fasola mung
Fasola mung pochodzi z Indii, uprawiana jest głównie w Azji Południowej | fot.: freepic

Fasola mung – dlaczego warto włączyć ją do swojej diety?

Czy słyszałeś o fasoli mung? Jeśli nie, to warto, abyś przeczytał o jej zdrowotnych właściwościach oraz sposobach na włączenie jej do swojej diety. Ta jedna z najzdrowszych roślin strączkowych na świecie jest nie tylko wartościowym, ale i bardzo pysznym warzywem, z którego można przyrządzić wiele różnorodnych dań. Przekonaj się, dlaczego warto urozmaicić swój jadłospis właśnie o fasolę mung.

Fasola mung – zalety wynikające ze wzbogacenia o nią codziennego menu

Fasola mung pochodzi z Indii, uprawiana jest głównie w Azji Południowej. Staje się ona coraz bardziej popularna, także w Polsce. Jest rośliną pochodzącą z rodziny bobowatych, fasolki te są małe, mają około 3-4 mm.

Fasola mung jest bardzo dobra dla naszego organizmu, zawiera łatwo przyswajalne białko, znaczną ilość błonnika regulującego pracę jelit, a także witaminy takie jak: A, B, C, E, K. Fasola mung dostarczy nam również żelaza, wapnia, miedzi, cynku, potasu oraz magnezu.

Kto powinien ją spożywać?

Fasolę mung powinni włączyć do swojej diety wegetarianie i weganie. Będzie odpowiednia również dla osób, które chcą schudnąć, czy utrzymać prawidłową wagę ciała. Dlaczego? Wszystko przez to, że dania przygotowane ze złotej fasoli (bo tak również nazywana jest fasola mung) są pożywne i gwarantują uczucie sytości na długi czas po posiłku. Dzięki temu trzymanie się wyznaczonych pór jedzenia wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Jak przyrządzić fasolę mung?

Jej gotowanie nie jest trudne, nie pochłania również dużej ilości czasu. Przed przyrządzeniem należy namoczyć fasolę mung w chłodnej wodzie przez około 9 godzin, następnie dokładnie ją opłukać, a później gotować przez około 35-45 minut. Najpierw na dużym ogniu około 10-15 minut, następnie należy go zmniejszyć. Jeśli chcesz ją posolić, zrób to pod koniec gotowania. Najlepiej stosować się do zaleceń zamieszczonych na opakowaniu.

Fasola mung z pewnością sprawdzi się w potrawach inspirowanych kuchnią azjatycką, ale także możemy przygotować z niej zupy, gulasze, placki, curry, pasty, pasztety, czy dodać do warzyw.

Czym są kiełki fasoli mung?

Kiełki to młode pędy, które wypuszczają nasiona w ciągu zaledwie kilku dni. Są niewielkich rozmiarów, jednak warto dodać je do swojej diety, ponieważ są równie zdrowe co fasola. Mogą stać się twoją przekąską, dodatkiem do dań, czy ich głównym składnikiem. Możesz dodać je na przykład do sałatek, kanapek, tortilli oraz zup. Ich smak na pewno przypadnie Ci do gustu. Kiełki fasoli mung są lekkostrawne, zawierają dużo białka, obniżają cholesterol, a także zmniejszają poziom cukru i ciśnienia krwi, ponadto chronią przed chorobami serca.

Nie kupuj – wyhoduj kiełki we własnym domu, należy do tego użyć słoika lub wykorzystać zwilżone podłoże. Wystarczy kupić nasiona do kiełkowania, można także zdecydować się na zainwestowanie w profesjonalną kiełkownicę.

Warto dodawać nowe produkty do swojej diety!

Nasza dieta jest bardzo ważna, wpływa na samopoczucie oraz zdrowie fizyczne. Ważne jest, aby dbać o swój jadłospis, jeść pełnowartościowe posiłki oraz unikać niezdrowego jedzenia typu fast-food. Zamiast tego lepiej szukać nowych inspiracji, dbać, aby nasze posiłki były różnorodne. Dlatego warto sprawdzić smak, jaki ma fasola mung oraz przyrządzać z niej pyszne dania.

Materiał partnera