styl loftowy
We wnętrzach loftowych najistotniejsza jest przestrzeń – mieszkanie powinno sprawiać wrażenie otwartego | fot.: materiał partnera

Styl skandynawski a może loftowy? Sprawdź, czym się różnią i który wybrać

Minimalizm, prostota i wszechobecna biel kontra przestronność z elementami z cegły i betonu. Pierwsze z wymienionych to kluczowe cechy stylu skandynawskiego, drugie – stylu loftowego. Czym charakteryzują się te trendy? Który z nich wybrać, urządzając mieszkanie?

Styl loftowy – przestrzeń jest kluczowa

We wnętrzach loftowych najistotniejsza jest przestrzeń – mieszkanie powinno sprawiać wrażenie otwartego. Niemniej istotny jest sam charakter wnętrza, które powinno emanować surowością. Najprościej styl loftowy wprowadzić do budynku pofabrycznego, który już na wstępie ma postindustrialny klimat. Mowa o wysokich sufitach, dużych oknach i dużych otwartych przestrzeniach. Jednak nie ma przeciwwskazań, by styl loftowy wykreować od zera w mieszkaniu w bloku czy w domu. W stylu loftowym bardzo ważne jest umiejętne wykorzystanie elementów instalacji, które w tym przypadku będą pełnić funkcję nie tylko czysto praktyczną, ale też ozdobną. Mile widziane są wszelkiego rodzaju rozwiązania z wykorzystaniem szkła, metalu i naturalnych materiałów.

Styl skandynawski – minimalizm ponad wszystko

W skandynawskich wnętrzach króluje minimalizm i prostota. W kwestii kolorystyki, dominują biele i szarości, dzięki czemu pomieszczenia stają się jaśniejsze i bardziej przestronne. Jeśli zaś chodzi o materiały, najczęściej wybierane jest drewno, ale też wiklina i juta. Jasne ściany stanowią idealne tło dla funkcjonalnych mebli, najlepiej drewnianych lub w białym kolorze. W skandynawskich wnętrzach nie ma miejsca na niepotrzebne meble czy bezużyteczne dodatki. Wszystkie elementy muszą być przemyślane, nie ma mowy o przypadkowości. Mimo dominującej prostoty i klasyki kolorystycznej, stylu skandynawskiego nie można nazwać nudnym. Idealny kontrast dla tej stylistyki stanowią oryginalne dodatki w różnych kolorach, które urozmaicają wygląd wnętrza. Wiele ciekawych inspiracji dotyczących stylu skandynawskiego można znaleźć tutaj: https://www.porta.com.pl/otworzsiena.

wnętrza skandynawskie
W skandynawskich wnętrzach króluje minimalizm i prostota | fot.: materiał partnera

Wnętrze loftowe – które drzwi wybrać?

Drzwi stanowią integralną część wnętrza, dlatego powinny idealnie współgrać z wystrojem pomieszczenia. Jakie drzwi będą pasować do wnętrza w stylu loftowym?

drzwi kolor antracyt
Drzwi stanowią integralną część wnętrza | fot.: materiał partnera

Do surowego charakteru loftowych pomieszczeń najlepiej będą pasowały drzwi o prostej formie. Do jasnego wnętrza można wybrać drzwi w białym kolorze lub drzwi w modnych odcieniach szarości, na przykład antracytowe. Jeśli w pomieszczeniu jest sporo elementów z naturalnych materiałów, najlepsza opcja to drzwi z okleiną imitującą naturalne drewno. W przypadku wnętrza w stylu loft najlepiej sprawdzą się drzwi z kolekcji: Porta LOFT, Porta DESIRE, Porta CPL i Porta LEVEL.

Całą aranżację warto uzupełnić stalową ościeżnicą, na przykład Stalowa Porta SYSTEM ELEGANCE w kolorze białym lub czarnym. Ościeżnice stalowe są nie tylko bardzo modne, ale przede wszystkim trwałe i odporne na uszkodzenia. Doskonale pasują do wnętrz w stylu loftowym, sprawdzą się też w pomieszczeniach w podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka.

Wnętrze skandynawskie – jakie drzwi do niego pasują?

Wybór drzwi do pomieszczenia to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi do wnętrza w stylu skandynawskim?

minimalistyczny salon
Szukając drzwi do wnętrza w stylu skandynawskim, postaw na ponadczasowość i minimalizm | Szukając drzwi do wnętrza w stylu skandynawskim, postaw na ponadczasowość i minimalizm | fot.: materiał partnera

Szukając drzwi do wnętrza w stylu skandynawskim, postaw na ponadczasowość i minimalizm. Jeśli w pomieszczeniu są jasne ściany, wybierz drzwi w kolorze, który nie będzie zlewał się z kolorem ścian, a stworzy z nim spójną całość. W tym przypadku, dobrym pomysłem będą drzwi z okleiną w jasnym odcieniu drewna. Takie modele znajdziesz w kolekcjach Porta VECTOR Premium i Porta GRANDE. Możesz również wybrać drzwi na zasadzie kontrastu do pozostałych elementów pomieszczenia. Do jasnego wnętrza będą pasowały drzwi brązowe, z ciemnego drewna, które stworzą z jasnymi ścianami efektowny kontrast. Takie modele można znaleźć w kolekcjach Porta KONCEPT i Porta Verte HOME.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

płaszcz szafa kapsułowa

Jak skomponować sezonową szafę kapsułową? 

Szafa kapsułowa, to idealny patent na zachowanie porządku wśród ubrań. Znacznie ułatwia ona komponowanie  zestawów. Sprawia, …