Okna PCV - kolory
Mimo że producenci stolarki okiennej oferują swoje produkty w szerokiej palecie barw, to nadal mnóstwo osób ceni uniwersalną, klasyczną biel. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Biel nie jest obowiązkowa – poznaj paletę kolorów stolarki okiennej

Okna PCV wyłącznie w białym kolorze? To już przeszłość! Kiedyś rzeczywiście były dostępne tylko w bieli, jednak teraz gama odcieni jest tak rozległa, że nieraz trudno się zdecydować. Jakie kolory stolarki okiennej są najpopularniejsze i które z nich zalicza się do najbardziej uniwersalnych?

Pasująca do wszystkiego biel

Mimo że producenci stolarki okiennej oferują swoje produkty w szerokiej palecie barw, to nadal mnóstwo osób ceni uniwersalną, klasyczną biel. Okna PCV w tym kolorze pasują do niemalże każdej aranżacji, a już zwłaszcza dobrze odnajdują się we wnętrzach utrzymanych w minimalistycznym stylu. Dużą popularność zawdzięczają stylowi skandynawskiemu, który od kilku sezonów cieszy się niesłabnącym uznaniem. Niestety biel ma to do siebie, że „uwidacznia” brud. Widać na niej kurz, każdą plamę czy najmniejsze zabrudzenie.

Stonowane brązy

Jasne brązy cieszą się dużym wzięciem, ponieważ łatwo zestawić je z innymi kolorami. Okna w brązie doskonale współgrają z drewnem i kamieniem. Wprowadzają do pomieszczenia ciepło, przytulność, chyba że mają chłodne tony (np. Vintage Oak, Dąb Bielony; ze względu na bardzo jasny odcień Dąb Bielony stanowi też świetną alternatywę dla bieli). Do najczęściej wybieranych „złotych” odcieni należą m.in. Złoty Dąb, Winchester, Dąb Irlandzki, Montana.

Czekoladowe odcienie

Na rynku stolarki okiennej znajdą też coś dla siebie miłośnicy ciemnych odcieni. Eleganckie, głębokie brązy, nawet lekko wpadające w czerń, świetnie wyglądają we wnętrzach retro. Poza tym doskonale kontrastują z bielą ścian, kremem oraz jasnym beżem, więc często poleca się je do aranżacji o luksusowym charakterze albo wnętrz urządzonych w stylu modernistycznym. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Na pewno na Orzech Włoski (odcień zbliżony do mlecznej czekolady), Mahoń (brąz z czerwonym podtonem), Dąb Bagienny (odcień przywodzący na myśl gorzką czekoladę) oraz Ciemny Brąz (kolor z domieszką czerni). Należy jednak pamiętać, że na ciemnych powierzchniach, podobnie jak na bieli, kurz jest zdecydowanie bardziej widoczny, ale rzuca się w oczy dopiero, gdy patrzy się na ramy okna PCV pod pewnym kątem.

Nowoczesna szarość

W nowoczesnym budownictwie bardzo dobrze odnajduje się szarość. Okna w odcieniu antracytu szczególnie ładnie prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym i loftowym oraz wszędzie tam, gdzie stawia się na minimalizm. Stonowane odcienie szarości rewelacyjnie współgrają zarówno z intensywnymi, jak i wyważonymi kolorami. Do szczególnie lubianych odcieni należą m.in. Antracyt gładki, Antracyt metaliczny, Antracyt fakturowany, Antracyt RAL 7016 oraz Szary fakturowany.

Trzeba dodać, że większość firm oferujących stolarkę, posiada w ofercie drzwi wejściowe, drzwi balkonowe i tarasowe (np. drzwi przesuwne HS od Eurocolor) dopasowane pod względem kolorystycznym do okien. Można więc bez problemu kupić cały komplet.

Okna PCV i drzwi wejściowe
W nowoczesnym budownictwie bardzo dobrze odnajduje się szarość. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

okna pasywne

Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o oknach pasywnych

Okna pasywne to pojęcie, które jest stosunkowo nowe i nie jest jeszcze dobrze znane. A …