zainteresowane rozwijaniem swoich twórczych umiejętności. Oto podstawowe kursy:

  • kurs przygotowawczy do egzaminów z malarstwa ASP — idealny dla osób, które starają się dostać na kierunki artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych, chodzi głównie o malarstwo, ale też o mediację sztuki, architekturę wnętrz, wzornictwo, scenografię czy animację,
  • kurs architektoniczny — przeznaczony zwykle dla osób, które startują w egzaminie na studia na wydziale architektury,
  • kurs wakacyjny — dla osób, które chcą poszerzyć swoje umiejętności, mają smykałkę do malowania czy rysowania i chcą iść w tym kierunku, 
  • kurs hobby — całoroczny kurs dla rysowników-amatorów lub malarzy, którzy chcą poszerzać zakres swoich umiejętności,
  • kurs dla dzieci — zajęcia dedykowane młodym uczniom, którzy uwielbiają malować czy rysować.

Zalety kursu przygotowawczego do egzaminu z malarstwa

Jeśli zależy Ci na dostaniu się na wymarzony kierunek studiów na ASP, dobrym wyborem będzie nauka malowania w szkole z odpowiednio wykwalifikowanymi prowadzącymi. Niekiedy chodzi o porządne przygotowania na egzaminy wstępne, a innym razem może to być kwestia przygotowania teczki, którą później ocenią osoby z komisji. Nawet jeśli chodzi wyłącznie o teczkę, dodatkowe zajęcia przydadzą się, ponieważ można na nich regularnie rysować, poćwiczyć, odświeżyć nieco pamięć, udoskonalić technikę i oddać naprawdę satysfakcjonujące prace do oceny.

Czy warto zdecydować się na kurs malarstwa, startując na ASP?

Zastanawiasz się, czy szkoła rysunku i kurs malarstwa są w ogóle warte zachodu? Oczywiście, że tak! Samodzielna nauka może być dobrym rozwiązaniem, jednak nikt rzetelnie nie oceni Twoich prac, od nikogo nie otrzymasz cennych wskazówek. Zajęcia grupowe z malarstwa czy rysunku, na których zbierają się osoby z podobnymi aspiracjami oraz doświadczeni prowadzący to klucz do sukcesu. Możesz uzyskać rzetelną korektę, wiele cennych wskazówek, a przy okazji patrząc na rozwój innych uczniów, możesz się wiele nauczyć. Dodatkowe lekcje rysunku czy malarstwa pomagają jeszcze bardziej i intensywniej rozwinąć się pod kątem artystycznym. Dzięki temu istnieje większa szansa, że kandydat zostanie przyjęty na dany kierunek. A jak wiadomo, kierunki artystyczne są bardzo okrojone i nie ma na nie zbyt dużo miejsc. Warto więc walczyć o swoje wszelkimi sposobami, a jednym z nich jest regularne uczestnictwo w kursie!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sztuka i tworzenie

Sztuka i tworzenie – od czego zacząć?

Zastanawiasz się nad tym, czy będziesz w stanie poradzić sobie przy tworzeniu różnego rodzaju elementów …