Nalewki są najłatwiejszym sposobem na przygotowanie domowych alkoholi | fot.: pixabay

Niezawodne jesienne nalewki

Jesienne nalewki to chwila radości i przypomnienie słonecznych dni sprzed kilku miesięcy. Pozwala się zrelaksować oraz skutecznie odpycha jesienne chłody. W lato warto wziąć się za samodzielne sporządzenie kilku prostych nalewek, nie wymagają one wielkiej wiedzy, ani konieczności nabywania specjalistycznego sprzętu. Proste przepisy znajdujące się w sieci jest w stanie zrealizować każdy, potrzeba tylko chwili wolnego czasu, owoców i oczywiście decyzji, co naszym kubkom smakowym będzie najbardziej potrzebne, gdy za kilka miesięcy słońca będzie jak na lekarstwo.

Prosto i ze smakiem

Nalewki są najłatwiejszym sposobem na przygotowanie domowych alkoholi. Są to wyciągi z ziół i owoców oraz różnorodne mieszanki. Dla początkujących zalecane jest wykorzystanie do produkcji jednego gatunku owoców. Jedną z najłatwiejszych i zarazem najsmaczniejszych nalewek jest tradycyjna nalewka z pigwy, do jej przygotowania nie trzeba wiele, a cena całości nie uderzy w domowy budżet.

Jak przygotować nalewkę z pigwy?

Nalewka z pigwy to nie czarna magia, potrzebny będzie kilogram owoców pigwy, litr spirytusu, pół litra wódki, szklanka wody oraz szklanka cukru. Jak widać składniki nie są rzadkie i trudno dostępne. Całość można spokojnie przygotować w wolne weekendowe popołudnie.

Sposób przygotowania jest bardzo prosty: owoce należy dokładnie umyć, wysuszyć i oczyścić. Następnie pigwę pokroić na drobne kawałki i zalać alkoholem (pamiętajmy o odpowiedniej butelce lub dużym zamykanym pojemniku).  Przygotowaną całość trzeba przenieść na około miesiąc w ciepłe i suche miejsce. Nalewka z pigwy „robi się” bardzo szybko – miesiąc czekania to niewiele by cieszyć się jej smakiem, jednak jeśli zależy nam na najlepszym efekcie to trzeba pamiętać, że im dłużej nalewka będzie stała tym lepiej. Do przygotowanej nalewki z pigwy co 2 tygodnie warto dodać odrobinę syropu dla smaku i lekko poruszać naczyniem by całość zaczęła się mieszać (nie wstrząsać). Pół roku może się dla wielu wydawać długim czasem oczekiwania, jednak warto. Czas leżakowania można skracać, jednak granica jednego miesiąca powinna być nieprzekraczalna. Jeśli zaczniemy jeszcze teraz to na nalewka będzie gotowa akurat na czas kiedy pogoda zetnie wszystko mrozem.

Szukając ciekawej odskoczni w codziennej zabieganej rzeczywistości warto zastanowić się czy przyrządzenie kilku prosty nalewek (jak nalewka z pigwy) nie będzie strzałem w dziesiątkę, z którego z pewnością odczujemy dumę. A jeśli nie czujesz się na siłach, możesz wykorzystać także gotowe zaprawki, które znajdziesz w sklepie WinoDomowe.pl: https://www.winodomowe.pl/pol_m_Gorzelnictwo-i-destylacja_Zaprawki-do-alkoholu_Nalewki-Dary-Natury-na-1L-309.html Warto odwiedzić ten sklep nie tylko w przypadku chęci samodzielnego spróbowania przygody z domowymi alkoholami, ale także innymi przetworami – piwem, szynkami lub serami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy w Warszawie – szybka ulga w kacu

Z kacem zmagała się zapewne większość z nas. Ogólne zmęczenie i rozbicie, nadwrażliwość na bodźce …