młodzi ludzie wycieczka
Bon turystyczny pobrać można z Platformy Usług Elektronicznych ZUS | fot.: materiał partnera

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Bon turystyczny został wprowadzony latem 2020 roku jako pomoc zarówno dla polskiej branży turystycznej, jak i polskich rodzin. Wiele z nich jednak to tej pory go nie wykorzystało. Nadchodzące wakacje to świetna okazja, żeby to zrobić.

Dla kogo jest bon turystyczny?

Bon turystyczny – gdzie wykorzystać?

Dla kogo jest bon turystyczny?

Baza noclegowa ZUS, na podstawie której można sprawdzić, który obiekt honoruje bon turystyczny, jest powszechnie dostępna. Z miejsc tych można w ramach bonu turystycznego skorzystać do 31 marca 2022 roku. Nic nie wskazuje, aby świadczenie to miało zostać przedłużone, warto więc pomyśleć o wykorzystaniu bonu właśnie teraz. Bon przysługuje każdej rodzinie, które pobiera świadczenie 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon o wartości 500 zł. Świadczenie jest zwiększone w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Im przysługuje dodatkowy bon o wysokości 500 zł. Warto przypomnieć, że z bonu mają prawo skorzystać nie tylko osoby, które już mają dzieci. Przyznany on zostanie bowiem wszystkim rodzinom, w których dzieci przyjdą na świat przed 31 grudnia 2021 roku. Bon należy się każdej rodzinie, bez względu na dochody. Nie wlicza się do dochodu i jest zwolniony z podatku. 

Bon turystyczny – gdzie wykorzystać?

Bon turystyczny pobrać można z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W systemie teleinformatycznym potwierdzasz poprawność danych lub je aktualizujesz, po czym bon zostaje aktywowany. Otrzymujesz w ten sposób dostęp do 16-cyfrowego kodu, który podajesz przedsiębiorcy, z którego usług chcesz skorzystać. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu skorzystasz z bonu turystycznego. Zawsze warto upewnić się, że wybrany przez ciebie hotel czy pensjonat jest na liście bonu turystycznego. Pamiętaj:

  • z bonu turystycznego możesz skorzystać tylko w Polsce,
  • bon zrealizują tylko wybrane hotele, pensjonaty, organizatorzy wypoczynku, których listę można sprawdzić na stronie ZUS dedykowanej bonowi turystycznemu, za bieżącą aktualizację tej listy odpowiada Polska Organizacja Turystyczna, 
  • bonem zapłacisz za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie z agroturystyką, obozie sportowym, rekreacyjnym, rehabilitacyjnym, harcerskim. 

Koniecznie upewnij się, że korzystasz z usług sprawdzonego organizatora lub hotelarza. Niestety nie brakuje oszustów, którzy próbują wykorzystać zainteresowanie bonem turystycznym i oszukać swoich potencjalnych klientów. Bon turystyczny musisz wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Jeśli tego nie zrobisz, przysługujące twojemu dziecku środki przepadną. Nie da się ich przesunąć ani wykorzystać w inny sposób. Sam bon natomaist możesz aktywować już teraz lub na kilka dni przed wyjazdem. Nie ma to żadnego znaczenia. 

Materiał partnera

Sprawdź także

Praca na studiach

Warto pracować na studiach

Prawie co trzeci student ma stałą pracę. Tyle samo studentów dorabia dorywczo. Ponad 40 proc. …