drzwi zewnętrzne
Staranne wykończenie drzwi zewnętrznych zapewnia świetny efekt | fot.: materiał partnera

Renowacja drzwi zewnętrznych – jak odnowić drzwi wejściowe?

Drzwi zewnętrzne z czasem mogą stracić swój blask. Ma na to wpływ ekspozycja na światło słoneczne, wiatr, deszcz, mróz i sąsiedztwo z ruchliwą ulicą. Dlatego drzwi PCV zewnętrzne trzeba koniecznie konserwować. Co zrobić, gdy proces zużycia poszedł za daleko? Przeczytaj, jak przeprowadzić gruntowną renowację drzwi samodzielnie!

Czy malowanie drzwi zewnętrznych jest zawsze konieczne?

Czasem może się wydawać, że problemy z drzwiami można rozwiązać jedynie malowaniem. Pamiętaj jednak, że drzwi PCV zewnętrzne nie zawsze muszą być malowane na nowo, by odzyskały swój blask. To ostateczność, bo wcześniej możesz skorzystać z wielu innych czynności. Aby ustalić, czy malowanie drzwi zewnętrznych jest potrzebne, najpierw je dokładnie obejrzyj. Pozwoli to zaobserwować, czy na ich powierzchni znajduje się dużo rys, czy kolor jest jednolity i jak wiele plam różnego pochodzenia znajduje się na powierzchni. Po takich oględzinach zastosuj kolejny krok – mycie.

Renowacja drzwi zewnętrznych – mycie powierzchni

Jeśli masz białe wejście do domu, możesz się zastanawiać, czym wyczyścić zżółknięte drzwi. Po pierwsze musisz ustalić, z jakiego materiału zostały wykonane. Jeśli drzwi są drewniane i pokrywa je farba do drewna, zżółknięcia można wyeliminować przy pomocy delikatnej szmatki i płynu do naczyń. Najczęściej żółte plamy i nacieki pochodzą z osadzającego się tłuszczu, więc płyn do naczyń świetnie sobie z nim poradzi. Możesz też stworzyć słaby rozwór wody z sodą oczyszczoną, która ma właściwości wybielające. Renowacja drzwi wejściowych przy pomocy domowych sposobów może okazać się bardzo tania i skuteczna. Co, jednak gdy to nie wystarczy?

Jak odnowić drzwi wejściowe samodzielnie?

Jeśli po gruntownym umyciu drzwi dostrzeżesz, że są one pokryte rysami, mają ubytki i silne odbarwienia, nie martw się! Możesz je odnowić łatwo i efektywnie! Trzeba się jednak do tego zabrać odpowiednio. Jak odnowić drzwi wejściowe?

  1. Zdejmij drzwi z zawiasów.
  2. Jeśli chcesz odnowić jedną powierzchnię, przygotuj poziome stanowisko, by położyć na nim drzwi. Jeśli odnawiasz obie strony, musisz ustawić drzwi pionowo na podeście i kartonie.
  3. Dokładnie odtłuść powierzchnię i poczekaj do ulotnienia się odtłuszczacza.

W tym momencie warto się zatrzymać, bo dalsze kroki zależne są od poziomu zniszczenia drzwi oraz wykonywanych prac. Jedną z opcji jest malowanie drzwi wejściowych. Jak to zrobić?

drzwi zewnętrzne
Dzięki niewielkiemu nakładowi sił i finansów możesz odnowić swoje wejście i cieszyć się rezultatami przez wiele lat | fot.: materiał partnera

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-wejsciowe-pcv/

Jak malować drzwi wejściowe?

Jak powinno przebiegać malowanie drzwi wejściowych? Te wykonane z PCV lub metalowe warto malować pistoletem. Zapewnisz sobie w ten sposób najlepszy rezultat bez zacieków. Zanim to jednak zrobisz, po odtłuszczeniu powierzchni sprawdź ich jakość. Może się okazać, że drzwi wymagają usunięcia głębokich rys lub wgnieceń. Aby je zniwelować, musisz:

  1. Usunąć warstwę starej farby;
  2. Nanieść preparat do uzupełniania ubytków;
  3. Spolerować powierzchnię do uzyskania pełnej gładkości.

Po stworzeniu gładkiej powierzchni należy jeszcze raz zmatowić całość i ponownie odtłuścić. Dopiero po tych zabiegach możesz rozpocząć malowanie. Nie zapominaj, że malowanie należy wykonywać na chłodnej powierzchni, więc unikaj nanoszenia farby w pełnym słońcu!

Usuwanie rys specjalnym flamastrem

Czasami renowacja drzwi zewnętrznych polega na tym, by zniwelować delikatne rysy na powierzchni. Wcale nie musisz w tym celu malować całości. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego flamastra koloryzującego, który świetnie usunie wszelkie odpryski i ubytki. Jest jednak pewien warunek – kolor drzwi nie może być wcześniej modyfikowany. Dlaczego? Ponieważ będzie wręcz niemożliwe dopasowanie koloru flamastra do nowej powłoki lakierniczej. Jeżeli więc twoje drzwi mają fabryczną barwę, bez trudu dobierzesz do nich flamaster.

Cały proces usuwania zadrapań jest bardzo prosty. Należy odtłuścić powierzchnie i pozostawić do wyschnięcia. Poza tym ważne jest, by nakładać warstwę równomiernie i delikatnie.

Odnawianie drzwi zewnętrznych – podsumowanie

Staranne wykończenie drzwi zewnętrznych zapewnia świetny efekt. Dzięki niewielkiemu nakładowi sił i finansów możesz odnowić swoje wejście i cieszyć się rezultatami przez wiele lat!

Materiał partnera

Sprawdź także

styl loftowy

Styl skandynawski a może loftowy? Sprawdź, czym się różnią i który wybrać

Minimalizm, prostota i wszechobecna biel kontra przestronność z elementami z cegły i betonu. Pierwsze z …