styl loftowy
We wnętrzach loftowych najistotniejsza jest przestrzeń – mieszkanie powinno sprawiać wrażenie otwartego | fot.: materiał partnera

Styl skandynawski a może loftowy? Sprawdź, czym się różnią i który wybrać

Minimalizm, prostota i wszechobecna biel kontra przestronność z elementami z cegły i betonu. Pierwsze z wymienionych to kluczowe cechy stylu skandynawskiego, drugie – stylu loftowego. Czym charakteryzują się te trendy? Który z nich wybrać, urządzając mieszkanie?

Styl loftowy – przestrzeń jest kluczowa

We wnętrzach loftowych najistotniejsza jest przestrzeń – mieszkanie powinno sprawiać wrażenie otwartego. Niemniej istotny jest sam charakter wnętrza, które powinno emanować surowością. Najprościej styl loftowy wprowadzić do budynku pofabrycznego, który już na wstępie ma postindustrialny klimat. Mowa o wysokich sufitach, dużych oknach i dużych otwartych przestrzeniach. Jednak nie ma przeciwwskazań, by styl loftowy wykreować od zera w mieszkaniu w bloku czy w domu. W stylu loftowym bardzo ważne jest umiejętne wykorzystanie elementów instalacji, które w tym przypadku będą pełnić funkcję nie tylko czysto praktyczną, ale też ozdobną. Mile widziane są wszelkiego rodzaju rozwiązania z wykorzystaniem szkła, metalu i naturalnych materiałów.

Styl skandynawski – minimalizm ponad wszystko

W skandynawskich wnętrzach króluje minimalizm i prostota. W kwestii kolorystyki, dominują biele i szarości, dzięki czemu pomieszczenia stają się jaśniejsze i bardziej przestronne. Jeśli zaś chodzi o materiały, najczęściej wybierane jest drewno, ale też wiklina i juta. Jasne ściany stanowią idealne tło dla funkcjonalnych mebli, najlepiej drewnianych lub w białym kolorze. W skandynawskich wnętrzach nie ma miejsca na niepotrzebne meble czy bezużyteczne dodatki. Wszystkie elementy muszą być przemyślane, nie ma mowy o przypadkowości. Mimo dominującej prostoty i klasyki kolorystycznej, stylu skandynawskiego nie można nazwać nudnym. Idealny kontrast dla tej stylistyki stanowią oryginalne dodatki w różnych kolorach, które urozmaicają wygląd wnętrza. Wiele ciekawych inspiracji dotyczących stylu skandynawskiego można znaleźć tutaj: https://www.porta.com.pl/otworzsiena.

wnętrza skandynawskie
W skandynawskich wnętrzach króluje minimalizm i prostota | fot.: materiał partnera

Wnętrze loftowe – które drzwi wybrać?

Drzwi stanowią integralną część wnętrza, dlatego powinny idealnie współgrać z wystrojem pomieszczenia. Jakie drzwi będą pasować do wnętrza w stylu loftowym?

drzwi kolor antracyt
Drzwi stanowią integralną część wnętrza | fot.: materiał partnera

Do surowego charakteru loftowych pomieszczeń najlepiej będą pasowały drzwi o prostej formie. Do jasnego wnętrza można wybrać drzwi w białym kolorze lub drzwi w modnych odcieniach szarości, na przykład antracytowe. Jeśli w pomieszczeniu jest sporo elementów z naturalnych materiałów, najlepsza opcja to drzwi z okleiną imitującą naturalne drewno. W przypadku wnętrza w stylu loft najlepiej sprawdzą się drzwi z kolekcji: Porta LOFT, Porta DESIRE, Porta CPL i Porta LEVEL.

Całą aranżację warto uzupełnić stalową ościeżnicą, na przykład Stalowa Porta SYSTEM ELEGANCE w kolorze białym lub czarnym. Ościeżnice stalowe są nie tylko bardzo modne, ale przede wszystkim trwałe i odporne na uszkodzenia. Doskonale pasują do wnętrz w stylu loftowym, sprawdzą się też w pomieszczeniach w podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka.

Wnętrze skandynawskie – jakie drzwi do niego pasują?

Wybór drzwi do pomieszczenia to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi do wnętrza w stylu skandynawskim?

minimalistyczny salon
Szukając drzwi do wnętrza w stylu skandynawskim, postaw na ponadczasowość i minimalizm | Szukając drzwi do wnętrza w stylu skandynawskim, postaw na ponadczasowość i minimalizm | fot.: materiał partnera

Szukając drzwi do wnętrza w stylu skandynawskim, postaw na ponadczasowość i minimalizm. Jeśli w pomieszczeniu są jasne ściany, wybierz drzwi w kolorze, który nie będzie zlewał się z kolorem ścian, a stworzy z nim spójną całość. W tym przypadku, dobrym pomysłem będą drzwi z okleiną w jasnym odcieniu drewna. Takie modele znajdziesz w kolekcjach Porta VECTOR Premium i Porta GRANDE. Możesz również wybrać drzwi na zasadzie kontrastu do pozostałych elementów pomieszczenia. Do jasnego wnętrza będą pasowały drzwi brązowe, z ciemnego drewna, które stworzą z jasnymi ścianami efektowny kontrast. Takie modele można znaleźć w kolekcjach Porta KONCEPT i Porta Verte HOME.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

lampy do salonu

Jak wybrać idealną lampę do salonu?

Czy zastanawiałeś się, jak ogromny wpływ ma oświetlenie na charakter i atmosferę Twojego salonu? Idealnie …