Mogan Puerto Rico
Mogan Puerto Rico | fot.: MGR

Mini kontynent – moc wrażeń, czyli wakacje na Gran Canarii

Gran Canaria, jedna z wysp zaliczanego do Makaronezji archipelagu Wysp Kanaryjskich,  jest nazywana mini kontynentem. Miano to zawdzięcza niezwykłej różnorodności ukształtowania terenu (na powierzchni zaledwie 1600 km² są zarówno tereny górzyste, pagórkowate, jak i płaskie z pięknymi, rozciągłymi plażami), a co za tym idzie zróżnicowanemu klimatowi. Północ jest zwykle chłodniejsza od rozgrzanego południa, a tereny górzyste zawsze są bardziej pochmurne i deszczowe. Mimo wszystko na całej wyspie panują wysokie temperatury i zazwyczaj jest tu bardzo słonecznie.

Puerto de Mogán

Mogán znane jest jako jedno z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miejsc na całym archipelagu kanaryjskim, w związku z czym jest najbardziej turystycznym regionem Gran Canarii. Jednak Mogán oferuje nie tylko słoneczną pogodę. To w tym regionie usytuowane są piękne plaże o miękkim piasku i tętniące życiem Puerto Rico, a także Puerto de Mogán, bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych i przytulnych zakątków południa Gran Canarii.

Miasteczko portowe jest niezwykle malownicze, poprzecinane siecią wąskich ulic, skrytych w cieniu uroczych kamieniczek.  Tutejsze okna oplecione są pnączami bugenwilli i hibiskusa, a mieszkańcy spędzają spokojne popołudnia w nadbrzeżnych kafejkach. Przy porcie wznosi się osiedle domów wybudowanych ponad kanałami wodnymi, co dodaje uroku tej rybackiej osadzie, często nazywanej Wenecją Gran Canarii.

Tejeda

Tejeda to region wyspy, który swe granice ma w samym jej centrum. Na części jego terenu rozciąga się malowniczy park Tamadaba z jednym z najlepiej zachowanych na wyspie lasów sosnowych. To sieć wąwozów, łańcuchów i pasm górskich. Stanowi idealne miejsce dla tych, którzy rządni są wrażeń i wyzwań – wąskie drogi pnące się na szczyty wzgórz, a potem opadające drastycznie w dół, jakby przyklejone do skał z jednej i odcięte przepaścią z drugiej strony mogą przyprawić o deresz emocji zarówno kierowców, rowerzystów, jaki i pieszych podróżników (choć tych w górach Gran Canarii jest raczej niewielu). W porze deszczowej w parku zobaczyć można niesowite, lśniące i czyste jeziora, w suchej zaś – przespacerować się ich wyschniętym dnem.

W regionie Tejedy znajdują się liczne odkrycia, takie jak groty pochówkowe, ryciny, malowidła i chaty. Jednym z głównych miejsc ich występowania jest Roque Bentayga – wyjątkowy obiekt naturalny, który stanowił święte miejsce dawnych ludów aborygeńskich, gdzie składano ofiary i czczono bóstwa.

Prawdziwy symbol Gran Canarii również znajduje się na terenie Tejeda. Jest to Roque Nublo, wielki monolit z bazaltowej skały, o wysokości 70 metrów, powstały na skutek działalności wulkanicznej w erze plejstocenu.

Agaete

Agaete to jedna z prowincji Gran Canarii mogąca się poszczycić licznymi plażami, choć są one głównie skaliste i trudno dostępne. Ale warto poświęcić czas, aby się na nie dostać. To właśnie na takich nabrzeżach można niemal namacalnie poczuć potęgę oceanu, który rozbija fale o skały.

Najczęściej uczęszczaną w tym regionie plażą jest Playa de Las Nieves, która rozciąga się pomiędzy przystanią jachtową i rybacką a starym portem. Jest to kamienista plaża o spokojnych wodach, z promenadą nadmorską, przy której znajdują się restauracje i drobne sklepy.

Las Palmas

Las Palmas to największe miasto Wysp Kanaryjskich, położone w północno-wschodniej części wyspy nad Oceanem Atlantyckim. To niezwykłe miejsce, w którym mnogość pięknych, hiszpańskich zabytków miesza się z nowoczesną architekturą i naturą.

Las Palmas składa się z kilku dzielnic, wśród których wyróżniają się:

  • La Vequeta – najstarsza część miasta, w której warto odwiedzić Museo Casa de Colón (Dom Kolumba), Catedral de Santa Ana (Katedra Św. Anny) oraz Plaza de Santa Ana (Plac Św. Anny), a także Museo Canario (Muzeum historii Wysp Kanaryjskich – miejsce poświęcone jest historii i kulturze Gran Canarii);
  • Ciudad Jardín  – dzielnica ogrodów jest prawdziwą oazą spokoju w tętniącym życiem Las Palmas. Tu koniecznie tzreba odwiedzić Parque Doramas (przepiękny park znajdujący się w samym centrum dzielnicy) oraz Museo Néstor (muzeum, które zostało poświęcone twórczości malarskiej  Néstora de la Torre, który uważany był za jednego z najwybitniejszych malarzy hiszpańskich);
  • La Isleta – to półwysep położony na północnym-wschodzie, który łączy się z wyspą wąskim przesymkiem utowrzonym między dwoma plażami: Las Canteras i Las Las Alcaravaneras;
  • Puerto de La Luz – jeden z największych europejskich portów położony jest na północny-wschód od plaży Canteras.

MGR

Sprawdź także

zagrzeb chorwacja

Chorwacja – co zobaczyć, gdzie pojechać?

Jeśli planujecie podróż do Chorwacji na własną rękę, być może zastanawialiście się, których miast, miasteczek …