Bento działa na wszystkie zmysły
Bento to tak naprawdę sztuka komponowania posiłków, które przemówią do naszych wszystkich zmysłów | fot.: Fotolia

Bento – jedz pięknie

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni uczą nas, że nawet z zupełnie przyziemnych przedmiotów, można uczynić maleńkie cuda. Wystarczy przejrzeć jakikolwiek katalog wystawy japońskiej sztuki użytkowej, żeby mieć pewność, że Japończycy lubią otaczać się pięknymi gadżetami. Nie inaczej jest w przypadku jedzenia, w którym estetyka podania, wygląd są równie ważne jak smak potrawy. Stąd tradycyjne bento, które rytuał drugiego śniadania albo obiadu podnosi do rangi wydarzenia.

Są takie miejsca na świecie, w których drożdżówka albo baton na drugie śniadanie to nie tylko niezdrowy zwyczaj, ale i obraza dobrego smaku. Japończycy nie ruszają się z domu bez własnoręcznie przygotowanego bento, czyli niewielkich pudełek z idealnie skomponowanymi posiłkami, które są ucztą dla wszystkich zmysłów.

 

Nie tylko sushi

Czym jest bento? Najprościej mówiąc to dekoracyjne pudełko, w którym Japończycy komponują posiłek zgodnie z zasadą: węglowodany plus mięso (albo ryba) i warzywa. Wbrew potocznym opiniom, bento to nie jedynie sushi, ale też produkty gotowane, mięso, jajka lub owoce. Całość jest przygotowana w sposób, który ułatwia konsumpcję, czyli składa się z niewielkich kawałków, które łatwo chwycić pałeczkami. Zazwyczaj kobiety używają pojemników około półlitrowych, a mężczyźni – około litrowych. Co ważne – ma być pięknie, kolorowo i z pomysłem.

Rozróżnia się kilka rodzajów zawartości pudełek – od prostych, w których znajduje się ryż i pikle, przez bento zbliżone do fast-foodu (sprzedawane na dworcach), albo inspirowane mangą i postaciami z popkultury, aż po ekskluzywne formy, które podaje się na bankietach.

Osobną kategorią jest bento dla dzieci, które nie tylko zachęca do jedzenia, ale i uczy estetyki posiłków. Niektóre z pomysłów z pewnością przypadną do gustu także polskim smakoszom.

Bento po polsku

Jeśli chcemy przygotować lunch box zgodnie z ideą bento, poeksperymentujmy z formami, kształtami (z warzyw można na przykład wyciąć dekoracyjne gwiazdki, które ozdobią całość) i kolorami, nie żałujmy ziół i nie unikajmy kontrastów. Wybierzmy też odpowiednie pudełko. Dla chętnych są dostępne ozdobne bento wprost z Japonii, niestety nie należą one do tanich. Dlatego warto poszukać w domu estetycznych pudełek przeznaczonych do przechowywania produktów spożywczych – powinny mieścić optymalną porcję i być szczelne. Idealnie, jeśli znajdziemy takie z przegródkami. Jeśli mamy do dyspozycji jednokomorowy lunch box, do rozdzielenia składników użyjmy np. sałaty albo silikonowych foremek.

Dzięki pomysłowo przygotowanemu posiłkowi, przerwa w pracy staje się jeszcze przyjemniejsza. I pamiętajmy – w bento ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia.

Octarine

 


Warning: Undefined array key "tie_hide_author" in /home/users/kreatywna/public_html/wp-content/themes/sahifa/single.php on line 92

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/users/kreatywna/public_html/wp-content/themes/sahifa/single.php on line 92

Sprawdź także

Lunch box do pracy

Jesienne sałatki: dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Jesień to czas powrotów do szkół, na uczelnie, do pracy po ostatnich letnich podróżach. Jest …